Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jestli ještě vyrábí Delsing nevím, nějaký kontakt podle QL je tady
https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=DEL ... %2FGermany

Několikery evropské ".261" nabízí Johannsen - k dostání v celé síti Alljagd
http://www.johannsen-jagd.de/data_de/ka ... te158e.pdf
http://www.johannsen-jagd.de/data_de/ka ... te168e.pdf
Pufr
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vesrad »

Vrátím se ke své patálii s 7x64 z předchozí strany.
Po zkoušce s načerněnou nábojnicí jsem došel k tomu, že ramena po kalibraci mají jiný úhel a délku než origo hilsny. Musí k tomu docházet při kalibraci krčku a částečně těla, když ramena nejsou opřeny o matrici. Zkoušel jsem jít cestou minimální kalibrace krčku (jen cca 7mm na usazení střely), ale i tak se ramena zdeformovala, tak že cca 20 procent nábojů jde dost těžce zavřít do komory (jasně, mauser si s tím poradí, ale je to zbytečná otrava prát se s klikou) .
Myslíte, že jít opačnou cestou a zkusit tu hilznu zkalibrovat totálně co to půjde přinese nějaké výsledky? Nechci něco zbytečně urvat, už teď jsou síly potřebné ke kalibraci značné (i při mazané nábojnici).
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Čistě teoreticky při full by problém měl zmizet. Vypadá to, že síla na kalibraci krčku je příliš vysoká a nábojnice se deformuje v přechodu rameno-tělo, kde není stěna nábojnice ještě dostatečně opřená o stěnu matrice. Když ji protáhneš na full, dojde k opětnému zmáčknutí (zkalibrování) přechodu rameno-tělo. Já mám sice Lee 7x64, ale po full je vždy na této části vidět lesklejší povrch, jak je nábojnice kalibrována zpět do rozměrů po předchozí deformaci. Psal jsi však, že problém je stejný při částečné i při plné kalibraci. :?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vesrad »

Při standardni full kalibraci (mezi shellholderem a matrici vlasova mezera - bez nabojnice) to dělalo neplechu v ramenech jak jsem psal. Tak mi to nedalo a udělal jsem pokus. Udělal jsem full kalibraci "na krev", kdy se shellholder s nabojnici dotkl matrice, prostě vic už to nešlo a problem se vyřešil. Ramena se opřela a srovnala. Blbý je to musim fest mazat a i tak je to docela fuška je přelisovat (v porovnání s 308mou)
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Tak žíhnout nbc. Tohle chování jsem potkal u nábojnic, které byly žíhnuté jenom v krčku a zbytek byl od výroby nechaný "jen aby to při stažení neprasklo"-mosaz je pak tvrdá, chová se skoro pružinově a vrací se, navíc síla potřebná na deformaci je dost značná. Dál se to dá obejít buď alternativně vysokým shellholderem (Redding), nebo jeho přebroušením. S lehkou rukou se dá udělat i na flexe (opřená flexa, shellholder v ruce), na úplné rovnosti pak už moc nesejde. Šteluje se postupným spouštěním matrice, až jde závěr pohodlně zavřít.
Další možnost-málo namazaná ramena. Zažil jsem taky, už jsem skoro držel flexu a pak jsem pořádně namazal ty oblýskané kusy a ejhle-šlo to mnohem líp. Třeba to suché mazání od reddingu v dóze s kuličkami není to pravé na takovou práci. Ne kvůli mazivu samotnému, ale pro způsob nanášení. Může to být ale i marná snaha, pokud má matrice a komora trochu rozjetý úhel ramen, může se mazání vytlačovat úplně pryč a rameno zůstane skoro suché. Jestli je to tak, o důvod víc k přestavbě :-)
BTW, jaké používáš mazání? Osobně mám nejlepší zkušenost s vrchovatou kávovou lžičkou lanolinu do decky isopropylalkoholu. Nechat rozpouštět tak tři týdny při zatřepání několikrát denně. Dá se urychlit důkladným uzavřením v plastové lahvi a posazením do teplé lázně v ultrazvukové pračce, ale z nějakého důvodu je pak stejně cca. týden zapotřebí-nějako si to sedá... Dá se tím mazáním shrnout průměr krčku o milimetr dolů a celá ramena o pět na jeden tah aniž si člověk na páce moc všimne.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

2Vesrad - Proste pro tuto pusku musis kalibrovat naplno :) ty velke ovladaci sily pri pohybu nabojnice smerem nahoru vetsinou dela spodni - silnostenna cast nabojnice. Pokud mas mezi SH a matrici mezeru - i malou - pak po vlozeni nabojnice se vymezi vule v mechanizmu lisu a v zavitu matrice a je tam spara nekolik desetin mm. Jak pise Franta, vhodne mazivo snizi odpory az cca o 70%
Pufr
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vesrad »

jak jsem už napsal - kalibrace "full na krev" s dostatečným mazáním problém vyřešila. Asi holt dost volnější komora, takže krčkování ve full matrici nebylo možné(už jsem v té matrici krčkoval do jiné pušky, takže vím, že to jde).
Jinak mažu klasiky pastou od LEE. Máte-li tip na něco lepšího (továrního) tak sem s ním (jen ne nějakou domácí alchymii :D )
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

LEE mazani prave zadne zazracne kluzne vlastnosti nema :?
Pouzivam tenhle Imperial nebo "Redding brand of Imperial sizing die vax":

http://www.midwayusa.com/product/519525 ... g-wax-2-oz
http://www.redding-reloading.com/online ... lubricants

Kalibraci vyrazne usnadnuje a odstarnit se da papirovym ubrouskem [na nabojnici se nanasi jednim nebo dvema mastnymi prsty]
Bych si ale ani ten lanolin neosklivil - bude to pravda mene komfortni nez tento vosk :?
Pufr
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Jestli full na krev, tak je to ZG opravdu na přestavbu a má asi fakt o fous jiný úhel ramen než je specifikace. Lanolin v isopropylalkoholu se fabricky prodává jako Dillon spray on lube, frankford Arsenal spray on je nejspíš to samé-cena u obou něco na způsob dvě deci za tři stovky. A podle mého názoru je to dost řidina. Za 200 má člověk litr isopropylalkoholu, za cca. tři stovky kilo lanolinu (teda-ne v lékárně, i když je to ten samý, "odsmraděný") a tedy za 500 mazání na půl života na kdeco včetně sedřených a vysušených prstů, materiál na výrobu výborné impregnace na vlněný svetr na ven a tak.
Redding Imperial wax bývá k mání tady (i jinde), spolu s dalšími dobrými mazivy:
http://bestpatron.shop5.cz/cz-kategorie ... ojnic.html
http://bestpatron.shop5.cz/cz-detail-87 ... c-set.html

Pokud by někdo měl zájem o lanolin za míň než cca. 700,- v lékárně, PM-budu si teď někdy objednávat, tak něco přihodím.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Já bych to ZG až tak nezatracoval. Spíše to svědčí o těsnější komoře. Horší by bylo, kdyby takto zmršenou nábojnici v pohodě zavřel. Vesradův problém jsem zaznamenal i u jiných ráží a většinou to bylo závislé na výrobci nábojnice. Zkusil bych kalibraci krčku bez expanzního trnu. Je možné, že překalibrování je zbytečně velké a tím i síly působící v ose nábojnice, které jsou příčinou "nabobtnání" v přechodu rameno-tělo.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vesrad »

jen pro upřesnění to není pro ZG v podpisu (pro to už se ve spolupráci s FrantouB točí u kuny nová hlaveň 35whelen). Je to pro jednu CZ 550.

dalas: myslíš jako, že expanzní trn cestou zpátky vytáhne ramena nahoru a prodlouží tak L2?
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

To ne, už při vtlačování nábojnice do matrice je asi axiální síla na krčku natolik vysoká, že dojde k roztažení nábojnice v rozměru H1. Právě při částečné kalibraci pak nedojde ke zpětnému stažení. Ta zkouška bez trnu je jen proto, že trn opět krček roztáhne a pak nepoznáš, kolik Ti kalibruje krček samotná matrice. Něco se dá odhadnout podle síly při opětovném roztahování krčku trnem. To je ale dosti zkresleno mazáním. Ještě k tomu seřízení. I když dáš páku do horní úvrati a rukou dotáhneš matrici na shell holder co to jde, jsou síly při kalibraci natolik vysoké, že se opět objeví vůle několik desetin mm.
A ještě k tomu odporu při kalibraci. Občas mi kamarádi chtějí ušetřit práci a přejedou nábojnici jemným smirkem, aby nebylo poznat, že 2 roky ležela na hnoji. Můžeš mazat čím chceš a jak chceš. Pokud takovou nábojnici necitlivě narveš do matrice, máš o zábavu postaráno. :evil:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

Silu pri kalibrácii som riešil dlhšou pákou na lise Smart reloader - original páka bola lažbina tak som to s ňou ani neskúšal.

Ale čo som skúšal u kamaráta na inom lise tak to išlo o poznanie tuhšie . K nastaveniu matrice - tiež ju doťahujem na kontakt s SH a pri kalibrácii sa objavuje medzierka . Prínos dlhšej páky je aj pri kalibrácii krčku trňom - ide to pekne plynulejšie.
Inak kalibráciu robím na 3 zdvihy s pootočením cca o 1/3 a až posledným zdvihom idem na doraz.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

vesrad píše:Zdar chlapi,
řeším záhadu. Chci začít přebíjet 7x64. Matrice mám Hornady 7x65R, tak jsem myslel, že to půjde s nima a jiným shelholderem. Rozměrově dle CIP jsem v tom nenašel problém. Nábojnici jsem teda zkalibroval (nejdřív jen krček, potom full), zkrátil, osadil střelu bez prachu na vyzkoušení funkce. Náboj jde do komory zasunou volně, při zavírání kliky závěru je cítit docela odpor (bez rozdílu zda kalibrace byla neck nebo full), není to na krev, ale s továrnou to jde úplně plynule. Nábojnice je jednou vystřelená SB z dané zbraně. Nějaký nápad, kde je zakopán pes?


Vyhladal som prvotný príspevok a

Toto sa mi stalo keď som mal osadzovaciu matricu nastavenú nízko - mne vtedy urobilo na hrane krčku malé bežne prehliadnutelné vydutia, ktoré dosť zhoršovali dovretie páky , ale mohlo by to robiť aj v kuželi bez vydutie hranky .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

dalas má pravdu, tohle jsem si neuvědomil, i když jsem to osobně zažil-vhňácnutí krčku do ramen. Pak by to asi klidně spravilo mazání, u mně to lanolin skoro spravil. Až pak jsem strávil pár minut u soustruhu s kouskem koženého klůcku na tyčce a nejjemnější zelenou pastou (tak jemnou, že se dá požít na obtahovák na břitvu). Pojednal jsem právě přechod z ramen do krčku a musím říct, že opravdu důkladné vyleštění téhle nejnamáhanější části dělá taky divy. Na historické nbc s krčkem skoro 17 mm člověk opravdu pozná kdeco. BTW, matrice to jsou CH4D.

Smirek? Ani mi nemluv, navíc jsou vždycky líní a akorát ji v tom smirku protočí v prstech, viď? Kdyby aspoň táhli podél, nebo použili čtyřnulku ocelovou vlnu, je to OK...

Kalibraci natřikrát? Nechci mít moc keců, ale tímhle si vytvoříš tři zóny trochu ztvrdlejší mosazi a pokud nežíháš, taky se můžeš dočkat toho že kus krčku zůstane na střele jako druhý plášť.
Odpovědět