8x57 JS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 521
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Docela by mě zajímalo,jak bude v osmičce funguje SST Hornady. Já je střílím ve 243W a měl jsem je přebijené v 7x57R a v obou rážích je to hodně universální střela do našich podmínek pro lov srnčího,černé, dančí,muflona. V těchto konkrétních dvou rážích fakt spokojenost.
Zde komponenty : http://cs.strobl.cz/strely-hornady/
Já mám s ID clasic 12,8g střelených pár těžších kusů černé a žádný zázrak to není. Rány většinou na 60-80 m, na široko, střílím kraj lopatky ,nechci chytit játra a bachor (jednak to stejně odchází a nerad kus vymývám). Tak u těchto ran vždy odskok kolem 50 kroků, vždy průstřel, žádné extra barvení - normál, výstřelová strana stejná jako vstřel . Ta malá zbytková tvrdá část střely velký výstřel neudělá. Uvnitř šrot a přesto kus odbíhal. Stejné kusy mi po SPCE,sice neprostřelené, zůstávaly na fleku.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 521
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Nevím ,kde jsem to vzal, že SST je i v osmičce. Ale kdyby byla,věřím,že bude fungovat. Lovu
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 485
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 8x57 JS

Příspěvek od bon »

To Jan Slavětínský: Důvěřuj ale prověřuj :lol: Letos už ji můžeš zkusit:
http://www.hornady.com/store/8mm-170-Gr.-SST/
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: 8x57 JS

Příspěvek od suhl »

O stranu zpět o této novince psal Lovec:
lovec píše:Hornady ma novinku v kal. 8mm - Hornady SST 170gr. (11,0g), BC= 0.445
Zaujimava alternativa nielen pre slabsie osmickove kalibre, ak je potreba ulovit zver na dlhsiu vzdialenost. Velmi slusny BC a dobra deformacia strely davaju priaznive predpoklady pre uspesny lov.

Obrázek
Navíc Franta zde píše o Interlocku, nikoliv o SST...
Interlock: http://www.hornady.com/store/8mm-.323-195-gr-SP/
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Jiří K. »

Fungovat to SST bude. Se všemi negativy, která tato střela určená snad jen do šírých přehledných plání má.
Co se jí nemůže upřít tak je přesnost( samozřejmě v tovarních laboracích). Což je skvělé, protože rány jinde než na hlavu či krk nepřipadají v úvahu. Na srnčí je to fakt kladivo. Ještě se mi nestalo, že po komorovce něco odejde. Bohužel vždy za cenu prasklého travníku, spousty střepin na výstřelové straně, neskutečných podlitin a výstřelu jak pěst.
U ostatních druhů naší sparkaté je to sázka do loterie. Střela neprostřeluje, zvěř s nástřelu odchází někdy i dost daleko, špatně barví. V lestnatém či horském terénu katastrofa. U vzrostlé řepky jste o prase přišli.
Celková bilance nedohledaných kusu 2 ks lončák, 2 ks daňela a 2 ks laň.
Zkoušeno v rážích 7x57,7x65R,.308 Win, 7,62x39 + dobrý kolega .300 WinMag ( nedohledáno 1 ks laň a 1 ks jelen I.vt.).
Nevím proč se jednou za čas zblbnu a další střelivo SST(PTS) si pořídím.
Po zkušenostech s 7,62x39 nevím na jakou rychlost musí střela SST zpomalit, aby fungovala bez výše uvedených negativ.
Naposledy upravil(a) Jiří K. dne úte 14.10.2014, 12:00, celkem upraveno 1 x.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Josef Kuřitka »

V osmičce to SST bude fungovat. Rovněž bude fungovat i při přebíjení a nejen v tov. lab.( neexistuje totiž důvod, proč by nemělo). Je to lehčí střela a tak by snesla i takových 850-880 m/s..
Jinak s ID stejná zkušenost, kterou popsal JS a já sám před lety opakovaně na foru. Ono to s tím barvením na zabělených kusech funguje celkem mizerně u všech střel.
Pokud si každý uvědomí, že střílet neznamená udělat hlasité bum, ale trefovat tam, kam se má, tak v osmě bude naprosto spolehlivě fungovat i SaB v SPCE.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8x57 JS

Příspěvek od František Fořt »

Včera jsem ještě boural další kus černé po ID a dojmy stejné, jako u minulých, zkrátka je tato střela tak udělaná a fragmentace střely je i součástí míněného účinku. Za zvážení by možná stál ten UNI (TUG). Ta patrona ID má ke všemu docela dlouhý OAL a můj automat tomu kouše špičky, což u jiných nábojů není.

Nicméně mám nalaborováno HDY 195 gr v laboraci 49 gr S062, zápalka CCI Br-2 a hilzna PPU. Zatím jsem to sem nedával, ale hned první tři rány mě naplnily nadějí ..... Dvě byly doslova do stejné díry (a museli jsme analyzovat, jestli tam opravdu je a teprve odtržení terče to potvrdilo) a třetí byla 1,5 cm od těch dvou. Další dvě po vychladnutí byly jedna taky cca dva cm od těch první tří a pátou jsem utrhl. Až dostřílím RWS, půjdu to na to nastřelit, znovu vyzkoušet a začnu používat. Po první zkoušce jsem hned běžel a dokoupil další pikslu S062, a pokud se tato laborace v přesnosti potvrdí a v praxi bude dobře fungovat, jdu vykoupit zbytek S062 z této série, co seženu, :lol: , protože bych měl konečně vystaráno a teď jenom sypal a pálil s dobrým pocitem výborné patrony za pár korun.

Před časem jsem ten 195 gr Interlock používal v tovární laboraci s celkem dobrými výsledky, ale nemám ponětí o rychlosti, co to mělo a tak.

Dále ve skrytu duše doufám :D , že by se mohla chytit i SPCE, kterou jsem nacpal na totožnou laboraci bez přenastavení matric, jako ten Interlock. Pokud i to SPCE "hodlá" chodit, bude to pecka, páč si budu moct bouchat i na střelnici dle libosti.
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Tomas 43 »

RE František Fořt : Gratujuji k dobrým výsledkům ! Zkoušel jste někdy přebíjet tuhle ráži s německým Rotweil R 903 ?
Je sice citelně dražší, ale spalování je o poznání čistší a navíc prachy Rotweil mají ustálenou kvalitu v různých výrobních sériích.
Ještě se vrátím ke střele ID Classic, používal jsem ji v osmičce s úspěchem do doby, než došlo k soudnímu narovnání mezi firmou RWS a Brenneke, pak jsem přešel na Brenneke TIG, který používám dodnes. Je to má nejoblíbenější střela na černou a s trochou nadsázky si troufám tvrdit, že je to jedna z nejlepších střel na černou vůbec. Nemyslivecky řečeno - co jsem trefil, padlo na fleku. Nedoporučuji tuto střelu na srnčí, protože výstřelová strana již z dálky působí u této zvěře děs a hrůzu - díra velikosti pěsti s masivní ztrátou tkáně. Naposledy jsem s touto střelou ulovil srnce ve vzdálenosti poctivých 130 m a výsledek byl naprosto stejný.
Zdraví Tomáš Peroutka
Sauer 202 Clasic 8x57 JS, SAKO 75 9,3x62,
Remington 700 VLS 308 W, Remington 700 BDL
7 mm Rem. Mag, Remington 700 BDL 300 RUM, Mannlicher Luxus 6,5 x 55 SE, CZ 527 222.REM,
Marlin 1895 XLR 45-70 GOV, Krieghoff Hubertus 6,5x65 RRWS,Carl Gustaff 1917
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Josef Kuřitka »

RWS ID vs Brenneke TIG. Jak to vlastně skutečně je?

Tak nějak všichni víme, že proběhl nějaký soudní spor mezi oběma firmami. Ale jak to bylo a je doopravdy? Dodávala dříve firma Brenneke svoje střely pro RWS, které je osazovalo do svých nábojů, nebo je RWS dělalo přímo licenčně u sebe a pod značkou je prodávalo ve svých nábojích? Pak třeba vypršela smlouva a RWS chtělo prodávat s názvem Brenneke TIG dál, a proto byl následně soud? Jaká byla a je skutečnost? Prostě mě nejde do hlavy, že by se Němci dopustili takové hlouposti a dělali konstrukčně , tvarově naprosto stejné náboje s naprosto diametrálně odlišnými vlastnostmi (to by REWS pohřbilo - na to jsou příliš cimprlich, když ne Němci, tak Švýcaři určitě)), nebo jde ze strany uživatelů zcela nový postřeh, ale nereálný( najednou vidí pod dojmem kusých info něco jinak a přitom je to stejné), který je vyvolaný touto zprávou? Existuje nějaká studie, že by se vytáhly např. dvě osmičkové střely(dostetečně velký vzorek) a to jedna TIG od Brenneke a druhá ID od RWS a je proveden kvalitativní rozbor? Děkuji za případný odkaz a validní informace.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Durell »

Na to aby sa to inak chovalo stačí aby bola iná tvrdosť materiálov čo na to používajú.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To: Durell

To je jasné, ale je to tak? Jsou materiály jiné, jak jinak tvrdé atd.? Co je skutečnost, co domněnka, co subjektivní pocit vyvolaný variační odchylkou účinku, která je vždycky. Nebo se to mastí stejně, tak jako 15,20,30 let zpět a jen se změnil nápis na krabičce a už všechno vidíme jinak? Určitě to v Německu zkusili nějak seriozně zkoumat a tím nemyslím nějaké diskuze na forech po střeleném praseti.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 8x57 JS

Příspěvek od dalas »

zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Brenneke
Dle zdroje RWS vyrábělo licenčně střely TIG a TUG. V roce 2006 nebyla licence prodloužena ,ale RWS vyrábělo střely dále jen pod jiným názvem. Zřejmě by Brenneke nešel do soudního sporu, kdyby věděl, že RWS změnil vlastnosti chráněné patentem. Otázka ale je, co je na střele patentováno. Tady je patent pro TIG http://www.google.com/patents/US20070006770
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak nějak mě to přijde, že se dohodli na penězích a mastí se to pořád stejně jako od roku 1972.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Zdenek41 »

To Josef tobě to nestačí od lidí z Čech a Moravy z praxe...Jsou lidé,kteří se snaží svoje špatné zkušenosti z lovu nějak předělat k obrazu svému...Já k nim,ale opravdu nepatřím.A to s Id a Tigem lovím už nějaký ten desátý rok.A o nějakém sporu...tak to mě vůbec nezajímá.Co mě zajímá je to aby to bylo jako spíš.A ne aby mi prase odešlo po komoře 800m.Je to 1 ze 219,ale problém je,že s ID. :wink:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jenže je problém, které ID to bylo, třeba i těch klasických, které ještě měli nadělaný v zásobě z doby, kdy ještě ,mastili na krabičku nápis TIG. Jinak pokud bylo terminátorský prase střelený tak, že prostřelený těsně za lopatkou tak, že přes oba hlavní plicní laloky prošla střela a případně a případně vyšla ještě ven, tak jde o skutečnou raritu.
Mě to skutečně zajímá, jak to přesně je a nechci, aby to někdo bral osobně. Prostě co kus, to jiný vkus. Každý má jiný požadavky na účinek, poškození zvěřiny, cenu, přesnost atd.. Tomas 43 např popisuje zastavovací účinek TIGu tak, že ho někteří už možná jako univerzální patronu nevyzkouší.
Jinak RWS s TIGem a IDem jsem střílel od roku 1997 v 7 a 8 a nakonec jsem zjistil, že v 8mm je to na to domácí střílení všechno povalí i SPCE,ale to se dostáváme někam jinam.
Odpovědět