Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Tak to jo, ja myslel ze otocis poloplast olovem dozadu a udelas z toho poloplst jeste na druhe strane. Spatne jsem pochopil :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 485
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Explosia vydala nový Manuál pro přebíjení 2015: http://www.explosia.cz/streliviny/downl ... ing_CZ.pdf
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od suhl »

Dík za info. Myslím, že už jsou zde upravena data u S070, dle praxe to celkem sedí :( :(
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pozor, je to spíš směs dat - původní "staré" S&B střely byly nastříleny ještě živější S070, "cizí a nové" střely už tou novější - línější. Kdo máte QL, lehce odlišíte zadáním dat daného náboje do programu, ostatním nezbývá než pozorně porovnat všechna data pro danou ráži a S070 - všechny uváděné střely a taky na "to" přijdou.
Základ práce s manuálem je nezapomenout stále si opakovat "safety first" a skutečně vždy začínat na startovní náplni :?
Pufr
Uživatelský avatar
Jan Franěk
Častý návštěvník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 30.11.2011, 17:18

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jan Franěk »

Děkuji za kulturní vložku, skvěle jsem se zasmál. :lol: :lol: Když vidím rychlost 760m/s u většiny 180gr střel s prachem S070 v ráži 30-06sprg. tak za chvíli bude lepší koupit nějaký prak nebo oštěp... :?
"7mm stačí, když 64 tlačí!"
Lankasterka Gustav Tichý - Moravská Ostrava 1919, 20/65
Mauser 98 double square, 9,3x62
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

Tady není nic k zasmání, to je jen přizpůsobení výkonu prachu připravované novele zákona. Ve 100 ha honitbě bude rychlost 760 m/s až až. :lol:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Tady bych se tvůrců manuálu zastal. Kdo se z něj chce něco dozvědět, musí se naučit data číst v kontextu a ne jen prstem ukazovat rychlosti.
Pokud je náplň označena jako komprimovaná a současně je Pmax 10 - 15% pod maximem i pod úrovní tlaku ostatních náplní u daného náboje, je to pro mne zpráva, že právě tento prach hoří v tomhle náboji příliš pomalu a víc si ho tedy užijí nadšení uživatelé všech těch nových super "magnum" nábojů. Takových prachů je dnes spousta, neb "magnumová vlna" nedávno vrcholila, příznivců má spousty, spotřeba příslušně "líných"střelivin je zřejmě slušná. Pokud chci právě tento prach použít z jiných důvodů (mám ho doma ...), vím kolik nasypat.
Jinak ta "story" kolem vývoje Lovex S070 se tady už cca pět let propírá, věřím, kdo ji nezná, Suhlovu připomínku nechápe :)
Tím netvrdím, že ten manuálek vyniká nějakou extra kvalitou, jen reaguji na "laickou" interpretaci dat :?
Pufr
Uživatelský avatar
Jan Franěk
Častý návštěvník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 30.11.2011, 17:18

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jan Franěk »

To Pufr: Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil. Takže pro upřesnění. Lovex S070 používá kolega k přebíjení mnou zmiňované 30-06sprg. a je velice spokojený. Rychlost, soustřely, vyhoření prachu v hlavni. Já jsem zvyklý přebíjet jinými prachy, než je Lovex, ale jak víme, sehnat dnes jiný prach je dost problém. Proto jsem se rozhodl, že taky půjdu cestou Lovexu a S070 zkusím. Jenže když se na ten manuál zadívám, nebudu z 30-06 dělat 7x57. Proto jsem si řekl, že vezmu S065, který je živější. Že začnu zkušební laborací o nějakých 10-15% pod Pmax je pro mě samozřejmostí. Omlouvám se za své špatné vyjádření :wink:
"7mm stačí, když 64 tlačí!"
Lankasterka Gustav Tichý - Moravská Ostrava 1919, 20/65
Mauser 98 double square, 9,3x62
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

Máte někdo zkušenost se žehličkou Taper Crimp od Reddingu? U Factory crimp od LEE jsem u některých nábojů zjistil mírnou nesouosost střely po crimpování. U LEE navíc prakticky nejde zajistit uniformitu síly škrcení.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

kojot píše: ... U LEE navíc prakticky nejde zajistit uniformitu síly škrcení.
Preco? (myslim to vazne, aby si v tom nehladal nejaky podton). Krimpujem len vo vynimocnych pripadoch, ked riesim naboj s niektorym kolegom, ale vysledky boli zatial vzdy pozitivnym zlepsenim. Tam, kde nebol ekonomicky priestor na objemnejsie testovanie, tak sme jednoducho z danych moznosti najlepsiu laboraciu zakrimpovali a rozptyl sa evidentne zlepsil. Ja to sice nepraktizujem, ale Factory Crimp povazujem za velmi vydarenu pomocku. Pokial su hilzne z jednej sarze, skratene na rovnaku dlzku a je aspon zhruba skontrolovana sila steny v krcku, tak nasledne krimpovanie je uniformne. Takisto som sa nestretol s naslednym vyosenim strely. Je vsak pravda, ze nikdy nekrimpujeme do tzv. krimpovacej drazky na strele a aj sila krimpovania je velmi mierna.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Aniž bych chtěl ukazovat na Kojota, či kohokoli jiného, zbortit kleštinu Lee F. Crimp nebo i Collet Die není nic těžkého, viděl jsem už několik takových - na jednom segmentu boule - pak už bude samosebou jen na vyhození.
Jinak má zkušenost s tou Lee F.C. je obdobná Lovcově, že pokud byl rozptyl dané zbraně s pro loveckou střelbu nevyhovující - cca 4 cm/100 m a víc, pak použitím crimpu se rozptyl o něco zmenšil, zlepšil - zatím vždy (excentricitu střely/náboje v takových případech sleduji jen výjimečně - když "problém" přetrvává, spíš vůbec).
Nikdy jsem nezkoušel Lee F.C. na náboje s rozptylem na sub MOA úrovni - beru to tak, že na to ten nástroj není (u nábojů na kontakt s vývrtem už vůbec ne)

Na ten Redding Taper Crimp jsem koukal, že na něj dávají i mikrometrický stavěcí štoub, zkušenost žádná :?
Pufr
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

4lovec, škrtím prakticky všechny laborace, které jdu zkoušet, abych měl po testu případně jasno, kterou....
Jelikož je všechno na lov, škrtit zkrátka potřebuju. Taper crimp od Reddingu mám na 30-06 a tam funguje výborně a škrtí všechno rovnoměrně, protože nemusím hlídat sílu, kterou vyvíjím na lis. Pro 243W je již zhruba 3x dražší než LEE F.C., tudíž jsem chtěl pouze pojednat o tom, zda se tato investice oplatí. Nebo jít zpátky do LEE, které jsem si nedávno chytře prodal :lol: . Co se týče té nesouososti, pozoroval jsem to u F.C. pro 7x57.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

No nevím, původně se používal Taper Crimp k zažehlení roztaženého ústí nábojnice po roztahovací matrici, která se používá k snadnějšímu usazení zejména olověné střely. Taper na rozdíl od Roll by neměl vytvářet rádius na ústí nábojnice. Matric jsou ale mraky a je možné, že se dělá Taper mírně kuželová. Pokud máš malé výtahové síly díky malému stažení při kalibraci, lze tomu pomoci mírným zmenšením průměru expanzní tyče u Full, případně vnitřního trnu u Collet a nebo menšího bushingu - dle použité matrice pro kalibraci.
Ještě dotaz, proč musíš hlídat sílu u Factory? Nastavím matrici a valím na doraz na lisu. Lis dáš do horní úvratě a rukou zašroubuješ matrici co to jde na doraz. Tím je nastaven dotyk kleštin s nábojnicí, ale zatím bez krimpu. Pak povolíš páku a přitáhneš matrici o požadovaný úhel (nejvíce používám 1/4 ot). Pokud máš stejnou sílu stěny a délku nábojnice, jak už tu zaznělo, je jeden krimp jako druhý a je to reprodukovatelné.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Jestli se nepletu, tak LEE rika zasroubovat na dotyk a pak 1/2 otacky. Ty rikas co to jde a pak 1/4 otacky. Zkusim prozkoumat a uvidime.

Mam dotaz rovnez ke skrceni. Skrti nekdo pomoci LEE Factory crimp a momentaku?
https://www.youtube.com/watch?v=Bek5BlSmGCo
Nejak nemuzu nikde najit jak nastavit tu matrici.

Co jsem tak okoukal maj moment cca 30lb*ft, coz by mel byt moment cca 40Nm. Kdyz nastavim LEE crimp ale dle standardniho navodu, prijde mi zaskrceni moc velike oproti tovarne.

Takze se ptam jak nastavujete matrici a jaky moment pouzivate? Zatim jsem tak nejak porovnavanim dle vzhledu tovarniho zaskrceni dosel k nastaveni matrice na dotyk + 3/4 otacky a moment 12,5Nm coz nejak ne uplne odpovida tem cca vsude zminovanym 25-35lb*ft (34-47Nm)
https://www.youtube.com/watch?v=rTZZIfQAjlk
https://www.youtube.com/watch?v=MNKex_sACqM
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Prima nápad, to jsem zatím ani nezachytil :)
Jediná nejistota, co mě napadá, je ta opakovatelnost při opakovaném - "novém" nastavení celé sestavy, neb tím momenťákem měřím sílu na prvním ramenu páky, délka druhého ramene pohánějící beran lisu se limitně blíží nule (některé lisy - třeba můj prastarý první model Orange Crusheru - horní úvrať i přecházejí). Pak pokud nastavím sestavu tak, že pracuje maličký kousek pod horní úvratí, bude druhé rameno páky jednou 0,2 mm a podruhé třeba 0,8 mm - čtyřikrát delší = síla na beranu se mění. Pokud nastavím nástroj nad horní úvrať, jak seřizuji - nalézám definovanou polohu, ve videu sevřením segmentů kleštiny (tak to dělám i já bez momenťáku) ale, kde jsou vůle závitu, matice s O-kroužkem ... a někdy se může asi stát i že měřenou silou tlačím do dorazu lisu :?
Ale na videích na konci je vidět, že jim to funguje :)

Čisté řešení by byl siloměr nebo rovnou momentová spojka vřazená mezi beran lisu a držák nábojnice :?

Příklad tady - je to teda Arborpress (pro Wilsony), ale princip stejný; na beranu tuhá pružina a v přípravku na beranu nesený indikátor měří zkrácení pružiny:
km_shooting_arbor_press_w-force-measurement-option-dial-indicator.png
km_shooting_arbor_press_w-force-measurement-option-dial-indicator.png (167.87 KiB) Zobrazeno 8084 x
Taky to není nic konstrukčně složitého - pro zlaté české ručičky - psss :)
Pufr
Odpovědět