Myslivecké zážitky

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

Čtu tady krásné zážitky tak se taky přidám. V sobotu jsem zasedl ke kukuřici a čekal na ty zástupy černé jelikož je to jediná kukuřice u nás v revíru. všade posekáno. Kolem 21 hod začlo takové opatrné lámaní. Celej natě?enej kdy to pujde ven tak sem stále s pozorovákem v ruce prohlížel kraj pole. V půl desátý vy?la z kukuřice bachyně kolem 100kg a zaní 7 selat. Stáli na kraji pole a buchtovali. Tak sem se kochal až sem uplně zapoměl že sebou tak mám kulovnici, až se na jednou čuňáci sebrali a zatáhli zpátky do kukuřice. Já slezl z posedu a plný dojmu sem šel domů. A ani mě nemrzelo že nepadla rána. :wink:
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Páteční večer

Příspěvek od xHonza »

když to tak čtu, tak se tedy taky pochlubím svým víkendem. ještě v týdnu stála u nás v honitbě řepka - krou?il jsem kolem ní jak mlsnej kocour, prot?e to v ní chrochtalo až se to na všechny strany rozléhalo. Leč nebylo mi dáno. V pátek ji ale konečně posekali, takže hned v podvěčer jsem sbalil flintu, dalekohled a mazal jsem si sednout k rákosu, který na řepokovi?tě navazoval, ale ouha na místě už v autě čekali další dva členové, popřál jsem jim tedy hodně štěstí a sedl si na posed asi o 800 m dál. Bylo osm hodin, celý týden jsem dřel v práci, takže jsem začal trochu poklimbávat, cca v 20:45 jsem uslyšel výstřel, okamžitě jsem se probral a pozoroval, jestli rudl poběží mým směrem, v zápetí se ozvala celá serie ran - dalších devět. Čekal jsem ještě asi patnáct minut a pak jsem slezl, protože bylo jasné že všechno kolem je vypla?ené a ke mne to neutíkalo. Do?el jsem k ostatním a byl to pro mne trochu šok. Rudl v rákosí podle očekávání byl. Nejdřív vylezla část - jeden z kolegů střelil po praseti a sbytek tlupy se pobláznil a rozprchl na všechny strany, tenhle kolega pak vystřelil po dalších třech prasatech. Část selat v panice bě?ela směrem k další sedačce, kde byl připravený další člen našeho sdružení, který střelil pět z nich. takže ve chvíli našeho setkání byl účet šest střelených selat a někde tři postřelená prasata. Dvě v rákosu, jedno v trnkovém remízu, nebo navazující stařině za tím, asi kilometr od nástřelu. Padala tma, takže jsem jim nabídl, že skočim domů pro psa, protože sami už nic nedohledáme. Vzal jsem tedy jednoho z našich tuláků a šli jsme najít nástřel. Barvy poměrně dost, podle výšky umístění na stéblech solidní zásah. Pes nás dovedl na místo, kde prase zajelo do rákosu - od nástřelu cca 30 metrů. Tma jako v pytli, co teď. Odložil jsem kulovnici, pustil psa a s pistolí a baterkou se rákosem rval za ním. Syl?el jsem už v dáli jenom jak pes něco rve - podle nulového kvičení a chybících zvůků zápasu jsem tipoval zhaslé prase. Udělalo rákosem okruh asi padesát metrů a dodýchalo. Rána ?la přes měkotu, ale naštěstí lehce lízla játra. Byla už půlnoc a dohodli jsme se že zbylá prasat necháme na ráno - vyvrhli jsme ta nalezená a ráno v šest už jsm byli zpět na místě. Pes našel další nástřel - byl tam kus plic a barvy jak když pokropí? konví. Pustil jsem ho celkem pohodlně šel po barvě za ním, asi osm metrů od kraje rákosu le?ela zhaslá lončačka - po vyvržení jsme zjistili rozstřelené srdce - s tímhle bě?ela cca 20 metrů. Třetí postřelený kus jsem bohužel nedohledal - bylo to asi 15 kilové sele, ještě večer jsem ho sly?e jak v té stařině kvičelo, ale ráno bohužel. Pes ztratil stopu a ani když jsem to prošel několikrát napříč, tak jsme nic nena?li. Osobně tipuju že to bylo jen svalové zranění - protože nikde nebyla barva. Doufám že se z toho někde vylí?e. takže zážitků až na půdu, jen mne mrzí že jsem se k výstřelu nedostal i já. No to? snad někdy příště. Jen poznámka k rážím, kterými stříleli ostatní - střelec s pěti selaty od osmi do patnácti kil (dvě z nich mělli ještě trochu pruhy) - 7x64. Druhý střelec 8x57.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

pro honzu> nenasytnost nekterych z nas nezna mezi, masaři :twisted:
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Je to tak

Příspěvek od xHonza »

Jo uznávám. Osobně bych vystřelil tak na jedno. když mi řekli šest a navíc tři postřelená, tak jsem se zhrozil, naštěstí to dopadlo jak? tak? dobře... :?
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

To xHonza: z takového zážitku myslivci běhá mráz pozádech :evil:
Uživatelský avatar
Miloš Bukoven
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: ned 22.4.2007, 0:48
Bydliště: Levice

Úlovky na splne

Příspěvek od Miloš Bukoven »

Zdravím kolegovia, minulý tý?deň tesne pred splnom Mesiaca som mal dovolenku a práve u nás pokosili p?enice a hrach, takže nádej na úspech tu bola. Hneď v ten večer, ako pokosili jedno p?eničné pole som zasadol na kazatežňu na okraji pokoseného strniska. Tesne pred 22:00 vy?la na strnisko diviačica s 5 diviačatmi, na pokosenom strnisku, ktoré osvetžoval mesiac ich bolo dobre vidie?. Mal som so sebou gužobrok kal. 30.06/12 so strelami NORMA VULKAN, optika MEOSTAR R1 3-12x56 RD. Opatrne som skúsil zamieri?, diviačatá neustále pobehovali okolo diviačice a boli stále v kope. Vyčkával som a keď sa jedno z diviačat postavilo bokom, padol výstrel. Oslepil ma záblesk výstrelu ale zretežne som počul zásah - plesknutie strely. Nastal ?uchot a lomoz a po chvíli ticho. Asi po 15 minútach som zi?iel z posedu a i?iel hžada? nástrel. V noci sa na strnisku pomerne zle orientuje a odhaduje vzdialenos?, no asi po 10 minútach hžadania som našiel diviača zhasnuté na nástrele, zásah tesne za lopatkou. http://album.volny.cz/elo/view.php?albu ... page=0#img
O pár dní pokosili aj hrach v blízkosti lánu slnečnice, tak som sa rozhodol skúsi? ??astie aj tam. Bol u nás na prázdninách aj 12 ročný syn mojej sesternice tak ?obronil, či ho zo sebou vezmem na požovačku. Zobral som ho prvý krát už vlani, no vtedy sme v lese zažili poriadnu búrku , nevideli sme vôbec nič a zmokli sme ako my?i. Dúfal so, že teraz to bude lep?ie. O 20:00 sme zasadli na posed a pozorovali sme lí?ky a srnu s 2 hravými srnčatami. Mesiac tesne pred splnom poskytoval dobrú viditežnos? na pokosené hrachové strnisko. Boli sme rozhodnutí vydr?a? do polnoci, no okolo 22:30 sa dos? ochladilo a videl som, že chlapec sa klepal od zimy. O 23:00 som sa rozhodol postrie?ku ukonči? a chlapec ani neprotestoval - bolo mu už zima. Chcel som ho odviez? domov a vráti? sa sem a čaka? ďalej, bola jasná mesačná noc. šli sme z posedu po strnisku smerom k odstavenému autu, keď som zbadal vychádza? čriedu diviakov zo slnečnice na pokosené hrachové strnisko, kde zbierali hrach. Boli ešte dos? ďaleko a pomerne hlučné. Upozornl som chlapca na diviaky, vietor sme mali dobrý a rozhodli sme sa pomali priBlíži? k diviakom na dostrel. Potichu sme sa priBlížili bli??ie, dal som chlapcovi trieder nech sleduje čriedu a v pokžaku som sa pokú?al zamieri? na jedného z lan?tiakov. Po výstrele ma na chvížku oslepil plameň výstrelu a opä? som počul to známe plesknutie strely. Chlapec hovoril, že asi som trafil, v ďalekohžade videl ako diviaka myklo. Tie? som ďalekohžadom prezeral strnisko, ale nikde som ?iadnu čiernu "hromadu" le?a? nevidel. Počkali sme asi 15 minút a vybrali sme sa hžada? nástrel. Po chvíli som vo svetle baterky našiel nástrel, pomerne dos? farby, usúdil som zásah na pžúca. http://album.volny.cz/elo/view.php?albu ... page=1#img
Farba pokračovala ďalej a našiel som kúsok pžúc - je to dobré, ten nebude ďaleko. Začal som baterkou svieti? po strnisku a po chvíli som zbadal pred sebou le?a? diviaka. Prišli sme spoločne k nemu. Bol to lan?tiak, komorová rana za lopatkou, zásah srdca (to som zistil neskôr pri vyvrhovaní) a pžúc, dobre farbil, bol prestrelený a od nástrelu odbehol cca 30 m. http://album.volny.cz/elo/view.php?albu ... page=2#img
Vzdali sme mu poslednú poctu, odfotogravovali sme sa, zalo?il som plombu a vyvrhli sme ho. Striežal som GB kozlicou BRNO 500, kal. 30.06/12, strela NORMA VULKAN 11,7 g, optika MEOSTAR R1 3-12x56 RD, vzdialenos? cca 60 m. http://album.volny.cz/elo/view.php?albu ... page=3#img
Pre chlapca, ale takisto aj pre mňa to bol nezabudnutežný požovnícky zá?itok. Na tomto strnisku som potom ešte o 2 dni ulovil ráno lí?ku na monitoring besnoty, viac v prílu?nej rubrike.
takže bol som max. spokojný z príjemne pre?itej dovolenky
:P
LOVU ZDAR!
Naposledy upravil(a) Miloš Bukoven dne pon 30.7.2007, 19:56, celkem upraveno 1 x.
BRNO 502.10 kal.30.06/12+Meostar R1r 3-12x56RD
CZ 550 Lux kal.30.06+Kahles CSX 3-12x56
CZ 453 Lux kal.22 LR+Artemis 2000 1,5-6x42
KETTNER CHAMPIONE kal.12/12 x 70
SLAVIA 630 kal.177 (4,5 mm)+Delta Optical 4x32AO
Leica LRF 900 SCAN, Suzuki Samurai 413JX
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Kubo 630 »

Tu ulohu pozorovatela poznam velmi dobre, preto viem aky je to zazitok. Uprimne LOVU ZDAR!
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Kubo 630 »

Tu ulohu pozorovatela poznam velmi dobre, preto viem aky je to zazitok. Uprimne LOVU ZDAR!
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Kubo 630 »

Tu ulohu pozorovatela poznam velmi dobre, preto viem aky je to zazitok. Uprimne LOVU ZDAR!
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Kubo 630 »

Tu ulohu pozorovatela poznam velmi dobre, preto viem aky je to zazitok. Uprimne LOVU ZDAR!
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Ulovok

Příspěvek od Kubo 630 »

Tu ulohu pozorovatela poznam velmi dobre, preto viem aky je to zazitok. Uprimne LOVU ZDAR!
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Ulovok

Příspěvek od Kubo 630 »

Tu ulohu pozorovatela poznam velmi dobre, preto viem aky je to zazitok. Uprimne LOVU ZDAR!
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Kubo 630 »

Andy prosim, chyba medzi stolickou a klavesnicou :oops:
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

Tak sem si včera šel sednout zase ke kukuřici. Vyrazil sem poměrně dlouho až někdy ve čtvrt na devět. Sedím a pozoruju okolí a tu najednou vidím jak ve stařině my?kuje liška. Na nic sem nečekal a vzal kulovnici. Padla rána a ticho. Po chvíli slezu z posedu a jdu na nástřel. Sel sem na jistotu a byla tam fena 6kg. Tak sem si popřemýšlel o dobrém lovu a šel sem domů. Vzdálenost 142 kroků. (nemám dálkoměr tak používám krokoměr :D )

Obrázek

Jak, kam střelena v patřičné rubrice.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

to tomas karel: LOVU ZDAR!
p.s. vice ve zvycich a tradicich... :wink:
Odpovědět