Jsou tady zbytečné emoce, jinak k těm 6,5 je opravdu pravdou, že E. Hemingway lovil s 6,5 x54 MaSch. Karamojo Bell lovil s 275 Rigby (dnes vysmívaná 7x57) a 256 Mannlich. slony a střelil jich s těmito puškami, puškami v těchto rážích, cca 800. Bylo to v jiné době, jinak to uměl, mnoho jich našoulal spících, střílel je šikmo zezadu do hlavy, kde je trojúhelníková porézní část velikosti pohlednice. Jenže to byli jiní lovci a jiní střelci. Běžně stříleli z ruky a jen přes volná mířidla. Navíc i munice to těch 6,5 a 7 byla jiná, šlo o těžké válcové střely, mnohdy s půlkulatou hlavou, mnohdy s pláštěm z hlubokotažné oceli které měly dobrou penetrační schopnost, byly relativně pomalé a tak neztrácely hmotnost a směr v materiálu. Nikdo nepřemýšlel nad střelbou nad 1000 yardů. Navíc uvedený lovec byl podnikatel se smyslu "těžby slonoviny", tak se to mu tehdy říkalo, a uvedené vojenské zbraně u přinášely snížení nákladů, něž pořizování excelentních anglických dvojáku určených primárně pro šlechtu, bankéře a průmyslníky , a to včetně dostatku a příznivé ceny munice. Nutno dodat, že údajně s kvalitou munice nebyl vždy spokojen. Obávám se, že zmíněná střela Barnes LRX, která je primárně určena na lehčí a střední zvěř, má zajisti velmi dobré barvení a i na tuto zvěř odpovídající průbojnost, proto se takto lehce otevírá do tebou zmiňovaných břitů, dostatečnou průbojnost a i směrovou stabilitu. Velká část monolitů, které jsou vyráběny a používány při střelbě na těžkou zvěř, primárně přes masu kostí na předku, lebku atd. vypadá spíše jako mosazné jádro vylouplé ze starého SaB Plastik.
Chápu tvé nadšení z monolitů, respektive z hodnoty, které přinášení (není dekontaminace olovem) a zpravidla jisté prostřelení, které vždy nemusí být spojeno s mohutným barvení, ale někdo na to nehraje. Vadí mu prostřelení a riziko odrazů monolitů.
Chápu tvé nadšení a jistě souhlasím s tím, že i ze dvaceti ran a dvaceti zásahů, se dá poznat hodně. Ne ale vše a ne s univerzální platností. Pevně věřím, že nám svoje zkušenosti sdělíš, až v krátké době v noci střelíš dvacet obdobných kňourů, či stejně těžkých kusů vitální spárkaté černé zvěře ( na jinou asi musí být výjimka ), na vzdálenost 300m plus a vždy bude následovat stop efekt. Není to závist, ani snaha si honit moje ego. Něco jsem v noci ulovil a to i hodně daleko, něco jsem ulovil i s termem a s termem , které má opravdu dobrý obraz. Proto tvrdím, že se nedá střílet s chirurgickou přesností na digitální , takto velký , termo obraz. Jiná věc je termo sáček , vlastně bod, za valem a na střelnici. Zvěř se dá ale trefit a to i poměrně dobře, pokud jsi šikovný střelec a je trocha střeleckého štěstí, či souhry okolností. Štěstí přeje připraveným a to asi jsi, určitě máš dost odstříleného.
Jen si dovolím citovat Pufra:
Takže osobně bych ranivý účinek 6,5CM neglorifikoval, je nepochybně slušný, zejména v rukou střelce, který za tou puškou mnohokrát ročně leží na střelnici/závodech, za různého počasí, různé fyzické i psychické pohody ... Že by ale "ausgerechnet" ranivý účinek 6,5 CM poskytl nějakou zásadní výhodu úplnému loveckému začátečníkovi, který vyndá zbraň ze skříně 8x za rok a vystřelí možná deset nábojů, značení zvěře nepřečte, zvěř co nezhasne do 40 m dohledat neumí - to bych asi netvrdil

Pokud nebude trénovat, ani ten benefit nižšího zpětného rázu nebude mít šanci se neuplatnit ...
Osobně jsem měl možnost v nedávné době pozorovat "vpád" skupinky uživatelů 6,5 CM s ambicemi pro řekněme quasi LR střelbu - bez počítání oprav pro vítr apod. do jedné dobře zazvěřené honitby v západních Čechách. Úspěšné úlovky na vzdálenost kolem 500 m s použitím termovizních zaměřovačů nebyly výjimkou. Škody zvěří v reálně řádu statisíců tam jsou. Po několika měsících ale uživatele honitby (soukromou, filantropicky naladěnou osobu) začly přece jen znervozňovat počty nalezených padlých - nedohledaných kusů - místní občané za vámi oprávněně chodí byste to ulidili ... Spolupráce se začla řekněme "komplikovat" ...
Tím chci říct, že je to ve výsledku z velké části o lidech a jen z malé části o ráži, náboji, střele ...