Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Tak, problém vyřešen na americkém loveckém fórum jsem našel co jsem hledal, SWC střely se u nich používají normálně k lovu vyzkoušeno v praxi na jelenech a černých medvědech, střela SWC s plochým nosem zanechává větší střelný kanál, na zvěři jsou patrné prokazatelně větší devastující účinky než klasický kulatý nos. Takže, riziko smeknutí u této střely na lebce divočáka je díky plochému nosu eliminováno. Střelivo se dá u nás normálně koupit vyrábí ho fa. Magtech SWC 230 gr, když jsem to spočítal splňuje s rezervou TKO na dospělého divočáka 40,7, pro srovnání 357 magnum má kolem 35.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Tak bohužel Magtech 45acp 230gr SWC nejde střílet ani z Glocka 21 nebo CZ P-10 F Auto, kouše se to, tvar střely těmto zbraním nesvědčí, náboj zůstává viset na kraji nábojové komory.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Childeater »

Myslím, že řešit TKO u prasete je debata tak k šestýmu půllitru.
Když střílím na prase s krátkou, musím trefit vypínač, jinak ho nezastavím. Typicky naostro - pokud poběží ke mě. Proto je třeba i na dohledávku ideální krátká brokovnice...😉
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Radan »

budoka píše: stř 16.8.2023, 13:14 Tak bohužel Magtech 45acp 230gr SWC nejde střílet ani z Glocka 21 nebo CZ P-10 F Auto, kouše se to, tvar střely těmto zbraním nesvědčí, náboj zůstává viset na kraji nábojové komory.
To je klasický problém téměř všech střel ve tvaru komoleho kužele ☝️
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 943
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

RG píše: pát 25.8.2023, 5:13 To je klasický problém téměř všech střel ve tvaru komoleho kužele ☝️
To je nesmysl. Sám střílím sportovně mnoho let a nejraději mám komolé kužely.
Už jsem speciálně těch komolých kuželů z různých zbraní vycákal hodně přes 100.000.
Odlité doma, tovární, olověné bez povrchovky namazané Aloxem, poplastované, poměděné...

Asi existují (zejména historické) zbraně, u kterých podávání některých komolých kuželů dělá problém.
Tam to může být dané úhlem zásobníku a tvarem skluzavky.

Ale generálně to není pravda.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 269
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

SWC je komoly kužel?
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 943
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

SWC je střižná hrana, která vysekne pěknou díru do terče.
Obecně nemusí být střela zároveň komolý kužel, ale může.

Tohle jsou všechno střižné hrany, ať už to výrobce nazývá jak chce:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 943
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

A tohle je typický komolý kužel.
Obrázek
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

No komolý kužel problém není, ale ta střižná hrana SWC Glock ani P-10 to prostě nežerou a historické zbraně to nejsou. Něco jiného je to u přebíjení, zkušení přebíječi dokážou zjistit, kde je problém a náboj přispůsobit konkrétní zbrani, já jsem psal o továrním střelivu 45acp SWC 230gr magtech.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 269
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

Lead SWC 200 gr strilim spoustu let z DW Valor, předtim z Norinco, Remington, Colt atd., všechno platforma 1911. Různí dodavatele, Martínek, Anděl, Štrobl….Bez problému. Klasická skluzavka, hlavně bez rampy. U glock muže dělat problém sklon rampy.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Jo, asi to, tak bude.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Ale, taky asi budou rozdíly mezi olověnou střelou a celoplášťovou. SWC 200gr celoplášť jsem nezkoušel, ale existuje to dělá to fa.Fiocchi, tuším, že to dokonce mají označené jako služební střelivo. Ale já bych se chtěl spíš držet těch 230gr případně výš, holt s divočákem to není žádná sranda :D .
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Childeater »

Na divoké prase je jedno jaká krátká, když se trefíš.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Jo, ráže zbranĕ podle chuti každého soudruha, ale při pomyšlení na čelnĕ útočící prase běžící rychlostí až cca 50 km/h a cíl pravděpodobně myslíš CNS velikosti tenisového míčku, tak bych se rozhodnĕ nechtěl trefovat třeba 7,65kou. Tím samozřejmĕ nechci snižovat důležitost umístnĕní střely, ba naopak, akorát se chci na věci dívat reálnĕ. Tohle už jsme tady probírali, já momentálně testují střelivo do 45acp slíbil jsem, že pak o tom napíšu: takže klasické s&b zpětný ráz znatelný oproti 9mm luger,ale střelba příjemná,zde vznikl tady na fóru spor zda klasické fmj prostředí čelnĕ lebku divočáka,zatím reálnĕ nevyzkoušeno,protože hlavu divočáka nad 100kg nelze jen tak sehnat,většinou se střílí lončáci,ale konzultováno se znáým myslivcem,který má zkušenost se střílením domácích prasat 9lugerem,ten se mi smál,že na tak krátkou vzdálenost to musí 45acp v pohodĕ prostřelit a co se týče smeknutí střely,tak to se může stát i u lugru,nicméně budeme reálnĕ testovat na hlavĕ domácího prasete, pak hornady custom xtp 230gr 950 fps, zde je zpětný ráz malinko citelnĕjší než u sbéčka,ale není to takový rozdíl, toto střelivo prokazatelně čelnĕ projde hlavou dospělého divočáka s pěknou pasekou je to, kde katalogu hornady oficiální lovecké střelivo na jelení zvĕř do 300liber, pak hornady critical duty 220gr 975 fps služební střelivo, zde se uvádí zpětný ráz skoro na úrovni 10mm Auto, ano je citlnĕjší,ale není to žádné drama,zkoušena rychlopalba přes reset spouštĕ na 25m všechno v terči rozptyl 40x30 cm bez tréninku,pocitově se mi s tím střílelo lépe než s XTP, toto střelivo také spolehlivĕ prostřelí čelnĕ lebku divočáka, to není všechno, teď největší masakr magtech Guardian jhp 230gr 1150fps expanzní střela, tak tady přestává všechna sranda, rána jako z dĕla citelné vibrace vkloubech prstů, všechno v terči, ale vĕtší rozptyl, náboj vypadá docela hrozivĕ a i výkon tomu odpovídá dle amerických fór také užíván k lovu jelenní zvĕře. Závěr critical duty i Xtp plnĕ postačuje, tohle je už fakt vražda.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Childeater »

Já bych mnohem raději střílel s 7,65 a trefil se, než minul ten tenisák s .45. Ta duchařina s municí na prase u krátký je směšná. Stačí trochu horší zásah s kulovnicí přes 3000J a kvalitní ranivou střelou a prase jde stovky metrů.
Zamčeno