Tak co hony pánové?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1202
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Tak já dnes byl v bažantnici. Dělal jsem "nosiče a nabíječe" otci který byl pozván. vždycky mi to ale půjčil a kupodivu to vždy vyšlo tak že každý jsem vystříleli zhruba stejně patron. Bylo tu?ím 17 střelců a po třech velkých a jedné kratičké leči bylo na výřadu 1191 ks bažantích kohoutů a slepic. V první leči jsem se ještě zastřeloval a bylo to jak? tak?, ale v druhé leči jsem byl nadšen. Téměř vše mi padalo po ráně. našel jsem si optimální vzdálenost na kterou střílet (poměrně daleko) a blízké bažanty jsem nechával jiným. Třetí leč byla v poměrně úzkém průseku tak jsem měl strach že mi to nepůjde ale našel jsem si místo kde se dalo střílet dál a dost do toho místa létali tak mi to taky velmi dobře šlo takže pohoda. No a čtvrtou kratičkou leč už jsem střílel sám otec už nechtěl a z 61 kusů ulovených v té leči mi otec napočítal 12 kusů. Bylo to v místě kde bylo čerstvě vykáceno takže jsem opět bez potí?í našel ideální vzdálenost a potřeboval jsem 21 patron z čehož když jsem první ránu chybil tak druhá se většinou ujala. Nejvíc chybených bažantů bych řekl, že bylo v případě že jsem se neudržel a střílel přes hlavu.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

jsou to bestie čtyřnohý než se člověk rozkouká už ti to seberou a jejich páníčci pak machrujou co toho maj a jak je bolej ruce to znám mám jednu takovou rezavou příšeru doma ta si chodí i pro ty co dostanou málo broku a ještě na ní pak musím čekat :lol: :lol: :lol: :lol:
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Příspěvek od TT33 »

...můj čtyřnohej loupe?ník dává přednost těm bez broků, nebo těm co jich mnoho nemají, až má páníček co dělat než přinese dalšího a procvičuje zapeření, ale jsou i ohleduplní, co odná?ejí ty zapeřené, aby jejich páníček nechodil na prázno a nemusel zapeřovat, když už střílí a bažant jeho střelbu nesly?í... výřad 75 kohoutů, jeden zajíc a máme krále honu... :lol: :lol: :lol:
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

tak u nás jsme měli hlavní hon,vyšlo nám počasí (a tentorát jsem se chytil) a tak bylo na výřadu 116 kohoutů, jedna slepička narazila do drátů a ještě kuna,včer na Poslední leči byl bohatý program včetně mého pasování na myslivce spolu s dalšími dvěma kamarády, pro nás všechny to byl nezapomenutelný zá?itek fotky na http://album.volny.cz/s.h.o.o.t.e.r/bro ... wse_page=0
LukasD zh 324, 7x57R/16
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Kubo 630 »

Tak vcera som bol na spolocnej, tri hony, v druhoím hone museli byt diviaky, ale nevyhnali sme ich.
Takze zase naprazdno, jk tomu vietor, dazd a hmla :cry:
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Bylo nádherné sobotní ráno 8.12.2007, po dlouhé době prohřívaly sluneční paprsky zem, a já se chystal ke kamarádovi do soukromé lesní honitby na první a zároveň poslední naháňku v této honitbě. Kolem lesního komplexu byla nedávno sklizená kukuřice, dobrých 200ha, a celý měsíc se nesmělo lovit. Vyrážíme tedy s ta?uldou o půl devaté na místo srazu. Na místě veselá nálada, zní tu již tradičně němčina. Klasický předvěst ne zrovna ideálního výřadu.
No začíná první leč, jen co vstoupíme do leče, začínají všude běhat prasata, kolem mě proráží rudl prasat, v náletu je nevidím jenom sly?ím, poté mi přesazuje silný kňour. začínají padat rány, daleko vepředu, vzadu, prostě všude, jakoby začínala válka. Celou první leč znějí výstřely. Po konci leče se scházíme u chaty. starší pán nám sděluje, že napočítal 92ran.
Pravděpodobně jsme museli přijít do obrovského rudlu, který podle sousedů jím? patří kukuřice čítal přes 60divočáků.
Dva myslivci, určení pro sesbírání zvěře už nivou objí?dějí první leč. My nastupujeme do další, kde má býti 6selat. Vstupujeme do leče a hned selata vyrážejí ven, střeleno 5selat, jedním se š»astným lovcům i táta, což mi udělalo radost.
Nálada je veselá, nastupujeme třetí leč, když někdo z honců volá, prase do leče, za chvíli jich nasčítá 15, a po chvíli volá že jdou další, dva rudly došly zezadu na střelce, kteří střelili jedno sele a rudl utekl.
Je oběd, na výlo?i leží 18ks černé zvěře, bohužel silný kňour silná ba?ka a jedna menší bachyně. Hádejte kdopak střílel?
Přejí?díme hlavní silnici a obstavujeme další leč, hned zkraje utíká velký rudl přes honce dozadu. Pak vyháníme další čtyři lončáky. Po pár ranách zůstavají 3zhaslý. Nastupujeme na poslední 5leč, změt trnek, jde se hrozně kolem honce podemnou přeráží 5prasat dozadu, kde nachází klidné útočiště, poté se mihne liška, střílím, a kolega ji dostřeluju. Na konci leče padají ještě tři výstřely, dvě větší prasata, hospodář už trošku rozloboný, protože černé už bylo uloveno moc.
Celkový výřad činí 22ks černé zvěře, z toho
4velké kusy, dva kňouři, dvě bachyně
3 lončáci
15selat
Foto polední výlo?e a zbraní kńoura.
http://album.volny.cz/myslivec/browse.p ... wse_page=0

Obrovská škoda, hlavně kňoura a bachyně, jenže bohužel, takto to chodí, pokud je hon honosnější a pro zvané "lepší" hosty za určitou úplatu.
Černé zvěře bylo mnoho, odhad k 100ks, stařžena zřejmě z celého okolí, už se těším až po týdnu klidu tam půjdu sednout :-)
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

To tomfi: když pominu ty velké kusy tak to nemusel být uplně špatný zá?itek.....

Myslím že to je obecně problém naháněk prostě se vždy najde někdo kdo se neudrží, kdo špatně odhadne velikost a nebo prostě blbě střílí. Tohle je nový fenomén se kterým se budeme setkávat stále častěji vzhledem k rostoucím stavům černé zvěře ale i k popularitě naháněk jako takových (dnes už se dohadují výřady stejně jako na drobnou....).

Jen jsem chtěl poznamenat k Tomfiho postřehu o přítomností cizinců na lovech obecně, velmi často si je dáváme do kontextu s neumětely, na?havenci a bouchaly. Musím se zde rozdělit o svůj názor a zkušenost že tomu není vždy tak a naopak že se jedná o vyjímky....mé zkušenosti se zahraničními hosty jsou spíše positivní, hlavně němci a raku?áci vědí jak se mají chovat a co to jsou tradice. Podle mě je problém trochu jinde. Umíme jim vysvětlit co směji lovit, kde mají stát a kam mají střílet? Nedávno jsem byl jako "ozbrojený" trubač na naháňce pořádané pro dánské lovce. Musím uznat že když pomynu jejich stříbrný flinty a maskáče :twisted: tak se chovali výtečně a rozhodně to nebyly bouchalové ba naopak. Vedoucí honu vysvětlil jejich tlumočnici jak se povedou leče, vše jí ukázal na mapě. Vysvětlil kde má kdo stát a hlavně co se bude lovit. Seznámil a vybavil jí ceníkem případných prohře?ků.
Měl jsem tu kliku stát opodál když sice krásná ale porstá překladatelka vysvětlovala lovcům organizaci naháňky v jedné holé větě. Dokonce jsem postřehl že samotní lovci se na sebe dívaly trochu nevěřícně a vydě?eně zároveň. Raději jsem to "prásk" vedoucímu honu protože se jednalo o poměrně rozsáhlou leč na černou a mufloní holou, rozhodně tam byla místak kde by mohlo dojít k úrazu....

Tedy se snažím říct že stále ještě je to otázka komunikace a neznalosti jazyka. protože jestli?e to zejména lovcům z DBR ne AUS dobře vysvětlíte a vymezíte hranice neměl by nastat problém, častěji jsou ukázněnější než če?tí myslivci..
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Příspěvek od xHonza »

To:Jakub203

dokážu si to představit, jak z toho Ti cizinci mohli být vedle sebe... To bych se raději nabídl místo tlumočnice, kdybych tohle viděl a slyšel :?
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Pro Jakuba: Zá?itek to byl výjimečný, nic takového nepamatuji, a Možná už nikdy neuvidím.
Nechtěl jsem být až tak krutý k poplatkovým lovcům, chování mají výborné, žádné excesy typu opou?tění stanoviště nebyli, plně se řídí pokyny. Jsou velmi milí, akorát holt jsou ty některé větší kusy u nich silně v ohro?ení. Musím podotknout, že ani jedna z těch dvou bachyň nevedla rudl a když jde více větších prasat může se stát.K tomu kňourovi se přiznal, což by Možná čech neudělal.Nechtěl jsem říci, že jsou špatní.
spíše byla chyba, že po dvou větších kusech se neudělalo větší bububu a pře?lo se to. Ale to je věc uživatele honitby a jsou to jeho přátelé do toho ostatním nepříčiní mluvit, ale Možná by pak ty dvě další velký prasata tam nezhasly.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

To tomfi: jo pěkná naháňka to je paráda, já musím za sebe říct že mám naháňky rád. Mám sice kriteria která si před přijetím pozvání nebo účastí zjistím a na jejich? základě se rozhoduji ale dobře organizovaná spíš malá akce bývá vždy dobrý zá?itek a neZáleží až tak na úlovku.

Rozhodně jsem nechtěl nijak rýpat nebo upozorňovat že jsi "krutý" k zhraničním hostům ba naopak, jen jsem to bral jako dobrou příle?itost k napsání názoru na lov se zahraničními účastníky tedy spíše generálně než určité příklady.

ještě na okraj: myslím že efektivní využití zahraničních zdrojů pro MS v podobě poplatkových lovců je vždy přínosem jen velmi Záleží na managmentu takové akce.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

sorry double...
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

Tak po delší době se s vámi podělím o zážitky ze společných lovů, které jsem navštívil v poslední době. Před 14 dny jsem byl na naháňce v Kru?ných horách, ve dvou lečích nebyla žádná vysoká pouze prasata, ale za to jich bylo opravdu dost. Rány se taky daly počítat na desítky. Na konci dne bylo na výřadu 8 selat, 1 lončák a jedna liška. Já jsem za celý den viděl jednoho krkavce, jinak nic jiného :P . Před týdnem jsme u nás měli hon v bažantnici, během 5 lečí se střelilo 450 bažantů, já jsem ale nestřílel protože jsem měl za sebe hosta.

Obrázek

Druhý den jsme měli další menší hon, na výřadu bylo asi 50 bažantů. Odpoledne menší naháňka, v jedny leči prasata byli , ale utekli bez úspěšné rány.
V sobotu (předevčírem) jsme jeli opět na naháňku do Kru?ných hor, na plánu byly dvě leče. Průběh pro mě byl ale zcela jiný. V první leči jsem stál v odrostlejší smrkové houštince, na takovém palouku takže celkem přehledné místo. Po půlhodince a několika málo výstřelech v okolí, jsem před sebou v dálce a přes pás asi 15 metrů listnatého křoví vděl dva větší loňčáky, jen se mihly ani jsem si je pořádně neprohlíd. Po chvíli jsem z levé strany zaslechl nějaké ?ustění, sehnul jsem se abych viděl pod smrky a záhledl jsem nějaký pohyb. Po pár vteřinách se v kraji palouku vyloupla bachna ( 60kg) a pře?la přez pás bez křoví ( asi 2m) za ní se vylouplo první sele, druhé a pak i třetí. Na první jsem zamířil ale jen se mihlo, druhé se dostatečně natočilo a třetí sem taky nějak nestihl :evil: prostě jsem je slušně řečeno prosral. Do večera jsem si nadával. Následoval přesun do druhé leče, opřel jsem se buk a čekal. Po chvíli okolo mě proběhly tři kusy srnčího, v zápětí se přede mnou ozval ?ramot. Přede mnou vyšlo z lesa 9 kusů vysoké. Stál jsem, ale pod takovou teréní vlnou, takže jsem viděl jen hlavy (jelen mezi nima nebyl). Pomalu postupovaly níže k jiným střelcům. všichni na tom byly jako já- viděli pouze hlavy. Do konce leče, jsem si ještě v?iml samotné laně, která ?la odspoda jakoby do leče zpět. Byla ale kryta křovinama, alespoň jsem si ji pěkně prohlíd. Já se většinu roku setkávám pouze se srnčí a černou zvěří a když je člověk zvyklej celej rok pozorovat srnčí, a pak se najednou setká s jelení zvěří, je to docela velikostní šok :P . Na konci byly na výřadu 4 selata, jeden lončák, laň a kolouch, tři lišky. Byla to moc pěkná naháňka, počasí přálo, zvěře sem viděl poměrně dost. škoda jen té první leče, ale čas nevrátím a není všem dnům konec. :D
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Příspěvek od Bord »

Krásné zážitky.Já byl vsobotu na naháňce,se psem v tlaku.dvě velké leče,krásné počasíViděl jsem osum kusů černé střílet se nedalo.Na výřadu dvě selata,dva lončáci :D a sekáč :evil: To tam nebyl žádný cizinec.Je to o kázni a odhadu.
8x57JRS,bordík
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Opravdu moc pěkná naháňka Tomfi. Opravdu se místy stává, že na výřadu je víc černé zvěře než drobné. Letos to je u nás trošku lepší, ale většinou jsme měli výřady drobné do 20ks :wink: :lol: :lol: . Já byl tento víkend pozvaný na poslední leč a podařilo se střelit 47 zajíců a 3 kohouti. Spousta zajíců utekla nebo zůstala v pekáčích, protože leče byly včas ukončeny. Jen se trošku nezadařili kohouti, ale ti co se povedli byli večer do tomboly.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

:lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Odpovědět