Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

a vse kolem nich
Odpovědět
RMareta
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: sob 20.1.2007, 14:32

Příspěvek od RMareta »

to Josef Kuřitka:
ty 3 odstavce vystihují naprosto správně podstatu těch popisovaných typů osobností.Nepochopil jsem ke mě směřované sdělení o zastírání něčeho... tradicemi.Se Shivou jsem dnes vecer komunikoval delší dobu přez SZ a myslím,že jsme si určité zále?itosti objasnili vzájemě.Pokud někdo četl mé příspěvky,tak musel zjistit,že mé výhrady byly k prezentaci úlovku na fotkách,a navíc jsem napsal,že respektuji názor každého (a to směřovalo k Shivovy),na něj? má každý právo.Jen pokud se zakládá na pravdě.To? vše.Já osobně tradice dodržuji pečlivě,ovšem již dávno se necítím ortodoxním myslivcem.Postupem času jsem začal zjiž?ovat,že prostě každý nemůže dělat myslivost naplno.Vytí?ení v práci a i v osobním životě v dne?ní uspěchané době tomu mnohdy nedovoluje.Ale myslím,že se můžeme někdy na chvilku zastavit a rozhlédnout se kolem sebe a hlavně se podívat za sebe,co jsme udělali blbě či neudělali a co napravit.Je na nás jak se poučíme z chyb svých nebo z chyb druhých.Nenutím nikoho aby tradice dodržoval.To je na každém z nás.Snad každý myslivec ví,co se sluší a patří.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Příspěvek od lörinc »

ty Ede, kde na ty hlá?ky chodí? :lol: :lol: ? máš nějakou knížku......
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

v ČR

Příspěvek od Milan.K »

Ede nejhorší je,že u tebe z téhle jedné věty nikdo nepozná,zda je to samochvála,nebo kritika sebe samého.
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Příspěvek od Bord »

Byl jsem na foru chvilku dopoledne,teď čumim jak jste se rozepsali :(
8x57JRS,bordík
vhool

Příspěvek od vhool »

To all: dekuji jakubovi 203 ze tuto diskuzi prevedl sem,je zajimave sledovat nektere prispevky od nekterych autoru.je to zatim vedeno celkem slusnou formou takze zasahovat nebudu a komentovat take ne.muj nazor je takovy,ze co se tyka shivovy prezentace tak jelikoz ho znam osobne tak vim ze to napsal tak jak to citi a to ocenuji to jakou tomu dal fazonu uz je vec druha a nebudu hodnotit.taky je mi proti srsti to jakym zpusobem se zde o zveri pise ale na druhou stranu je faktem ze nemuzu chtit od cloveka ktery nema vztah k myslivosti a v podstate ulovil svuj prvni kus zvere v zivote a tradice mu nic nerikaji, aby se choval tak jak je to spravne dle tradic..navic jsem byl parkrat svedkem daleko horsiho zachazeni s ulovky a to primo od lidi kteri se na verejnosti vystavuji jaci jsou to "echt myslivci".ano je to chyba doprovodu ale pouze v pripade ze by to bylo foceno v miste lovu.asi nikdo z vas nevi jak to probihalo a zda posledni hryz byl nebo nebyl.pro me maji zde kritizovane fotky vypovidajici hodnotu takovou ze se jednalo o lov spicaka a ze se zadarilo se dostat na blizko ke zveri.to jak moc jsou fotky "myslivecke nebo ne" uz se tu probralo dost.nesouhlasim s prezentaci timto zpusobem ale chapu obe strany.

to J.K.: myslim ze tvuj prispevek je presne vyjadreni mych pocitu kdyz premyslim zda jsem jeste myslivec,lovec ci ochrance zvere, diky :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

zdravim nejdřív jsem nechtěl reagovat ale nedá mi to to jak Shiva nafotil svůj kus mi taky nesedí ale je to jeho věc není myslivec o to se měl postarat doprovod galérii ůčinku udělal perfektne ale když čtu ty reakce tak to vypadá že na český myslivosti není smítko ?píny ale když pak poslouchám ty kolikrát keci při mých cestách po česku a potom se ještě podívám na televizi do novin atd. tak vím že česká myslivost na tom tak dobře není a dost často se stydím kam patřím! Tak nevím mám věřit tomu že sem chodí jenom super myslivci a nebo klávesnice snese všechno?
P.S. vhool máš pravdu Josef to napsal velice dobře
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Myslel jsem že tohle téma už je probrané a ve chvíly kdy to začalo připamínat situaci: "hlele támhle něko bijou pojďte si taky kopnout...." jsem si řekl že napsáno už toho bylo dost, názor jsem už vyjádřil a není potřeba kopat do mrtvol..... ale

Je tu jedna markanta která se celou a zdůrazňuji že každou debatou o etice myslivosti a tradicích line jako červená nit. A přitom by stačilo aby si kritikové přečetly příspěvky pořádně.......

Nikdo se tu nebaví o tom že Česká myslivost je společnost mravných gentlemanů kterým je čest, zodpovědnost a hrdost na tradice nadev?e. To jistě ne ale rozhodně tu je pár dobrých a proavodatných myslivců kterým vadí kecy, protože to nejsou ani názory to jsou prostě jen bezmyšlenkovyté canci které nemají smysl a do diskuse nic nepřinesou. Stálé omýlaní o pokrytectví tradic a lidových myslivcích.....dyk už je to nuda. V?icni víme kam to myslivost dopracovala a když s tím nic nebudeme dělat tak chípne. ALe nejvíc mě vadí to házení do jednoho pytle vyjádřené právě některým z ustálených a na tomto fóru tolik oblíbených výrazů o tom jak je myslivost v hajzlu a myslivci kreténi.

Rozhodně sem nechodí jenom supermyslivci ale myslím že se tady dost vyprofilovala skupina lidí kteří prostě do kritizovaného modelu nazapadají a naopak jak praví jedno moudro: "je lepší zapálit malou svíčku než proklínat temnotu...."


Nic z toho co jsem napsal nechci personifikovat a rozhodně to nebylo myšleno adresně.

Možná že jsem nechal své emoce proniknout až příliš daleko do konečků prstů na klávesnici ale takhle to prostě cítím.....

Lovu zdar!
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

tradice?

Příspěvek od SEDM »

Nejprve jsem se do této diskuze nechtěl zapojovat, ale jelikož jsem byl k zapojení přímo vyzván, tak tedy i můj názor.
To jak se kdo vyfotí s uloveným kusem, je především jeho vizitka a jsem dalek tomu jej za to odsuzovat, prohlédněte si časopis myslivost a uznáte sami, že takových myslivců, kteří neznají a nedodržují tradice je celá řada, není to to ovšem porušení zákona a ulovenému kusu zvěře to je zcela určitě jedno.
K poznámce o reakci různých ekologických, či zelených skupin, těm bude opravdu jedno zda se s úlovkem vyfotíme v montérkách či v zelené kamizole, stejně nás za to budou odsuzovat, to nejsou lidé kteří by se myslivce a myslivost snažili pochopit.
naše myslivost má podle mého názoru daleko významější problémy, lovíme zvěř v rozporu se základními etologickými a biologickými pravidly podle kterých se řídí populace volně ?ijících druhů zvířat, myslivci nejsou schopni plnit plány lovu holé zvěře, černou lovíme jako rozumu zbavení a nerespektujeme její chování jako druhu a dalo by pokračovat, třeba kynologie, celá řada lidí je schopná svým psům na honech vulgárně nadávat a kopat do nich, a potom si vzájemně vypráví o tom jak dodržují myslivecké tradice.
všechno je o lidech a jejich přístupu, jsou lidé dobří, průměr a špatní a každý se po čase sám svýmu činy zařadí.
Nechci se nikoho dotknout ani se s někýn hádat, v poslední době mě to unavuje a přeji všeM na fóru všechno dobré a hodně loveckých úspěchů v roce 2008.Martin :(
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Re: tradice?

Příspěvek od wizard »

SEDM píše:všechno je o lidech a jejich přístupu, jsou lidé dobří, průměr a špatní a každý se po čase sám svýmu činy zařadí.
Nechci se nikoho dotknout ani se s někýn hádat, v poslední době mě to unavuje a přeji všeM na fóru všechno dobré a hodně loveckých úspěchů v roce 2008.Martin :(
Ví?,už se opakuju,ale i když jsem s tebou za pravdu,že všechno je to o lidech a začít bychom měli u sebe,tak mám pocit,že my jako myslivecká komunita tohohle státu si to tak nějak dokážeme mezi sebou vyře?it a když je potřeba tak se vytvoří různé kasty "myslivecké úchylky" lidí které ocejchujeme jako masaři,pytláci,trofejáři,amatéři a pododobně až nahoru,kde jsou pravověrní myslivci,ale otázkou je koho takto nazvat a ani já necítím,že bych na takové výsostné otytulování měl nárok vzhledem k některým prohře?kům z minula,zekterých jsem si vzal ponaučení.....

Problém je že těch zbývajících více jak devět milionů obyvatel tehle republiky by stejně ty rozdíly nevidělo a všechny hodí so stejného pytle...když se jeden o?ere,jsme opilci všichni,když se stane nehoda se zbraní,jsme nebezpeční všichni a když nedejbo?e se nějaký náš kolega rozhodne ukojit hlad po zvěřině a střelí srnu v březnu na gulá?,tak jsme všichni ti vrazi,kteří se o tu zvěř starají jen na oko,aby se neřeklo a sami už některé druhy zvěře vystříleli.
Kolegině v práci mi řekla."Byla jsem na běžkách a jak to,že jsem nepotkala ani srnku??? To je máš všechny v mrazáku,co???" A když jsem se hájil a snažil se ji něco vysvětlit,tak mě ostatní kolegyně zavalili argumenty typu desetiletý archiv černé kroniky,kdy,kde,komu,kdo, jak...A Jakékoliv vysletlování průběrného odstřelu bylo marné.. :cry:

Jde o to že když někdo zakolísá,tak ho jak je hojným zvykem ostatní členové sdružení nazvou dobytkem,bouchalem a podobně,že se ten dotyčný rok neukáže na společné akci ani v hospodě,kde by to slyšel znovu a znovu,ale ve veřejnost tu informci zahlédne z médií přefiltrovanou od toho zbytku dobrého a zahu?těnou o to špatné a vidí bouchaly ve všech myslivcích.. :cry:
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

myslivci

Příspěvek od SEDM »

Popravdě, pokud bych si měl udělat o myslivcích a myslivosti názor, jako nestranný a nezúčatněný člověk, tak by to nebylo nic dobrého.
většinová společnost velmi tě?ce sná?í už to, že pro zábavu zabíjíme zvířata, a až se nám to líbí nebo ne, je to trochu divné, každý z nás to určitě v koutku du?e cítí, proto ty tradice a alespoň snaha o průběrný lov (bohužel né u každého), snažíme se prostě vnitřeně sami před sebou omlouvat to že jsme pro své pobavení zabili jinného ?ivého tvora, a kdo tohle nikdy nepocítil tak neříká pravdu. 8)
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

lov

Příspěvek od SEDM »

V poslední době, se mi stále častěji stává, že je mi ulovené zvěře líto a cítím z toho smutek na du?i, rozhodně nevím co se honilo hlavou při lovu p.Hemingweovi, ale moc bych to za bernou minci nebral, jelikož nebyl du?evně zcela zdráv. Prostě je to o tom, že pokud by člověka zabíjení alespoň trochu nebavilo, tak by to prostě jako koníček nemohl dělat.
To Ed pokud ti to připadá jako trapný blábol, tak to je tvoje věc, já si to myslím o celé řadě příspěvků na tomto fóru, ale neprezentuji to, nechci vyvolávat rozbroje a blbou náladu.
8)
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

To Childeater jako reakce na výraz "slušné prase" odtud:

http://lovectvi.wz.cz/forum/viewtopic.php?p=18157#18157

Já jsem trochu v nadsázce chtěl poznamenat že česká myslivost nezná výraz který by popisoval tělesnou vyspělost nebo kvalitu zvěře slovem "slušnÝ" ale zato zná správné pojmenování výše uvedených vlastností správnou mysliveckou mluvou jako "DOBRÉ"

Příklad:
Ulovil jsem dobré prase......
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Childeater »

Vyvolává to ve mně spíš pobavený úsměv... :)

Asi z mého slovníku "slušný prase" nezmizí...pravda je, že spíš používám výrazu "pěkný prase" - je to správně?

Občas taky "krásný prasátko", nebo "hezký prase".

"Dobré prase" je spíš kni?ní výraz - nev?iml jsem si, že by se v mluvě myslivců prakticky používal.

S porozuměním toho, co jsem "slušným prasetem" myslel, jsi doufám, problém neměl.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

já se přiznám, že mi občas taky ujede něco jako "pěkný prase" nebo "pěknej čunda", ale hned si pak nadávám, protože pěkná je jen no však vy víte.
Mysliveckou mluvou by se mělo opravdu používat jenom dobrý, silný u spárkaté zvěře
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

náš hospodář mi vždycky říkal: "pěkná je ženská prdel, prase (srnec, daněk, jelen...) je vždycky dobrý...".

Je pravda že různá pojmenování zvěře slovy: pěkný, hezký, krásný atd. v poměru k ulovené zvěři jako uznání trofeje nebo velikosti je poměrně běžné ale ve smyslu myslivecké mluvy špatné.

Já už jsem to tu někde popisoval, obecně je zde na fóru a hlavně v tomo threadu o správné myslivecké mluvě dost řečeno. Stačí to jen projít a pročíst. Není to o mentorování a rozhodně jsem to nemyslel zle, ale fórum lovectví si zachovává poměrně dobrý myslivecký "face" a to i díky lidem kteří si právě na tradících mezi ně? mluva paří velmi zakládají. Mluva je jedna z věcí která odli?uje myslivost od jiných činností a jako specifická má i svůj, řekl bych půvabný ?argon kterým pojmenovává zvěř, náčiní a úkony.

Je dobře že tu taková osvěta funguje a připomíná kořeny a základy našeho počínání v myslivost i pro nováčky kteří se myslivci teprve stanou a hledají radu či informace. Tedy se snažím podávat je správné.

Fórum které je příkladem špatným je "radíme si.." na stránkách časopisu myslivost - o to víc je trystní a smutné zároveň. Tam najdeme vzorných kiksů bambilion a to jen co se mluvy týče, o ostatních úsměvných nesmyslech nemluvě.

Opět už to tu bylo řečeno x-krát a Možná jsem s tím už otravný ale pokud si alespoň tyto minimální tradice nezachováme tak vymřeme.

Já se nechci stylizovat do role kazatele o správné myslivosti, píšu své názory jak je cítím, jak jsem je učil a jak mi byly všepovány, o jejich správnosti budu rád polemizovat bude li výsledkem ponaučení, nové informace a dobrání se pravdy která nás obohatí.

Tedy jsem rád že můj příspěvek vzbudil úsměv a ne hněv, opravdu to nebylo míněno ve zlém pouze mi jde o myslivost.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Odpovědět