Lov z auta

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti

Je lov několik metrů od zaparkovaného vozidla (jak popisuji v příspěvku) nezákonný nebo neetický?

Ano, je nezákonný a neetický
14
40%
Je pouze neetický,ale je zákonný
8
23%
Ne, lov je zákonný a za jistých podmínek přípustný
13
37%
 
Celkem hlasů: 35
machal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 31.7.2008, 7:38
Bydliště: Královeměstecko

Příspěvek od machal »

Myslím, že se pouze řeší výklad zákona. Pokud auto stojí a nePoužije se ke štvaní zvěře, tak bych rozpor se zákonem neviděl. :wink:
Browning BAR Long trac 30-06,Docter 8x56RD, Browning FN 12/12, Deutscher Wachtelhund
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

PoRi to napsal přesně tak jak tento zákon chápu i já. Tam je to naprosto jednoznačné. Jen si vezměte, kolik sdružení má posedy s kolovým podvozkem. Jde o pohyblivý mechanismus ale nikoliv o pohybující se. Jedině že by tam někdo seděl, když je ta?en traktorem. :D Pokud by měl být zákon chápán, že jde o mechanismy schopné pohybu, pak by musel někde jasně definovat, kdy jde o pomoc a kdy ne. Jinak je takový zákon na ho... a každý si ho vykládá podle svýho. A ještě jedna věc z mé praxe. Výklad zákona vám neposkytne jeho tvůrce, ale soud a ten se tím zabývá až v případě, kdy je důvodné podezření, že došlo k porušení zákona. Podle hlasování je dosti kolegů, kteří hlasují, že i v blízkosti takovéhoto mechanizmu jde o porušení zákona. Prosím poraďte ostatním, kde mají nechat kolo, auto, trojkolku a jak daleko se mají od nich vzdálit, aby nepřišli o ZP a lovecký lístek. A co osoby se sníženou pohyblivostí? To se mi zdá dosti diskriminující.
Naprosto souhlasím ale s tím, že čím je lov obtí?nější, tím je větší radost z úlovku.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
mirous
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 27.9.2007, 10:25
Bydliště: jih Moravy

Příspěvek od mirous »

A? do poslední tečky souhlasím s figim. Taky lovím jen šouláním, nesypu hromady atd. jenže pro mě má být lov hodnotným zážitkem se vším všudy a radši střelím jen pár kusů spárkaté než uhnat dvakrát tolik kusů pomocí světla, auta, při sečení kukuřice atd. všechny ty řeči okolo ( seděl hodinu na stoličce u hranic - šoulal, zákon nezakazuje střílet z auta, vnadiště přece není krmelec takže v době nouze hurá na ně, nadupanou 222 na černou a podobně ) mě jen připadají jako berličky pro chamtivost, lenost a neschopnost.
tož tak
bendy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: stř 03.10.2007, 20:26
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od bendy »

Díky za názory a jen upřesním, ikdyž úvod je napsán dost výstižně a jasně, opravdu šlo o výklad zákona a omlouvám se, ale těch 12 lidí co hlasovalo pro nezákonnost, nemělo pravdu (nikdo mě o své pravdě nepřesvědčil, naopak ostatní jasně - citací zákonů - potvrdili zákonnost popsaného postupu), což je trochu smutné. Prvně bych měl znát zákony a pak se rozepisovat o etice. To se pak někdo ztrapní, když upozorní vůdce psa, že puška se nosí na levém rameni a sám ji má na levém,ale laufem dozadu, nebo takový znalec zákonů zapeřuje bažanta klasickým (zakázaným) způsobem pomocí brku. Za 2 roky co lovím, jsem udělal pár chyb, ale hoodně jsme se zlepšil, trávím venku dost času a většinu zvěře jsem ulovil mimo posed, což u nás moc zvykem není. Tato sezóna se opravdu vydařila, ale to jsem trochu odbočil. Ten konkrétní případ zákonem povoleného lovu co jsme v úvodu popsal pova?uji na úrovni podobných opatření, která ostatní omlouvají i přes jejich nezákonnost - např. přisvícení černé zvěře v pruhu kukuřice, kde ani měsíc nepomůže a škody rostou, nebo Použití nočního vidění z důvodu bezpečnosti a lepšího obeznání zvěře a podobně. No alespoň máme vzorek názorů, rozhodně mne potěšilo množství odpovědí více, než jejich obsah, ten spíše z části překvapil... Možná, kdyby někdo řádně četl úvod a nad situací se zamyslel...
Florian broková kozlice - 12/76 a CZ 550 FS 30-06 + Meopta 3-12x56 RD
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

4 bendy: tady jde o právní názor na věc. když vjedu autem do lesa, poodejdu o pár metru a lovím zvěř, neporušuji zákon o myslivosti, nejedná se tedy o nezákonný způsob lovu, ale poruším tím zákon o lesích, tedy porušuji zákon a moje jednání je nezákonné a neetické. takže si dovolím oponovat, těch 11 lidí, pokud mělo na věc stejný právní náhled, mělo pravdu. Já byl ten dvanáctý.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Michal Máčalík
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: úte 16.1.2007, 9:23

Re: Lov z auta

Příspěvek od Michal Máčalík »

bendy píše:Nebo je to obecně zakázané, zastavit uprostřed louky, pole, cesty, vystoupit a střílet?
To jako myslíš v dotazu vážně??? :shock:
bendy píše:Umím si představit, že zaparkuji za keřem na konci cesty, vyjdu a 3m za rohem uvidím na 150m vhodný kus a budu střílet, pak nevidím rozdíl mezi těmito 3m od auta a 5m od auta v poli kde zastavím po přiměřeném přiblí?ení ke zvěři.
Tak to je dost veliký rozdíl Bendy.Jak už tu bylo napsané od jiných.Je veliký rozdíl s autem zaparkovat na smluveném místě a vyrazit do terénu a jak popisuje? po ujítí třech metrů za rohem na 150m ulovit kus.ALE !!! ALE !!! jezdit schválně někde po louce ,hledat zvěř,pak vysednout a střílet..... :shock: ,prober se chlape.
bendy píše:Umím si představit, že se autem dá po poli dojet takto "blízko", ani? by se zvěř zradila a ani? by to s Použitím vhodného vybavení byla nemyslivecká - nejistá rána.


To je tě?ce ne jen nemyslivecké , ale hlavně protizákoné !!! Vzhledem k tomu , že myslivost provozuje? 2 roky , tak tě bez urážky napadají podivné myšlenky s lovem pomocí auta.Doufám,že to byl jen veřejný průzkum :? . Choď právě pě?ky , jak nechceš aby ti to někdo psal , a uč se od přírody. Auto tě moc nenaučí. :wink: Hodně zdaru ,Michal
bendy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: stř 03.10.2007, 20:26
Bydliště: Vysočina

OK

Příspěvek od bendy »

Mluvíte tedy o nezákonnosti jízdy po poli? I když je to honitba, honební pozemek? A co když pojedu pro střelený kus, nebo pro zajíce po honu? Právně by měla být situace stejná, prostě jedu jako myslivec po poli ve vlastní honitbě (by? po něčím poli - ale co když by to bylo vlastní pole...). takže je ta první část - přiblí?ení ke zvěři - nezákonnáš A pokud to udělám beze zbraně, přiblí?ím se jen s dalekohledem? Pokud toto mohu, tak puška v autě jistě nic nemění. A pokud se mohu takto "přiBlížit" tak pokud vystoupím a do té doby je vše v pořádku, není přeci protizákonné lovit zvěř bez ohledu na předchozí zákonné okolnosti, pokud lovím způsobem povoleným - tedy mimo vozidlo, bez kontaktu s ním. Někdo tu mluvil o střelbě ze stojícího auta, to pova?uji za protizákonné, nejde o pohyb a tady není správné srovnání s pojízdným posedem, který je také schopný pohybu a v době lovu stojí. Ale už jsem také slyšel, že právě lov pár metrů od auta je nezákonný, s tím jasně nesouhlasím, proto tohle téma vzniklo a proto to srovnání se zaparkováním u keře a střelbou 3m od auta... Více se bavíme o etice (trochu zbytečně, to je otázka více suběktivní než výklad zákonů a víří emoce). Ale věřím, že preventivně může probírání etiky působit i na ostatní, což je pozitivní. Stejně jsem tu ale nečetl kde přesně je v popsaném postupu ta nezákonnost, ve kterém místě, když se ta místa prolínají s jinými naznačenými situacemi, které se snad dějí častěji a na první pohled působí jinak než popsaný "lov". Uměl by tedy především někdo z hlasujících (pro 1. možnost) znovu přesně rozebrat situaci a jasně citovat zákon v místě, kdy je jednání nezákonné, pokud to tedy není právě střelba v přítomnosti vozidla - jako od zaparkovaného auta u keře na cestě,kde to podle všeho problém není?
Florian broková kozlice - 12/76 a CZ 550 FS 30-06 + Meopta 3-12x56 RD
Michal Máčalík
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: úte 16.1.2007, 9:23

Příspěvek od Michal Máčalík »

Bendy nic proti Tobě,ale čím dál více mě to připadá,že si chceš vytvořit pro sebe aliby postavené na veřejném souhlasu lidí z fóra,aby jsi snad nakonec s tím autem lovil bez výčitek svědomí.

Tady je citace zákona - výcuc § :


ZAKÁZANÉ ZPŮSOBY LOVU

§ 45

(1) Lov zvěře smí být prováděn jen způsobem odpovídajícím zásadám mysliveckým, zásadám ochrany přírody a zásadám ochrany zvířat proti týrání. Zakazuje se

h) lovit zvěř s pomocí mechanismů pohybujících se po zemi, nad zemí nebo po vodě, pokud nejde o loď plovoucí rychlostí menší než 5 km/hod.,


Pro každého je podstatné slovo POMOCÍ (!!!) . To znamená v praxi jakékoliv jezdění za zvěří kdekoliv v terénu a čímkoliv co jezdí rychleji jak uvádí zákon.A může? i vysednout aby jsi byl mimo auto a stejně Ti to nebude nic naplat,protože Použils vozidlo k lovu.Zákaz není postaven tak,že by jsi střílel za jízdy z okna jak nějaký Vinetou.Zákon je staven tak,aby debilové nejezdili po poli,louce,lese či jiných pozemcích.Pokud to stále nemůže? pochopit,tak už jen soudní znalec Ti to může vysvětlit.
Michal Máčalík
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: úte 16.1.2007, 9:23

Příspěvek od Michal Máčalík »

Jo a jinak k tomu jezdění po pozemcích.Něco o tom vím,protože v práci musím ?ádat o možnosti odvozů dřeva i po zemědělských pozemcích či polních cestách.Bendy,ty může? jezdit jen po cestách.To znamená cesta jako taková,má své parcelní číslo,je zanesená do map,na Katastru nemovitostí je vedená jako komunikace.Cokoli jiného co je vyjezděné a dočasně se užívá,není cesta a je to běžný pozemek - buďto v lese PUPFL (pozemek určený k plnění funkcí lesa) na to se vztahuje zákon o lesích 289/1995Sb. , §20 a majitel pozemku může , nikoliv musí , vydat povolení ke vjezdu. Zemědělské pozemky mají své majitele a většinou mají tito majitelé sepsané smlouvy na několik let s firmou , která na nich hospodaří. takže se dále vše týká koncové firmy-veškeré jednání.Firma totiž je odpovědná majitelům za pozemek.
Ale měj vždy na paměti,že zemědělce nasere? třebas jednou až jim rozjezdí? pole či louku a pak to honitbě osolí na škodách.Pokud je to u Vás tak komplikované,že máte velké plochy,kde se ke zvěři nedá dostat,tak spíš vyviň aktivitu ekologickou přez Obecní úřad a v rámci dotací EU se pokuste realizovat výsadbu biocentra-remízů a větrolamů.Tzn.-interaktivní prvky.
Zamčeno