Myslivecké zážitky

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Geronimo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pát 30.5.2008, 18:54
Bydliště: Německo
Kontaktovat uživatele:

?????

Příspěvek od Geronimo »

Tak po rannim nemilem prekvapeni se dostavilo i to vecerni a milejsi. O pul desate vecer, jsem vyjel ke kukuricnemu policku a kolem desate hodiny zasednul na kazatelnu, kterou jsme tam prevezli. Lilo jako z konve,ale i presto, mi to nedalo. Po radnem usazeni, jsem si vsimnul pohybu, na levou stranu odemne. Byly to, ale jen 4 kusy srnciho. Najednou vidim, jak jeden kus prudce odbiha k lesu. Uz tohle chovani se mi moc nezdalo,ale jsem si rikal, ze to je mlady srnec a ze ho starsi zahnal. Kus srnciho vsak zustal stat na kraji lesa a zacal bekat. To uz jsem vedel, ze se neco deje. A jejda! Najednou se smerem ke mne rozbehly i zbyvajici kusy srciho a ja pozoroval smer,kterym srnci koukalo. No a uz to lezlo. Z lesa, pomalu za sebou vylezl rudlik divocacku. Pohybovali se v trave,takze jsem videl hrbety a pokud byla trava v mistech mensi,tak i cele kusy. Vsechno stejne kusy,tak kolem 50 kilo,tedy zive vahy. Do travy jsem nechtel strilet a tak jsem cekal, az se prasatka pusti smerem kukurice. Moc se jim nechtelo a stale se pomalu, ale jiste, pohybovali smerem odemne. Za chvili jsem je nevidel a doufal ze se jeste ukazou. Mezitim se srnci dale klidne paslo a jen obcas koukalo smerem, kudy divocaci odchazeli. Ma nadeje na ulovek, se zacala pomalu rozplyvat. Dale jsem tedy pozoroval chovani srnciho,protoze to byl pro mne v dany moment, ten nejlepsi ukazatel. Srnci zacalo opet zahlizet do rohu louky,kde z lesa vylezal dalsi rudlik divocaku. Srdicko se mi zachvelo a uz jsem vedel, ze nadeje umira posledni. Tento druhy rudlik zustal na louce. Prasatka se pohybovala sem a tam,a ja jen cekal, na dobrou situaci, ke strileni. Musim se priznat,ze divocaku mam nastrilenych nekolik desitek,ale tak jak jsem byl vcera rozhozeny,tak uz tedy pekne dlouho ne. Srdce mi busilo, jako kdyby jsem mel strilet, sve prvni prase. Asi po 20 minutovem pozorovani, jsem si vybral kus, ktery jsem nejlepe videl a cekal, az se postavi pekne "na blat". Vysla rana.Vubec jsem neslysel typicke placnuti a tak jsem trochu znejistel. Zalozeno jsem mel dobre a tak strhnuti rany, neprichazelo k uvahu. Par minut po rane, se mi rozdrncel telefon,kdy mi volal kamarad,ktery mou ranu slysel a byl zvedavy, jestli neco lezi. Rikal jsem mu, at jeste alespon 15 minut zustane sedet a pak at prijede ,ze se pujdeme spolu podivat na nastrel. A tak, jsme po pulhodine brazdili travou a hledali nastrel. Normalne beru na lov pokazde sve psy ,ale tentokrat, jsem je nechal doma. :cry: Po peti minutach hledani, jsem nasel v trave strikance barvy a tak zacalo dohledavani kusu,neboli dosled. Prasatko, si to zamirilo smer les a pravdepodobne i smer, kudy odbehly i ostatni kusy. Barvy bylo dost a bylo videt, ze jde z obou stran tela. Asi po 80 metrech zaznelo od meho kamarada "Weidmannsheil" Lezelo tu krasne selatko,kanecek. Pak uz jen nasledovalo vse ostatni.Posledni ucta zveri, vytazeni na kraj lesa,vyvrzeni a odvoz domu. Par detailu na konec. Prase jsem strilel na 89 metru z me R93 ,raze 9,3*62 Blaser CDP 18,5g. Vaha kusu 35kg po vyvrzeni a jak uz jsem psal, byl to knourek. Udelal jsem jeste par fotek,ktere by se spise hodili do ucinku,ale ja je prilepil do vcerejsich fotek o nemilem prekvapeni. Prominte kvalitu fotek,mel jsem u sebe jen mobil. Jinak preji vsem prijemny vikend a doufam, ze bude mit mnoho z Vas to stesti,tak jako jsem ho mel i ja. Lovu zdar! Howk :wink:
http://sioux.rajce.idnes.cz/Dnesni_nemi ... sny_vecer/
Blaser R93 Professional 9,3*62 - Zeiss 3-12*56 Diavari VM T*


"Budeme navždy znamí, podle stop které zanecháme" Sitting Bull - sioux
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

To Geronimo - Hezky se to čte.. LOVU ZDAR :wink:
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Skoro jako myslivecká latina :-))

Příspěvek od hanmilan »

Dalo by se to napstat jako povídka Myslivecká latina, málokdo tomu stejně uvěří :-)) Ve 4.30 jsem seděl na posedu, před kterým vycházeli pravidelně na louku dva bratři bulkaři. Sotva jsem dosednul, byli před posedem na 50 m, kousek od strouhy kterou teče potok. Čekal jsem, až se víc rozední a v 4.55 jsem střelil prvního z nich na komoru. Zůstal v ohni, v ozvěně jsem rychle přebil. Druhý odskočil asi 10 m a zůstal stát obřitkem ke mě a jistil k posedu. Střelil jsem ho během několika vteřin po prvním výstřelu na krk. Pár vteřin po druhé ráně jsem slyšel před posedem lomoz a na vzdálenost asi 100 m zabíhal rudl divočáků ze zadní části louky do strouhy. Pustil jsem je bez rány. Asi po třech minutách uvidím vpravo od posedu čárovat lišáka na 60 m. Zůstal v ohni po ráně na komoru. To už mi vybíhal rudl prasat ze strouhy na louku na cca 100 m a zastavil. Vybral jsem poslední menší sele ( vlastně lončáka) z celkem osmi přibli?ně stejných kusů a vystřelil. Kus značil komorovou ránu, asi 50 m bě?el s rudlem, udělal malé kolečko a padl. Ostatní se na ?iroko zastavili a čekali na něj. Neodolal jsem a vystřelil poslední náboj asi na 150 m. Divočák nijak neznačil, ale oddělil se od rudlu. Po uběhnutí asi 100 m po louce se stočil a pokračoval opět za rudlem. Na nástřelu bohužel nic, až se psem jsem nalezl po cca 100 m první kapku barvy. Barvy bylo málo, sem tam otěr o trávu ve stopě, místy kapka vlevo od stopa na vstřelové straně. Po 200 m se nám barva úplně ztratila přes to, že stopu šlo v trávě dobře sledovat. Zřejmě jsem tomuto divočákovi poranil jen spodní část hrudníku, na běh to jistě nebylo. Celá kanonáda se udála během snad pěti minut. Sice mě mrzí ten poslední divočák, ale i tak se mi něco podobného jistě dlouho nepovede.
ještě jedna zajímavost. Odlovený lončák byla bachyňka o váze 26 kg. Při vyvrhování jsem v ní nalezl jedno normálně vyvinuté sele o velikosti cca 25 cm, jedno cca 20 cm ( obě však měly značně přerostlé spárky a zatočené vzhůru) a dvě převážně rozložená znetvořená selata o velikosti cca 10 cm ( černý chuchvalec kostí a kůže) Sice to nebyl nijak radostný objev, ale i to k myslivosti patří.
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

geronimo
lovu zdar! ona ta devitka je na subtilniho pasika asi mene vhodna... ale kdo ma porad strilet ty 150kg prasata ze? :lol:

hanmilan
take ti preji lovu zdar, ale me by asi stacil ten prvni srnec. Co ti rekli ve sdruzeni? Neobvili te z toho, ze chces splnit plan lovu v prvnim dni sezony? :)
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

Hanmilanův příspěvek, 16.5 a zkouškové období je fakt hnusná kombinace! :evil:
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Ondro> Nekecej, že se učí?, beztak víme vo co gou :-D.
K ostatním: Lovu zdar, snad jen to druhý prasátko jsis mohl odpustit, 150m není tak málo, asi tě za něj moc nepochválili, ale i to se stává.
My jsme dneska měli někteří brigádu, některým už ráno přála Diana, už máme první jedničku 8)
Naposledy upravil(a) Tomfi dne sob 16.5.2009, 20:08, celkem upraveno 1 x.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

Tome právě, že nekecám :?
Ale až to bude za náma tak bude jiné divadlo :D
A na to se napijem Vlastiku...
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

Tome právě, že nekecám :?
Ale až to bude za náma tak bude jiné divadlo :D
A na to se napijem Vlastiku...
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

bulkaři

Příspěvek od hanmilan »

Andy píše:me by asi stacil ten prvni srnec. Co ti rekli ve sdruzeni? Neobvili te z toho, ze chces splnit plan lovu v prvnim dni sezony? :)
Máme trochu jiná pravidla od ostatních MS, u nás je odlovení bulkaře záslušný čin :wink: Lovíme letos 28 srnců a bulkaři se loví bez omezení na potkání a bez ohledu na plán lovu. Kdo chce dostat pří?í rok povolenku na divočáky a trofejové srnce, potřebuje rok před tím odlovit 4 ks srnčího v poměru 1 srnec a 3 ks holé, ke každému dalšímu srnci další kus holé. Bulkař se do těchto počtů započítává jako holá, proto je o ně obzvlášť zájem 8)
Včera večer byli odloveni jinými členy další dva bulkaři, minulý rok jsme jich odlovili za první týden lovu 12. Později se s nimi jen těžko potká?. Je pravda, že jsem si mohl výstřel na druhého divočáka odpustit, sypu si popel na hlavu :cry: Uchvátila mě lovecká euforie.
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
Geronimo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pát 30.5.2008, 18:54
Bydliště: Německo
Kontaktovat uživatele:

Silna ctyrka

Příspěvek od Geronimo »

hanmilane tak odemne take uprimne Lovu zdar! Takova vec se stava asi jen malokrat za zivot a clovek musi reagovat nekdy jen v rozsahu paru sekund. Ja osobne, by jsem treba tu lisku pustil a na to prase na 150 metru, by jsem uz asi take nezmacknul. Ted to ale nemyslim, jako ze vubec ne,ale v situaci v jake jsi byl ty. Lezeli ti uz dva srnci ,liska a take divocak,tak by jsem asi nemel duvod strilet. Je to ale jen muj nazor a vubec nechci tve chovani zpochybnovat. Jeste k tomu postrelenemu divocakovi. Ja osobne jsem presvedcen,ze se to prase najde i kdyz uz nepozivatelne. Nekdy je mene barvy vice,nez barvy hodne. Take se mi parkrat stalo,ze barvy bylo malo,ale rana, jak se rika,sedela.V jinem pripade bylo barvy dost,najednou jako by utnul a kde nic tu nic. Je to tezke posoudit. Ty musis nejlepe vedet,jak jsi mel zalozeno a jestli jsi opravdu nebyl v te lovecke euforii,nebo spise agonii :lol: Nejlepsi vsak muselo byt potom to probuzeni,tedy vyvrhovani a vytahovani. Uff,zpotil jsem se za tebe. :wink:

To Andy: Andy Lovu dik! S tou devitkou jsem nadmiru spokojeny a myslim, ze i na takove selatka se osvedcuje slusne.
Blaser R93 Professional 9,3*62 - Zeiss 3-12*56 Diavari VM T*


"Budeme navždy znamí, podle stop které zanecháme" Sitting Bull - sioux
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od hanmilan »

Nebylo to tak zlé, nic jsem netahal, dojel jsem si autem 8) , jen to poslední prase mě mrzí. Kuli co z laufu vylítne už nevrátí? :oops: Hledali jsme ho se třema psama 4 hodiny a prolezli jsme pěkných pár hektarů ve směru kam uteklo za rudlem po té, co jsme ztratili stopu. lišáka si vzal kamarád na výcvik ohaře na lesní zkoušky, takže z něj byl taky u?itek.
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

V sobotu ráno jsem vyrazil na čekanou. ještě za tmy jsem usedl na ?ebřík a čekal, že se objeví jeden ze dvou paličkářů, co na onom místě chodili. K mému zklamání přišel jen mladý nepravidelný ©esterák v lýčí. šoulal jsem, ale jen holá a mladí srnci. Přemýstil jsem se jinam-opět to samé. Další přemístění přineslo naději, že jsem snad obeznal ročka. Ve 12 hod jsem v prudkém de?ti balil promočený až na kost. Večer čekaná na onom místě. Roček přišel, ale po důkladném obeznání jsem ho nechal odejít-chovný(ráno jsem ho mněl asi na 400m). Neděle ráno-vycházím z lesa na zasetou kukuřici(u? má cca 5 cm) a vedle mně na zhruba 30-40 m zachází do lesa tak 120 kg bachyně-krásný raní zá?itek(bylo 4:15). Poté opět holá a samý chovní srnci. Večer další místo-stejný výsledek. takže běhěm víkendu jsem neobeznal jediného průběrného srnce v žádné z věkových tříd! A že jsem jich přečetl alespoň 25!
všechny srnce, které jsem obeznal před odstřelem-včetně 7 paličkářů mám v olejkách a ječmenech, kde není naprosto nic vidět a ani není možnost sedět někde poblí?(terén a porost to nedovoluje). Tudí? musím počkat až do sklizně a uvidíme. Ta podle mně bude tak první týden v červenci(olejky a ječmeny).
Jinak ještě v sobotu večer mi dělal u lesa společnost Výr velký(asi na 30m), takže alespoň nějaké zpestření.
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

Čaute chlapi..Tak v sobotu jsem se dostal konečně ráno na čekanou, ikdyž od 9 jsme měli brigádu.. Ráno jsem si přivstal, vstával jsem ve 4 hodiny a šel na posed, kde je od loňska jetel.. Jenom?e jsem si neuvědomil, že je už skoro červen a jetel je pěkně vysoký.. než jsem se od cesty dostal k posedu, byl jsem promočený a pořádně jsem se u toho zpotil.. Sednu na posed, v duchu si říkám "tos neudělal chlapče dobře, že jdeš zrovna sem, kde nic moc neuvidí?"..Jít někam jinam už bylo pozdě, tak jsem zůstal sedět.. Seděl jsem asi půl hodiny..Bylo právě 4:45, když padla rána..Blízko u mě..(Kolega ze sdružení střelil divočáka-cca 20kg).. Koukam od sebe doleva, tam se pásla srna..Najednou srna znejistěla, začla větřit směrem k lesu a odskočila.. Vezmu dalekohled, koukám, najednou vidím v jeteli 2 prasečí hřbety..Vezmu flintu namířim na cestu a čekám..Za chvilku vyběhla ba?ka za ní zřejmě druhá a tak 10 selat a mířili směrem na vesnici..Sotva se mi ztratili, vlevo ode mě praskla větev..Koukám do smrkového la?áku a už vidím, jak jdou další divočáci.. Beru flintu, zalícuju a čekám až vytáhnou ven...Za tři minuty jsem se dočkal..Vytáhla jedna ba?ka, druhá (obě cca 80-90 kg), pak dva lončáci( 40kg)...Koukali jim pouze hlavy a tak jsem znejistěl a nevěděl jestli mám, nemám.. V hlavě se mi honěla lovecká horečka, ale rozum říkal počkej si...prasata mezitím do?la k mým ranním stopám, podél nich mi přišla až 15m od posedu..Koukala na posed a já anich? bych se pohnul, sedím... Řeknu Vám, byl jsem z toho tak vy?inutej, že mě ani nenapadlo vzít fo»ák a vyfotit si je.. :cry: Prasata zalezla zpět odkud vylezla..Flintu jsme rychle přendal do jiného okna a čekal..Pře?la velká bachna, zaní lončák..Namířím a už jsem měl prst na spou?ti, když k ní přišlo sele a začlo pít... V tu chvíli by se ve mě krve nedořezali.. Nakonec jsem je nechal v poklidu odejít a řekl jsem si, že jsem udělal dobře.. vše se odehrálo za 5 slabých minut..Poté mi ještě vylezli 3 daňci..2 daněli a ?mola..
Večer jsem vyrazil opět ven na sedačku do lesa, kde máme krmeli?tě.. Čekal jsem, že mi nějací divočáci vylezou, ale nic..Jen srna a jezevec mi přišli.. Krásné zážitky.. všem myslivcům a lovcům(jak úspěšným, tak neúspěšným) přeji LOVU ZDAR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

V neděli ráno jsem byl také na čekané. Po černé ani stopy, liška mi utekla bez rány, resp. mi nedala šanci ani zamířit. Ve vysoké trávě jí byl vidět sotva hřbet a oháňka a chvíli nepostála, potvora :) . Podle zvyku jsem kolem sedmé ráno ještě obe?el kousek revíru až jsem se dostal asi na 100 m k dvěma dobrým ©esterákům, kteří zrovna vedli souboj o teritorium. Hlavy skloněné, obezřetné obcházení soupeře, prudké nárazy, hrabání předním během. fo»ák zůstal doma, protože jsem byl líný ho tahat s sebou. Opět se mi to nevyplatilo. :cry:
Naposledy upravil(a) Lotr dne pon 25.5.2009, 10:29, celkem upraveno 1 x.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1202
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Tak já v sobotu vyrazil na čekanou ale do míst kde jsem měl obeznaného paličkáře jsem nešel protože je to v lánu vojtěžky která byla vysoká a navíc jsme ji ten den procházeli a instalovali pla?iče protože se v něděli měla sekat. Tak jsem vyrazil jinam kde je p?enice která byla v některých místech vyšší že by už střílet ne?lo ale v některých místech nízká. už při příchodu byla venku srna která odběhla. Pak se cca 250 m ode mne v p?enici postavil parádní ©esterák s velmi vysokými parů?ky a dlouhými výsadami i když ne moc silnými (odhadem 4-5ti letý). Pak se cca 50m od něj postavil paličkář ale zůstával pořád na místě. Po chvíli zase zalehli. Byli v místech kde byli byla p?enice vysoká a když se postavili tak byly vidět jen hlavy. Pak se mi tak na 150 m nejdřív objevila srna a po ní roční ?pičák se ?picemi cca 9 a 6 cm ve zvěřině silný a na té vyšší ?pici měl i náznak vidličky takže jsem ho jen sledoval. Pak se objevily ještě nějaké srny co byly zalehlé v p?enici a postavily se - většinou ještě plné. Pak mi po levé ruce tak na 90m z lesa vy?la srna a byla v místech kde p?enice byla opravdu nizoučká. Kousek popo?la a zalehla. Pak se opět postavil ten ©esterák a za chvíli i paličkář. Trochu jsem doufal že by mi mohl ten ©esterák toho paličkáře přihnat a skutečně po chvíli se vydal k němu a rozběhl se jenže paličkář si to namířil na opačnou stranu a odběhl tak o 100 m dále, kde po chvíli opět zalehl. Pak jsem pozoroval a zkoumal paro?í toho ©esteráka , protože se přiBlížil tak na 150m. V periferním vidění jsem zahlédl vlevo od sebe kus. když jsem otočil hlavu tak jsem v místech kde vy?la z lesa ta srna a zalehla uviděl srnčí kus. Říkám si to bude asi ta srna ale když jsem na kus koukl dalekohledem - paličkář ve zvěřině nic moc. Stál v místech kde byla ta nizoučká p?enice a stál krásně naširoko. Sáhl jsem pro flintu, odjistil, zamířil natáhnul napínák, ustálil kříž na komoře a po chvilce třeskl výstřel. Srnec po ráně poklesl a vyrazil do buřeně vedle pole. Pak jsem slyšel lámání, které po chvilce utichlo. Po čtvrthodince jsem slezl a a na nástřelu spousta plicní barvy i s kousky plic. Dráha byla taky plná barvy jen jsem musel vlézt do kopřiv a křoví a po cca 25 metrech jsem srnce našel zhaslého. Střílel jsem s 222Rem Hornady SP 60 grs. Vstřel přesně na středu komory za pleckem cca 1cm v průměru, výstřel o jedno žebro víc vzadu cca 2 cm v průměru. Průstřel plic + škrábnuté srdce. Srnec barvil výrazně jak výstřelem tak vstřelem. Fotky účinků dodám ještě do příslušného tématu. Srnec měl 9 kg.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Odpovědět