Derivace je odvalovani strely ve smeru jeji rotace. vetsinou se kompenzuje jako 2m/s vitr ci tak nejak podobne. proste se odstranuje nastrelem.
destilace je vyborna na trknovicu.
pri strelbe na 1000m je potreba pocitat i s corialisovym efektem, tj. rotace zeme.
Termika jak zmineno, bubliny, zpusobuji samozrejme odchylku tim ze strela prolitava ridcim vzduchem coz ma za nasledek jinou bal. krivku.
proudeni vzduchu, je dalsi vec. Ale pri studiu meteorologie jsme prisli na to, ze je prima souvislost s pohybem vzduchu pri zemi s pohybem vzduchu ve vyssich vrstvach.
no ja bych to shrnul asi nasledovne,ono velicin ovlivnujicich let strely neni zase tak moc,otazkou je spis vedet jak ktera ji ovlivni a podle toho se zaridit.za sebe muzu zodpovedne rict,ze kdyz se mi v puskohledu na velke zvetseni pres 16x teteli vzduch,nebo kdyz je vitr tak na vice jak 300-400m nevystrelim na zver.neco jineho je kdyz jsou idealni podminky a ty jsou vetsinou pouze par dni v roce coz moznosti LR-lovu u nas dost omezuje.urcite jako daleko vetsi problem nez termiku ci Corialisuv jev resim vitr,jeho poryvy a polohu cile (nahoru , dolu nebo rovina) takze v pripade ze bych se nekdy dostal k plnotucnemu BR strileni (coz nepredpokladam) tak potom se timto zacnu zabyvat vice do hloubky.pri lovu je to vsak vice o praxi,znalosti sve zbrane a streliva,citu pro okoli a umeni pozorovat nez o tom tahat sebou PC a vsechny ty vychytavky vcetne BR stolu
Bylo receno "kompenzace na slaby vitr" takze mozna ne 2 ale spis 1m/s, ale ja to resim vzdy nastrelem. a pravda je, ze balisticke programy to malokdy poskytuji a ti co ano, maji pouze pribliznou hodnotu, protoze pro kazdou strelu je jiny. Samozrejme ze hodnota opravdu muze byt stejna jako u 2m/s protoze zalezi na vzdalenosti a rychlosti, na stoupani vyvrtu. Neni to funkce linearni.
no spis bych v tomto dal za pravdu shivovi protoze co strela,zbran a laborace tak to jina nachylnost na vitr a stejne tak u derivace kterou zase nejvic ovlivni rotace strely podle podelne osy tj.stoupani vyvrtu a schopnost strely udrzet si rotaci,hustota vzduchu (i jeho vlhkost).
je potreba si uvedomit,ze v teto debate jde prevazne o teorie protoze i kdyz si jeden den udelam nastrel tak druhy den nebo o kousek jinde muze byt vse jinak i s identickou zbrani a strelivem.pro bezne prakticke vyuziti v terenu (nemyslim tim BR ) je proto vypocet derivace zbytecny a ma pouze informativni ucel aby si clovek utvoril jakous takous predstavu jak strela asi poleti.bez praktickeho treninku je ovsem i sebelepsi bal.program jen hra s cisly bez valneho uzitku.
to vhool: v tý teorii máš zcela pravdu. Kde se dá u nás vůbec střílet na 1000m? Teda vyjma balistickýho programu. Snad jen když se člověk dostane na nějakou vojenskou střelnici.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool - k tomu dojdem, mně jen teď zajímá ta odchylka na vítr, protože ta je super ! Až budeme znát ráži a střelu, tak vzhledem k tomu, že to musí být alespoň 338 nebo větší, tak i stoupání bude prakticky dané. Ale tam zas ta derivace je výrazně menší. Proto mně to zajímá. Se střelou ráže 30 to nejspíš nejde.
U běžných ráží je to právě okolo 0,4 m/s. Vyjímka jsou jen magnumy s těžkou střelou a plnotučnou laborací..
308, Berger 175gr
1m/s je MOA a derivace pri bezvetri je 1.2MOA, na 500m je to 6cm (O.4MOA)
Dalas
Neni podstatne kde se da ci neda strilet na tuto vzdalenost. (Ale lovi se i ve vojenskych prostorach, rovnez v polnich honitbach neni problem lovit srnci na 500-600m, nebo v horskych oblastech z kopce na kopec). Podstatne je ze tyto vlivy ovlivnuji balistiku v pripade strelby/lovu na tyto vzdalenosti a je nutne je pro strelce/lovce brat i tyto vlivy v potaz.
Ja bezne na vzdalenosti kolem 500m strilim a v pripade moznosti i dal.