Odhad stáří srnčí zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

Souhlasím s tebou, že Eidmannova pro srnčí zvěř není vhodná, ale Mitchellova je bez problémů. Záleží jaká je technika v labolatoři 8)
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Co na to říci zoubeek je to pravděpodobně uhyn a řekl bych,že roček.Škoda,že nemáš spodní čelist.A opravdu to řezání není spolehlivé natož přesné.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Roček nejspíše ano, mizerný fotky.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

máte pravdu, je to úhyn a fotky jiné ani nebudou. Spodní čelist se nedochovala.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Vojta »

Moc to s tímto tématem nebude souviset, ale rád bych se Vás na něco zeptal. Dnes večer jsem si napískal mladého srnce - odhadem 3-4 roky, spíše ale tři. Po prvním obeznání jsem usoudil na velmi dobrého šesteráka. Předal jsem tedy manželce dalekohled a srnce napískal až pod kazatelnu. Manželka mi však říká, to není šesterák to je rarita - v tom byl srnec zrazen a já si jej už nemohl znovu přečíst. A teď o co jde : Srnec má na jedné straně šesteráka a na druhé straně osmeráka - zadní výsada je rozdělena na jakousi vidličku. jde tedy o to, zda se považuje osmerák za raritu, nebo za nadějného srnce??? Já osobně jsem viděl osmeráka za 13 let poprvé. Jak posoudí jeho ulovení hodnotitelská komise??? Mám jej ulovit nebo nemám???
Hynek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 171
Registrován: stř 29.11.2006, 12:48
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Hynek »

Ahoj,
dle mého názoru je osmerák ač nepravidelný raritou...ve II a III.VT vždy lovnou.
Hynek
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Podle mého ne a bude to červený punktík.Záleží na lidech v komisi.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Souhlas se Zdenkem, nemá to vůbec vliv na posouzení chovnosti jako lovný, naopak to ukazuje na velmi nadějného srnce. NENÍ to rarita.
V letošním roce jsem už takovéto viděl dva, jeden byl pravidlný osmerák a měl ty vidličky na obou zadních výsadách, druhý měl vidličku jen na jedné straně. Oba velmi silní šesteráci v II. vt.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od SEDM »

Pokud jde o silného šesteráka, který je podle všech pravidel posuzování chovnosti chovný a má ještě navíc výsadu a je nerovným osmerákem, jde o jednoznačně CHOVNÉHO SRNCE, a není to o lidech v komisi. Je nutné si jasně říci, zda důvodem k odstřelu je průběrnost tohoto srnce nebo touha mít uloveného "raritního" osmeráka. Omlouvám se že jsem to tak napsal, ale za tímto názorem si stojím. :wink:
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Perník »

pánové, nevím nakolik se tyto teorie kryjí s praxí a kolik z členů z Vašich sdružení by nelovilo! Rovněž nevím jak často u Vás potkáváte takovéto srnce, u nás to zas až tak časté není (odhadem se uloví tak 1 raritka za 5let) U figiho mám pocit, že asi loví někde v zoo, protože všeho všude dosti, dokonce i takoví srnci málem na potkání :wink:
U nás je nepsané pravidlo, kdo narazí na něco podobného, může lovit, bez rozdílu věkových tříd. Nikde ovšem není přesně popsáno co ta rarita vlastně je. Moje osobní hledisko je právě ona abnormálnost, pokud osmerák není v dané lokalitě běžná záležitost (u figiho možná ano) jedná se o neobvyklou, tedy raritní trofej.
to Sedm: v takovýchto případech, je to JEN o té trofeji to přiznávám.
Tedy klidně mě pranýřujte, ale já bych lovil!
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Nevím nejsmě kraj jako vy,ale těch osmeráku jak nerovných tak nepravidelných potkávám každý rok v honitbě dost,jsou i desateráci :wink: a ba i čtrnacteráci i víš.Vše je o povolence 2VT,3VT.Jinak si myslím,že v té lokalitě nebude sám velká dědičnost.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Vojta »

V naší honitbě jak jsem již psal, jsem viděl srnce jako nepravidelného osmeráka a výše poprvé. I v této lokalitě. Jeden takový byl uloven kdysi cca před 15-ti lety ale úplně někde jinde. Raryta se u nás vyskytne možná jednou za 5 a více let. Prostě srnci max. do šesteráka. Proto je samozřejmně touha ulovit něco neobvyklého, či zajímavého, to přiznávám. Proto jsem se ale ptal, zda je to raryta nebo není, nerad bych udělal zbytečnou chybu, protože na svůj věk by byl jako šesterák chovný. Mám fotku, ale jen z čela, takže na ní není vidět zadních výsad. Snad všichni chápete, jak to myslím a proč se o srnce s takovouto trofejí, ač mladého zajímám.

Zde foto:

Obrázek
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od o.r.k.o. »

Pokud je to osmerák tak není co řešit,kvalitní chovný srnec ve čryřech letech jak píšete je šesterák,cokoli jiného je do chovu nevhodné tudíž odstřelové...srnce podle fotky odhaduji na 4-5let
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od SEDM »

Řekl bych, že jde o 3-letého srnce, max. 4-letého, nikoliv starší. Dovolím si předchozímu kolegovi oponovat, jde o jednoznačně chovného srnce, nevidím na něm nic co by bylo zanakem průbernosti, malý výrustek na některé z výsad jak je psáno výše, není důvodem k odstřelu. Pokud má proží jinak všechny znaky pravidelného 6-teráka. Každý ať si sám pro sebe odpoví co by bylo důvodem k odstřelu takového srnce. Že nejde o srnce III. věkové je zcela zřejmé.
Obecně je pravdou, že u podobných srnců se odhad věku před odstřelem podvědomně tlačí spíše nahoru, vetšinou to však nebývá pravda.
Odpovědět