Zastavovací účinek a deformace střely

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od kpt.stone »

TO figi
máš jednoznačně pravdu co se porážecího účinku týče. Samozřejmě ani ráže 308 W "neflákne" o zem s dospělým chlapem. Jednoduchý výpočet hybnosti a spousta publikovaného materiálu (i praxe) to dokazuje. To jenom v amerických filmech, po zásahu čímkoliv, létají svalnatci co...? létají svalnatci 5 - 15 metrů vzduchem soudruzi. Slušný článek je zde: má to dvě části...
http://www.valka.cz/clanek_10576.html
Dost lidí tomu nevěří, zkoušeli jsme na střelnici střílet do špalku z měkkého dřeva, průměr cca 40cm na širším konci a 30cm na užším. Výška špalku cca 90cm. Hmotnost..30-40 kg (odhad). Postaveno na užší konec. Stříleno z různých ráží: 6,35; 7,65; 9mm L; 45 ACP; 308 WIN; 45-70 Gov; brokovnice r 16 jedn.střela. Neříkám, že je to zrovna ukázkový pokus. Některé střely prošly, některé ne. Špalek ale nikdy...nikdy nespadl, ba ani nijak významně nezakolísal. Ani po té Sharpsce 45-70Gov s 500 gr Pb. střelou. Prostě ten hajzl ne a ne létat. :D
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od Toma »

Policajti jednou nafasovali brokovnice a popisovali v novinách jak střelba s hrubými broky svalí popelnici plnou písku.Myslel sem si tenkrát "to rozprávajtě svojej starej matěri."Pak sem to vyvracel chlapům v práci ,ale nevěřili že je to blbost ,a byli nadšeni jakou naši ochránci mají výzbroj.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od Alda »

to jsem z toho jejen... jak by rekla nase fyzikarka... ale mozna by znala odpoved.

moje konkretni zkusenost: dubovy spalek prumer cca 25 x 25 cm otoceny na bok a polozeny na parez: 100m a 7x 64... a spadne...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od roman300 »

Březový špalek cca 40cm průměr vzdálenost 50m, po zásahu byl nechci psát sražen, ale velmi rychle položen na zem. Zásah do horní poloviny ráže .416Rigby , 400Gr Hornady SP, v5-720m/s - opravdu vyzkoušeno :wink: .
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od kasari »

to Alda - přesně tak. Začíná mi připadat že tyhle " konkrétní příklady " a " zkušenosti " jsou vycucaný z prstu od A do Z. Mockrát jsem zkoušel co dokáže 308W na různou vzdálenost na různým materiálu a mám ZCELA odlišný zkušenosti. Na 100m prostřelená betonová skruž o síle stěny 100mm, Dutá cihla Porotherm o síle 300mm popojela o více něž 10 cm, jasanová fošna na 70m prostřelená a spadla.

Už mi tyhle debaty začínaj připadat naplněný demagogií až po okraj.

to Figi - asi jsi to úplně nepochopil, napsal jsem to asi špatně. S1=S2 podle mě znamená, že ten střet by byl podle tvojí rovnice reálnej, kdyby kulka měla plochu stejnou, jako ten chlap. tedy cca 1,4 m2 :!: :!: V tom případě a při váze 9,7 g by se jednalo o tenoučkou folii...
Ulkomaalainen...
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od kpt.stone »

Tady se ovšem nebavíme o prostřelování "čehosi". Jde o to, jestli je pravda, že chlap po zásahu byť z brokovnice odlétne či ne. Ta popelnice naplněná pískem je také asi pěkná blbost. Nakonec, stačí vzít plastové vědro, naplnit pískem a hurááá..... :D ...věřím, že se ani nehne.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od kasari »

Obávám se, že jsi to úplně nepochopil. Prostřelení jsem psal jen kvůli demonstraci energie. Nebo ti připadá, že když má kulka dost energie na prostřelení betonu, že to chlap ve vestě ani nepocítí :?:
Ulkomaalainen...
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od kpt.stone »

No fakt je ten a selský rozum mi říká, že to musí být prda jak z děla. To mi ale vysvětli, proč ten podělaný špalek po 45-70Gov prostě neodletěl. A střílel jsem to osobně, v sedě a prda to byla, až mi to sundalo brýle. Laboroval jsem lovecké střelivo.... Rád si nechám poradit a dobrovolníka do vesty asi neseženem. Mohu ale vzít na příští sraz svoji 9,3x62 zkusit to do něčeho jiného. Půlku prasete se mi ale kupovat nechce :D
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od kasari »

Na Viasatu běžel jeden čas cyklus o moderních zbraních a souvisejících zařízeních. Mimo jiné se tam řešili i neprůstřelný vesty a jejich použití a účinky. Možná by se to dalo někde pohledat. Tam se totiž mluvilo nejen o jejich konstrukci, ale i odolnosti a pocitech pro toho, kdo dostal zásah. A nebylo to bezbolestný ustátí 0,4 J :lol:
Ulkomaalainen...
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od kikin »

kasari-taky jsem něco takovýho viděl,zlámaný žebra,modřiny.V 15ti letech jsem dostal Slávií z 10m do čela a upadl jsem.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od pufr »

U vest se střelivem odpovídajícím deklarované třídě odolnosti neměří jen jestli vestu střela probije, ale také objem výduti vytvořený v plastelině pod vestou - objemnější výdutě by se taky hůř "rozdýchávaly". Dobrý je podívat se na nějakou literaturu.
Jinak průnik střely cílem je interakce při které se lovecká střela i cíl rozbijí, jejich části se uvolňují, odbíhají od původního směru po vlastních drahách, jejich rychlost, hybnost i materiálové parametry jsou značně rozdílné - velmi složitá úloha. Odhad pomocí hmotnosti celého cíle, střely .... bude vždy jen velmi, velmi hrubý, jen najít materiálové parametry olova "ohřátého" při deformaci na teploty nad 200°C je celkem facha :)
Pufr
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od nimrod nimrod »

Pokud se budeme bavit o porážecím účinku střely na špalek, jde pouze a jenom o III. newtonův zákon. Zákon akce a reakce. Pak už závisí jestli špalek urychlím střelou natolik a v takovém místě abych jej destabilizoval, pokud zasáhnu v dostatečné výšce vůči základně (poměru), prostě spadne. :wink: Nezáleží při tom jestli mám 45-70 nebo 243 win, pokud mají dané střely shodnou hybnost (P=m.v) a špalek neprostřelí (aby se hybnost zužitkovala u obou stejně).

Pokud se budeme bavit o "porážecím účinku" střely na živou sílu, opět zde hraje roli rychlost střely, která má být takové ráže aby i rychlost minimální na hraniční vzdálenost zabezpečila dostatečný objem kaverny a tím i otřes. A takové pevnosti, aby se i při maximální dopadové rychlosti při střelbě z blízka, dostala do obou podélných polovin těla......zajímavost:
podle literatury nebyl zaznamenán případ kdy by slon se zásahem čistě na komoru zůstal v ohni :wink: Zřejmě takovou ruční palnou zbraň nelze zkonstruovat. a můžeme se jen dohadovat, která ráž by toto byla schopna zabezpečit alespoň z 50ti % případů. :wink:
Samozřejmě tady bude hrát roli i adrenalin, neb se slon loví na blízko a šoulačkou- tím pádem vždy o lovci ví. A ještě jedna zajímavost pro představu - jen srdce dospělého slona afrického váží kolem metráku :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Černá zvěř II.

Příspěvek od Žanek »

Žanek píše:
roman300 píše:Já si naopak myslím, že to nimrod vystihl skoro přesně. Schopnost střely předat energii je v našem případě dána její deformační schopností...a čím vyšší rychlost, tím větší síla působí na na střelu při vniknutí do cíle a deformuje ji. Čím více se střela deformuje, tím více zvyšuje svůj průřez a tím snižuje své průřezové zatížení a tím schopnost cíl prostřelit. Pokud cíl prostřelí, tak si nese část své energie stále sebou a ta je z hlediska ranivé balistiky promrhána. Pokud cíl neprostřelí tak veškerá energije střely byla cíli předána a z toho je jasné, že čím více deformovatelná střela, tím větší předání energie.
já s tímto souhlasím (ale jak říká Figi, nemá to přímou úměru k ranivosti), každopádně mám tu zkušenost, že i velmi měkká střela - SellBell SP v ráži 270W - se na velmi krátkou vzdálenost cca 10m "nestihla" o slabší kus srnčí holé dostatečně deformovat, nepředala skoro nic a odběhlo to 200m s přostřelenými plícemi hned za lopatkou. Zhruba stejně silný kus na 120m, výstřel cca 8cm v průměru a nehnul se z nástřelu - podotýkám, že případy opravdu lze srovnávat - vstřel byl (samozřejmě náhodou) mezi žebra.
nimrod nimrod píše:Vymaňme se z porovnávání 2různých ráží, proč to komplikovat.
Znova: mám jednu libovolnou střelu jednoho druhu (spec. pro Žanka: předpokládejme, že je daná střela konstruovaná na danou zvěř a dopadovou rychlost 400 až 1000m/s), tou zasáhnu kus na komoru s dopadovou rychlostí 400m/s, nebo ji zasáhnu s dopadovou rychlostí 1000m/s.
Která pak bude působit okamžitěji a ranivěji na zvěř? Otázka do 3.třídy ZŠ :wink:

Dodatek pro "fyziky", kteří nikdy neviděli nástřely do balistické želatiny, nebo plasteliny, a tvrdí, že příliš rychlá střela (jednoho druhu a ráže!)se nestačí průchodem těla slabší zvěře deformovat: stačí si představit extrémy - dopadová rychlost 10Om/s vs. 1200m/s - při té druhé se bude každá lovecká střela více či méně deformovat už na rozhraní vzduch/tkáň.
Pokud i tak nevěří, dopručuji si skočit do vody z jednoho metru a pak z deseti :wink: je jasné že z deseti to bude více bolet a z 200m se rozplácne jak o beton.
Shiva píše:Pokud je to strela Sierra game king, tak je jasne ze budou ruzne ohlasy. Vetsina myslivcu strili na kratkou vzdalenost a game king je urcen na lov na delsi vzdalenosti. To znamena, ze strela do 100m je prilis rychla a nestaci se dostatecne otevrit. Pokud ji vyrobce munice nenalaboruje pomalejsi. Na kratke vzdalenosti je vhodna strela Sierra ProHunter.
Jen pro malé shrnutí abych u toho nebyl za blbce - mimochodem i firemni bulletin firmy Sellier Bellot potvrzuje to co pise Shiva a co jsem predtim psal i ja

Omlouvam se, ale doufám, že snaha o přehlednost nebude doplněna výtkou od admina
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastavovací účinek a deformace střely

Příspěvek od Shiva »

2 zanek
co pise SB nelze brat vzdy za bernou minci. Prave ze vyrobce munice laborujici strely Sierra MK HPBT jeste nedavno psal o teto munici ze je vhodna pro lov. Proto ji vetsina myslivcu neznalych jazyka nebo slepe vericich SB nakoupila a lovila. Nastalo dost velke zklamani a mnohokrat jsem slysel, ze Sierra nema dobre lovecke strely.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2051
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Deformace a rychlost střely

Příspěvek od lovec »

Shiva píše:...... To znamena, ze strela do 100m je prilis rychla a nestaci se dostatecne otevrit. Pokud ji vyrobce munice nenalaboruje pomalejsi....
a to snad nie, vsak. Pretoze cim vyssia rychlost, tym vacsia deformacia strely. Nezavisle od toho ci je strela makka,alebo tvrda. Ak Sierra boys tvrdia, ze GameKing je vhodna na dlhsie vzdialenosti, celkom logicky z toho plynie,ze je to strela "makksieho" charakteru a vdaka tomu ma mat vyraznejsi stop-efekt prave na kratsie vzdialenosti.
(So strelou GameKing Nr. 2165, 200grs. som ulovil min. 50ks diviacej zveri, takze ake take prakticke skusenosti mam. Najvzdialenejsi ulovok 286m, najblizsi snad 15m. Laboracia s Vo=750m/s).
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět