Lov na velké vzdálenosti

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od kabát »

Klobouk dolů, to je super výkon i s příběhem.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

Díky.
Jen pro doplnění - vstřel byl asi 7 cm za pleckem a asi o 5 cm výše, než jsem mířil.
Průstřel plic v horní polovině komory za pleckem se mi velmi osvědčil, výborný stop efekt.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Žanek »

to souhlasi - chytne to aortu a často nějaký úlomek i páteř, zvěř opravdu neodchází......
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od pufr »

Taky gratuluju, pěkný příběh :)
Jediné, co se mi zdá z mého pohledu nedotažené je ten vítr - vítr zprava je široký pojem - v maximu asi tak 180° široký :)
Ono i to konstatování "vím, že oprava pro vítr bude XY" mi při "nekontinuálním" měření z jednoho místa přijde nadnesené :)
Při dnešní úrovni měření vzdáleností a výpočtu oprav pro vzdálenost střelby se právě vítr stává tou "nejistou" veličinou. Ale je pravda, že vítr kolem max. 2 m/s je samozřejmě prostředí pro střelbu velmi příznivé - proto možná ta zkratka.
Ještě jednou gratuluji - když vyjde takováhle kalkulace s obeznamým kusem a přesný zásah se zvěří v ohni je to vždy velká radost. Na podzim se mi podařilo odlovit 5 kg srnče i srnu se kterou šlo na vzdálenost 327 m, oba kusy v ohni cca 5 m od sebe (srna neměla ani trochu snahy utéct po ráně na srnče), srnče bylo zasažené zcela přesně na střed komory za plecí a u srny škrtla střela spodek páteře - větší výstřelový otvor. Ještě dnes mi zvedne náladu, když si na tenhle lov vzpomenu :)
Pufr
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

Pufr, přestože svoje příspěvky koncipuji tak, aby se z nich případně bylo možné i poučit, tak kdo se tomu věnuje, ví, že s větrem si to musí každý vybojovat právě v té konkrétní situaci. proto jsem detail nepopisoval.
Tady to bylo poměrně jednoduché, vítr působil na střelu do vzdálenosti 300m prakticky v plné síle ( zprava ze dvou hodin ), a před střelbou jsem díky předchozím měřením odhadl momentální zeslábnutí větru na 0,9 až 1 m/s. Zároveň jsem shodou okolností nedávno střílel v podmínkách téměř naprosto stejných ( vítr ze třetí hodiny, 1m/s, 361 m ) na terč.

Problém u nás je v tom, že trénink střelby ve větru není prakticky možný, protože střelnice jsou jednak krátké ( 300 - 375 m ), a jednak více či méně chráněné před větrem, což je pro praktickou potřebu nedostačující. Na střelnicích se vítr spíše točí a fouká každých 50 m jinak, což se mi v terénu kde lovím nestane. A trénovat v honitbě nelze ze zákona.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Tony30 »

Gratulace a klobouk dotů,žasnu nad výkony některých myslivců(lovců)na tomto foru,jsem takoví lajk v lovu na velké vzdálenosti,ale zajímá mě to,škoda že jsem neměl PC dříve :( ,jako myslivec jsem neměl(aš na pár pokusů)možnost lovit na dálky,vždy se snažím lovit(přiblížit)ke zvěři co nejblíže a vesměs lovím ze země.Vím že jsou lokality kde to není možné proto to neodsuzuji.Známí z našeho cechu tvrdí že jsem dobrý střelec,ale já si to nemyslím,že se mi povedlo před lety např.ulovit lišku v pohybu s kulobr.7+57r.opt.7+50,v kleče a opora koleno loket na vzdálenost cca.230m.si myslím že je náhoda,těmto pokusům se snažím vyvarovat-(nechci zvěř postřelit)atd.s naší výbavou to je spíš hazard,pokud je člověk vybaven má natrénováno a ví co dokáže proč ne :wink: Tak jen tak dál a at se vede opravdu toto obdivuji LOVU.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od medo »

Osobne rád strieĺam na veĺké vzdialenosti najradšej ale do papiera . Mám špičkovú výbavu ale na zver na veĺkú vzdialenosť pokiaĺ to nie je nevyhnutné niestrieľam , samozrejme najakých srncov dobre cez 200 m a líšky cez 300 m mám . Ale srmy a srnčatá nestrieľam ani ja ani nikto zo združenia , iba raz som strelil srnu , prvý a posledný ešte teraz mám z toho zlý pocit :( .
Baví ma poľovať na diviaky ale v noci si nikdy nedovolím strieľať na diviaka na viac ako 150 m aj to len na strnisku pretože ani s naj optikou kvalitne neoboznáš , takže zvyčajne v noci do 100 m .
Uživatelský avatar
dušan
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 15.7.2010, 15:42

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od dušan »

ahoj,figi co tam máš za puškohled,já mam jen meoptu a chci si pořídit taky něco lepšího.poradíš tak do 50000 .
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2058
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od lovec »

Za tie prachy mas paradny Zeiss VD 4-16x50 alebo 6-24x56, obidva s FL sklom.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
dušan
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 15.7.2010, 15:42

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od dušan »

ahoj,nebyl by lepší schmidt/bender.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

dušan píše:ahoj,figi co tam máš za puškohled,já mam jen meoptu a chci si pořídit taky něco lepšího.poradíš tak do 50000 .
Mám Zeiss 6-24x56 a tři Sightrony ( 8-32x56 a 2x 6,5-20x50 ), na střelnici Meostar 4-16x44.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2058
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od lovec »

dušan píše:ahoj,nebyl by lepší schmidt/bender.
nebol. ma mensie zorne pole a nevhodne umiestnenu osvetlovaciu jednotku.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
dušan
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 15.7.2010, 15:42

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od dušan »

Shivo ahoj,jak se to dělá když mam hlaven dl.51 cm a na boje jsou na 66 cm hlaven.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od vesrad »

Nedělá se to nijak, to že výrobce udává testovací hlavěň 66cm znaměná jen to, že z hlavní této délky by MĚLA (často to není pravda) rychlost a energie odpovídat.
S kratší hlavní počítej s nižší rychlostí, nižší energií a horší balistikou. O kolik ti neřeknu, do těch výpočtů nevidím.
Jinak tohle(délka hlavně) se tady už řešilo, dlouho tu nejsem, ale už jsem toho tady přečetl dost. Zkus to taky.

třeba tady:
viewtopic.php?f=2&t=3689&p=45133&hilit= ... %9B#p45133
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

Opět něco pro příznivce lovu na větší vzdálenosti.

Slunečné zářijové dny jsou velmi často bez jakéhokoli větru, rozhodně bezvětrné jsou večery a rána, takže ideální podmínky pro lov na velké vzdálenosti.
Taková byla i neděle, dopoledne jsem s hospodářem navážel obilný odpad do zásypů a přitom už myslel na večerní lov. Půjdu na strniště, kde chodí velmi slabý srneček a hodně dalších kusů, takže lovit rozhodně budu. Vezmu si 308W, vzdálenost střelby je na tomto místě možná do 400 m, což by spolehlivě zvládla i 223 Rem, ale řada je na 308W. Tu už musím konečně otestovat s extrémně přesnou laborací ( 155 A-max, V0 = 890 m/s ) na srnčí, sice jsem s ní za posledních osm týdnů, co s A-maxy lovím, ulovil několik kusů, ale vše ranou na krk, takže chci vyzkoušet, jaké to bude s ranou na komoru. Na jeleny byl A-max velmi dobrý, jsem velmi zvědav, jaké to bude na srnčí. Můj předpoklad jsou kusy v ohni.

Asi s půlhodinovým zpožděním přijíždím před šestou do honitby, ale času je stále spousta. Šoulám kolem velmi frekventované silnice ke strništi, které je z obou stran ohraničeno listnatým lesem, vítr podle předpokladů téměř žádný. Už z dálky vidím dva kusy, jeden zřetelně větší, jak srna se srnčetem. Rychle docházím na místo čekané, a prohlížím pomalu přetahující zvěř Sightronem na plné zvětšení 32x. Srna ano, a docela průměrná, ale není s ní srnče, je to slabý srnec s parůžky sotva do poloviny slechů. Ihned se rozhoduji střílet, musím velmi rychle, jinak mi oba kusy zmizí v lese. Leica ukazuje opakovaně 371 m, podle tabulky klikám 6,25 MOA a jeden klik vlevo na derivaci. Zaléhám, srna už mi mezitím zmizela v podrostu, a srnci zbývá sotva metr, naštěstí se zastavil, pečlivě mířím, velmi krátce, snad jen sekundu, a s citem spouštím.
Na třistaosmu jsem si už zvykl, takže i s touto "žhavou" laborací prakticky neztrácím srnce z optiky ( a Sightron má opravdu velmi malé zorné pole ), po spuštění srnce pečlivě sleduji velkým zvětšením, čekám, až k němu střela doletí, abych viděl zásah a značení. Po téměř půl vteřině srnec značí komorovou ránu nízkým skokem a mizí mi v kraji lesa. Po ještě delší době slyším i úder kule, ale to už vím, že je to dobré. Je 18:10.
Kouřím a promítám si znovu obraz v puškohledu, evidentně dobrý zásah, co mne ale zaráží je to, že nezůstal v ohni.
Ještě chvíli stojím, kouřím další cigaretu, a najednou vytahují další dva kusy, srnci, jeden silný roček, s vysokým parožím vidláka, a s ním ten, na kterého jsem šel. Ani neměřím, vzdálenost je do stopadesáti metrů, jen nastavuji zvětšení na 28x a v pohodě z trojnožky střílím.
V ráně vidím srnce značit komoru a slyším výrazný úder kule, srneček opět odskakuje z nástřelu, v kraji lesa jsou vysoké kopřivy a jejich pohyb mi přesně ukazuje místo, kde odkazuje. K nástřelu měřím 128 m, takže ani na tuto vzdálenost v ohni. Hodinky mi ukazují 18:30.
Po příchodu na druhý nástřel mne překvapuje absence barvy jak na nástřelu, tak i ve stopní dráze, srnec leží s dobrou komorovou ranou asi 15 kroků od nástřelu v kopřivách.
Nástřel ve vzdálenosti 371 m je ale už dálky dobře znatelný podle spousty barvy a kousků plic, silně pobarvená je i stopa a srneček leží deset kroků od nástřelu s perfektním zásahem.
Velmi dobrý lov, oba srnci odstřeloví, prakticky naprosto stejné zásahy, velmi přesné, jen k autu daleko, takže jsem se i pořádně zapotil. Ale to k myslivosti patří.

CZ 550 Sniper 308W, Sightron 8-32x56.

Obrázek
Naposledy upravil(a) figi dne pát 24.9.2010, 14:03, celkem upraveno 2 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět