Tak co hony pánové?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Zdenek41 »

U nás lilo a lilo.Akorát jsou na to ti kluci asi už navyklý.Příroda je už z nás pěkně poblblá.Jo prachy jsou prachy.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Petr1970 »

zdenek: nám to v sobotu vyšlo bez deště, po tom co bylo v pátek sem čekal peklo a táhl do auta 3 oblečení na převlečení... škoda že nebyl hon minulou sobotu, to by bylo krásné zakončení honů....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Lotr »

Tak další sobota na společném lovu. Tentokrát na pozvání na u kamaráda, bývalého kolegy z práce a vynikajícího myslivce v jedné osobě. Bývalé ovocné sady, ráj pro zvěř. Hned v první leči černá zvěř, ode mě asi na 10 m, jenže s broky v laufu se může člověk akorát kochat. Na přebití nebyl čas, sady nejsou udržované, ve vedlejší řadě stromů už není nic vidět. Na konci sadu, v největším roští, které jsem překonával pomalu po čtyřech, znovu černá. Kamarád střílí, mě běží černá doslova za zadkem, ale zkuste se otočit v bezu, šípku a jabloních, když pomalu sedíte na zemi. U mě tentokrát černá vyhrála, ovšem u kamaráda pes hlásí nezvykle velmi hlubokým hlasem, za chvíli přibíhá ke mě celou mordu od barvy, levý běh také. Moje nejhorší obavy se nenaplnily, barva nebyla jeho, ale ze selete, které statečně zadržel na místě do příchodu dalších lovců, aby mohlo být dostřeleno. Pokračujeme v lovu, v neposekaném lánu obilí ostrý pes předsedy zadávil 2 kočky, další 2 byly uloveny. Jasný slunečný den dovoluje lovit bažantí zvěř, byli uloveni 2 zajíci, bohužel cestou zpátky nacházíme čerstvě sražený kus srnčí zvěře, ještě žije, s povolením hospodáře jsme nuceni kus dostřelit. Bohužel to není poslední kus, k večeru je hlášen je ještě kus, pro který je nutno dojet. Po výřadu je den zpestřen večerním tahem kachen. Kachny už tolika nelétají, kukuřičné pole, které je v podstatě pod vodou zamrzá a kachny nemají kde přistávat na vodu. I přesto se nám daří ulovit 4 kachny, 2 z toho dohledává můj pes po tmě v kukuřici. Moje bilance 4 výstřely, 2 úlovky, jedna kachna, jeden kohout. Velmi pěkně zazvěřený revír, příjemná a veselá poslední leč ve společnosti mysliveckých přátel. Lovu zdar!

edit: uloven 1 ks černé, 12 kohoutů, 2 zajíci, 4 kachny + 4 kočky.
Naposledy upravil(a) Lotr dne pon 29.11.2010, 10:31, celkem upraveno 1 x.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od dalas »

Protože v jiných vláknech je hodně polemiky o drobné, dávám sem výsledek sobotního honu. Bylo uloveno 52 zajíců, 9 kohoutů. Bohužel jedna pro..aná liška. Té ale neslevíme. Minimálně stejné množství uteklo :D. Co je ale hlavní, po černé ani stopy.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 209
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Kubajs »

V sobotu jsme měli další hon ve třech lečích se slovilo 87 zajíců a 3 kohouti, liška utekla :( . Dle stop tam prošla tlupa černé. Tož takový výsledek jsme ani nečekaly. Ještě dodám, že spousta zvěře utekla. Sousedi měli taky hon a výsledek podobný jako u nás.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65, ZP 149 12/70
Uživatelský avatar
Jura
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: ned 26.8.2007, 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Jura »

U nás výsledek honu 3 zajíci a jedno prase
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Perník »

Sobota 27.11. "velký" hon, za překrásného počasí a hojné účasti myslivců uloveno 3ks zajíců a 3ks kohoutů. Nejchmurnější představy dostávají reálné obrysy. Vypouštíme, tlumíme (v rámci zákona), děláme políčka..... ale propad stavů nemá dno. Zejména u bažantí zvěře je to stále horší. Co dodat? Letos dosud uloveno 30ks černé a 30lišek a letošní počasí drobné taky nepřálo.
:(
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od savazka »

Mám takový pocit, že minimálně v rámci Vysočiny hony prakticky ztrácí smysl. Po celodenním trmácení jsou "výřady" chudší, než když se jde ve třech lidech na kačky. Snad jen, když se zadaří nějaká škodná je veseleji. Asi nejduležitějším bodem programu je posezení po honu, kde si popovídáte s kamarády a udržujete dobrou pohodu se sousedy...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od dalas »

to savazka: to jsme pak výjimka. :D Ale abych tu nešířil dezinformace, je to skutečně honitba od honitby. Sousedi jsou na tom taky relativně dobře. Ale byl jsem dvakrát v honitbě vzdálené cca 8 km. Na to, co se tam lovilo dříve, je to bída. Skutečně, když tu ty příspěvky trochu analyzuji, tak nenajdu zmínku o hojném výřadu drobné a černé v jedné honitbě. Zkusím se na to ještě kouknout do zprávy z okresní přehlídky.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Zdenek41 »

Já bych to zas tak tragicky neviděl.Zajíců je u nás v současné době dost.Nejsou zřejmě tak náchylní.Letos třeba u kamarádů na Moravě se hony ruší.Loni běžně 300zajíců a nějakých 100kohoutů.Vedle u Rakušáka to jde do 2000ks.Proč nejsou vidím uplně jinde.Nejvíc záleží na plodinách co se v roce pěstují.Nejde snad o potravu,ale o spůsob přípravy půdy obdělávání,chemie a samozřejně i sklizně.Ač pro srnčí je řepka hrob,zajícům prospívá.Dobrý kryt,chemie pouze růst a ošetření květu,tedy vše co v té době zajíce nezajímá.A v srpnu zajíček už před kombajnem zdrhne v pohodě.Další plodina a to hlavní Vysočiny jsou travičky na semeno.Většinou dnes sklízené dvoufázově.Stráty jsou tam pouze mechanizací,jinak celý rok klídek a když je to dvouletka tak ještě lepší.Řadu let jsem propagoval zajíce nelovit.Jeden starší veterinář (kapacita)mi řekl,že dělám chybu.Tularemii jinak neodhalíš a populace ti vlastně vymře.Z prvu jsme lovili 10ks na honě,ale rok od roku se stavy výřadů zvětšovaly 20,25 atd.Samozřejmě záchyt této nemoci byl.Jednou 6ks pak5 pak jsme byli čistí,letos mám zatím jednoho.Čeká nás ještě jeden hon a s klidným svědomím mohu říci,že kmenový stav tu zůstane v +.A členi se již taky snaží,krmí v krmelečkách,řežou ohryz.Před parma lety by mi každý řekl to nemá cenu je to marný boj.Zajíc tu neni.Já můžu říci s klidem je.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od dalas »

Jasně, s tím plně souhlasím. Nikdy to není jen jeden důvod. Je to celý komplex vlivů. Ale přece jen jakási závislost na černé tu možná bude. Alespoň se mi to tak jeví. u nás se zajíc v lovu omezoval jen když ty úlovky byly vysoké.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Perník »

Vytvořil jsem si grafy srovnání odlovů drobné a černé zvěře za posledních 20let, ale bohužel nevím jak to sem vložit. Zrovna u černé a zajíce tam jistá propojenost vidět je. Rovněž i kolísání stavů zaječí zvěře v cyklech 7-10let je patrná (píše o tom Kučera, Kučerová, Havránek v publikaci Zajíc včera, dnes a zítra)
Souhlasím s dalasem, že určovat jen jeden aspekt vlivu na kolísání populace nelze, vždy je to o komlexním pohledu (počasí, prostředí, predátoři, choroby atd.)
.... to jsme se ale od honů poněkud vzdálili, omlouvám se adminům za OT
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 297
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od xtaup »

Rovněž souhlas, když vemu třeba odlov zajíce v naší honitbě, kde je 1/3 lesa a 2/3 zemědělské půdy, tak výše odlovu závisí nejen na početnosti zaječí zvěře, ale také podstatným způsobem na počasí a podmínkách v den lovu. Takže se stává, že byť se zajíc objevuje v daném sezóně relativně hojně, výřad je stejně velice slabý, neboť zajíci prostě v leči drží a nenechají se zvednout. Proto v těchto případech nemá výše lovu tu správnou vypovídající hodnotu.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Alda »

Perník píše:Vytvořil jsem si grafy srovnání odlovů drobné a černé zvěře za posledních 20let...
tady to je...

Obrázek
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Lotr »

Tak jsem se právě vrátil z našeho asi nejmrazivějšího honu. Hospodář ráno díky -23°C nenatočil traktor, účast díky sněhu a mrazu taky nebyla veliká, takže jsme si ze společného lovu udělali malou komorní záležitost. Mrazem ojíněná krajina byla naprosto náherná, převážnou část dne svítilo slunce, mráz kraloval nad krajinou. Na černou zvěř jsme nenarazili, zajíce k vyšetření se taky nepodařilo ulovit, král dnešního lovu ulovil jediného kohouta, který ležel na výřadu, ale byl náležitě oslaven na poslední leči. Byl to nádherný den na společném lovu. Za 14 dní se sejdeme na hlavním honu. Lovu zdar! :D
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět