Tak co hony pánové?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od dalas »

Tak u nás byl, sice ne v tak velkém mrazu (bylo jen -17), taky nádherný hon. I se sníženou účastí se ulovilo 27 zajíců a 3 kohouti. Zajíci drželi, minimálně stejné množství se nepodařilo vyhnat a o tom co se určitě přešlo ani nemluvím. Velké uznání patří honcům. Ti byli jak sněhuláci. Konec konců i mě přimrzla flinta k bundě.
To Alda. Ten graf je zajímavej a docela potvrzuje co si myslím. Já jsem to zkoušel v jednom roce po honitbách, ale to moc vypovídající není.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Perník »

to Lotr: doufám, že až na ten hlavní hon dorazím, nebude ten výřad podobnej jako včera :D
bohužel se toho ale můžeš dočkat příští týden u nás, a to už tak směšné není......
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Lotr »

Perníčku, kamaráde, to já sám nevím. Je fakt, že tento hon byl extrém. Nikdo to nepamatuje. Co bude u Vás za týden, to se uvidí. A když nebude, tak se taky nic neděje. Hlavně že se k Vám zase dostanu, projdeme se, popovídáme, užijeme si den. Těším se. 8)
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
romann
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: sob 26.1.2008, 17:31

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od romann »

Dneska jsem byl u kamaráda na honě. Střelilo se 77 zajícu a 30 bažantů.Zajíců hodně uteklo už při zastupování bylo vidět jak utíkají zkola ven a ještě ta střelecká nemohoucnost k tomu. Z bažantama to bylo horší střílejí je v palachu ale byl z velke časti pod vodou a to po celý rok takže se to projevilo na počtu bažantů a ještě tam byli dvě lišky ale bohužel obě foukly za kolo.Dnes teda krásně prožitej den.Dělají pouze dva hony ročně a výřady mají tak 100 zajícu a 100 kohoutu vše divoké ale pokud je mokrej rok tak kohoutu je málo.http://romannh.rajce.idnes.cz/hon/#DSC00204.jpg
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Tony30 »

Také jsme dnes 11.12.zahájili hlavní hon,brali sme jen traviny,rákos a křovinaté meze,na pole kvůli sněhu jsme nevstupovali.Byl poměrně krásný den takže sme si ho užívali a brali to jako vycházku.Byli 4leče a každý si vystřelil,psi pracovali dobře,nálada skvělá.Celkem se ulovilo 20 zajíců,12 kohoutů.Já si střelil 2 zajíce(7 jich pustil bez rány :oops: )a 1 kohouta,coš jde na 5ran.
Dost kohoutů ulétlo,ale asponˇvíme že tu sou.
http://www.rajce.net/f311858053
A samozřejmě nesměl chybět soud.
http://www.rajce.net/f311858062
LOVU!
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od lörinc »

Tak mi včera taky hlavní hon. Pojali jsme ho trochu šetrně - kvůli úbytku zvěře.Bylo nás 19 střelců ,střelili jsme 33 zajíců a 5 kohoutů. Nedělali jsme kola, ale jen linky. Po první leči milé překvapení 20 zajíců a tak 30 uteklo. Bohužel zbytek revíru spadl podle mého očekávání do letošního průměru. Takže s honem spokojenost, ale s množstvím zvěře až tak ne.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od kabát »

Taky jsem měl štěstí na pěkný hon.
35 střelců, 7 psů,
70 zajíců, 50 kohoutů,
Dobrá nálada, pěkná poslední leč, střelci jako obvykle nechali dost zvěře na semeno.

Jen ať se chlapům daří stavy udržet
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
elinas
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 12.12.2010, 21:23

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od elinas »

Včera jsem se pánové zůčastnil honi u nás. I když jsme promokli, spokojeni jsme byli. Teď nás čeká hon na Štěpána a dvě naháňky.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Tak co hony pánové?

Příspěvek od Lotr »

Kdo si chce užít mysliveckých tradic, nechť přijme pozvání na hon do Hoštky. Kamarád Perník, který je v honitbě přísným hospodářem, bere svůj úkol vážně a já nemohu jeho pozvání odmítnout. Ráno za deště sedáme do auta a míříme do hostince s příznačným názvem U lišáka. V Hoštce naštěstí neprší, ale je silná obleva, všude potoky vody. Při ranním nástupu je troubeno a zpíváno přivítání - nám všem dobře známé „Vítáme Vás, vítáme Vás, nu opravdu srdečně vítáme Vás!“. Hospodář vítá přítomné, určuje, co se bude lovit a vzhůru do první leče. Jako obvykle, starší a zasloužilí na předstup, my mladší s větší průchodností terénu do leče. Signál na začátek honu je všem dobře známý - „Začínáme vesele, jako dobří přátelé. Flintu sobě přichystej, na povely pozor dej!“. Terén je náročný, sněhu spousta a je mokrý. Kvalitní vybavení je nutností. Padají první výstřely, plynule přecházíme do druhé leče a hned po ní je svačina. Během výlože je zajícům odebrána barva na veterinární vyšetření a při výloži je zpívána pocta ulovené zvěři - hlahol pro bažanta „Ostruhy má a překrásné peří, teď, ach tu leží, s kamarády víc neběží“. Při svačině další je zpíván další signál „Pijme pivo s bobkem jezme bedrník, myslivec chce střílet, ale také pít, kuchařka čeká, nechte všeho být“. Každý konec leče je také odzpíván - „Leč je už skončena, dejte flinty na ramena!“. Vzhůru do třetí leče, je poměrně teplo, chvílemi sněhu po kolena, hon je skutečně fyzicky náročný, dobrovolně přiznávám, byl jsem utahaný jako kotě. Nakonec nejen já a tak hospodář upouští od původně plánované čtvrté leče a jede se na nástup. I konec honu má svůj zpívaný signál - „Pozor si dej! Dost již je lovení, je čas ukončení, Lověně buď zdar!“. Během výřadu se spouští takový vítr, že není možné zapálit ohně. Budeme se muset obejít bez nich, hospodář hodnotí hon jako fyzicky náročný, ale zdařilý, na výřadu leží 5 ks zvěře zaječí, 5 bažantů - kohoutů, 1 srna byla po zranění zadržena psem na místě, bohužel nezbylo než ukončit její trápení, byla v šoku po nárazu do pevné překážky. Je troubena a zpívána poslední pocta ulovené zvěři -„Halali! Halali! Poslyšte naši milí kamarádi, jak myslivecká pocta se koná na pozdrav poslední zhaslé zvěři. To zvyk je zděděný, jenž zvěř i lovce ctí, to je náš mrav starý!“. Vzhůru na poslední leč. Oschnout a dát si něco dobrého na zahřátí. V místnosti je připraven stůl pro slavnostní přijímání mezi myslivce, kterého se zúčastní hned 3 sličné adeptky. Jejich lektor je předvádí před slavnostně oblečeného pasujícího, představuje a nastává nezapomenutelná chvíle v životě každého myslivce - přijetí mezi myslivce. Troubení, 3 údery loveckým tesákem, předání listu, gratulace, slavnostní přípitek. Hluboký zážitek nejen pro čerstvě pasované, ale pro všechny, kteří měli možnost se zúčastnit. Perníčku, kamaráde, děkuji za pozvání a možnost se zúčastnit. V sobotu Ti mohu pozvání oplatit. Lovu zdar, tradicím zvlášť!

Obrázek
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od figi »

To muselo být dobré ...
Kamarád Karel ( na fotce ) je od nás z CL, je velmi žádaný na veškeré akce, nejen stylový vzhled, ale i vystupování a perfektní troubení.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Perník »

Potvrzuji: Karel je velmi žádaný, k nám se ho podařilo dostat díky jeho známosti s jedním z našich členů, otcem jedné z pasovaných. Troubení u nás bývá vcelku pravidelně, ale v jeho provedení spolu se zpěvem pana Bravence to bylo poprvé. Musím potvrdit Lotrova slova, že to bylo velmi působivé.

Lotrovi děkuji za jeho pochvalná slova, opravdu to potěší...
jen ten výřad by mohl být větší, zajíc je možná na mírném vzestupu oproti minulým rokům, ale rozhodně nebudu do budoucna odlov navyšovat. U bažantí zvěře je to ale opačně. Pomalý a stálý pokles.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Alda »

lotre, perniku: opravdu moc pekne - jak zazitek, jako takovy, tak popis... az jsem mel husi kuzi - uplne jsem to halali slysel :wink: dobry vzor a prikald pro ostatni!
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Jirka83 »

U nás se takhle hony zahajují běžně, tak v tom nevidím nic zvláštního, máme trubače na lesnice, takže je s sebou nenosí do lečí a tím pádem jediný, co nám chybí je zahajování leče + konec leče a přestávka + konec přestávky, jinak to máme se vší prádou... :wink:
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Leon »

jo jo Karel to umí :wink: já ho zažil na VZ
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Tak co hony pánové?

Příspěvek od Lotr »

To je jen velmi zkrácený výtah, bylo toho víc, o čem by se dalo povídat, ale zase takový spisovatel nejsem :D Zkrátka já si hon užil, sice jsem nic neulovil, ale Perník vymyslel fintu, prý se na poslední hon střílí čestná salva, tak jsem přeci jen oba laufy umazal :D Ale už jste mě asi prokoukli, rád lovím foťákem, pořídil jsem přes stovku fotografií, Perníček je má už k dispozici a některé jsou na http://www.myslivost-lovectvi.cz. Navíc bude i video, mimo lov v lečích byl celý hon natáčen na kameru regionální televize, takže kvalita je zaručena. Trocha propagace tradic české myslivosti na veřejnosti také není na škodu.

4 figi: to nemuselo být dobré, to BYLO dobré :wink: p. Steiner je navíc i výborný společník, před pasováním troubil různé signály, seznámil nás s poctou ulovenému jelenu, muflonu, srnci, pokud k tomu byla slova, p. Bravenec je odzpíval. Pak zatroubil pionýrský signál a ten nepoznali ani ti dříve narození :D Hezky jsme popovídali, zhodnotili hon, pochválili ráže svých kulovnic - p. Steiner je příznivcem 9,3, probrali lovecké historky. Zkrátka poslední leč jak má být.
4 Jirka83: U nás se také troubí, ale troubení se zpěvem jsem zažil poprvé. P. Bravenec, starší pán důstojného zjevu a hlubokého hlasu opravdu dělal mysliveckým tradicím čest a slávu.

P.S. Zprávu z našeho hlavního honu tuto sobotu podá na oplátku kamarád Perník :D
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět