Nože

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: nože

Příspěvek od Lotr »

Máte někdo zkušenost s nožem z nerezové oceli? Brácha dostal k Vánocům klasický zavírací lovecký nůž - ostří + pilka, ručně vyrobený z antikora, pěkný, silný, důkladně zpracovaný, bez vůlí. Zajímá mě životnost nože, jak nerez ocel drží ostří a pod.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: nože

Příspěvek od Jiří K. »

Nerezové nože většinou drží ostří hůř než jinné kvalitní čepele, ale není to žádná hrůza. Pokud člověk nedělá obornika a pod. Tak na obyčejné vyvržení to stačí a kolik těch kusů najednou člověk vyvrhuje a případně ruší. Osobně u sebe většinou mám nože dva, člověk nikdy neví co se stane(ztráta atd.). Od loňského roku testuji klasický Mikov Fixír. Vyvrhnuto 12 ks spárkaté ( 3 ks divočák, 1 ks daněk, zbytek srnčí). Rozrušeno 4 ks černé a 4 ks srnčí. Zatím bez broušení, pouze několikrát obtažen na ocílce. Na zámek většinou používám pilku.
V lese vždy nahrubo očištěn potok, papírový kapesník či sníh. Doma teplá voda a saponát, pak vysušení utěrkou a vyschnutí v teple pez zavíraní. Konzervační olej nepoužit, nemám rád chuť balistolu na chlebu :D . Během zimy se ho chystám lehce nabrousit. Více méně jde o srovnání ostří.
Uživatelský avatar
zeman733
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pát 21.5.2010, 14:17
Bydliště: Louny a všude

Re: nože

Příspěvek od zeman733 »

to Lotr:
na to nejde takhle jednoduše odpovědět
druhů nerezi je tolik, že těžko lze posuzovat jenom ze základní informace že nůž je nerezovej...
domácí v zbranenaobjednavku.cz
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: nože

Příspěvek od Lotr »

Zkusím zjistit víc, z nože samotného jsem toho moc nevyčetl . . . . . .
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: nože

Příspěvek od Mathews »

Nerezová ocel je díky CHROMU,který má velmi špatné řezné vlastnosti.Jsou to poměry chromu , vanadu a jiných příměsí,které rozhodují o tom,jak bude nůž řezat.Proto jsou na nože asi nejlepší práškové,nebo kuté ocele.Mám nůž z S30V nerezovky a je celkem dobrý,dosahuje z 80% kvality ATS nebo BLR i D2 je lepší.Je to na uživateli..,mě nevadí patina na noži,hlavně když řeže :wink:
Uživatelský avatar
zeman733
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pát 21.5.2010, 14:17
Bydliště: Louny a všude

Re: nože

Příspěvek od zeman733 »

domácí v zbranenaobjednavku.cz
Hanuš
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: pát 17.8.2007, 16:29

Re: nože

Příspěvek od Hanuš »

Co nový model Hunter u značky mikov? máte již použito v praxi? líbí se mi velikost a možnost pilky s pojistkou. škoda že nedělají jinou ocel
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: nože

Příspěvek od Leon »

Hanuš píše:Co nový model Hunter u značky mikov? máte již použito v praxi? líbí se mi velikost a možnost pilky s pojistkou. škoda že nedělají jinou ocel
na to z jakého je to materiálu to s tou cenou přehnali :shock:
CZ 550 american 308win.
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: nože

Příspěvek od pepava »

Zdravím Vás chlapi. Jako nový účastník loveckého fóra jsem zabrousil i do těchto stránek a tak se předem omlouvám odborníkům přes lovecké nože. Myslivosti se věnuji přesně 30 let a můj první zavírací lovecký nůž zn. Mikov mi sloužil do roku 1999, než jsem jej za TU dobu stačil zbrousit do ŠPIČKY. Od roku 1999 používám také Míkov - nůž s pilkou, který mám doposud. Můžu Vám všem zcela zodpovědně říct, že ten novější je z kvalitnější oceli neboť jsem s ním vyvrhl cca 400 ks spárkaté zvěře, stáhl cca 200 ks kožešinové škodné zvěře a samozřejmě jsem jej používal na další věci. Ano, brousím jej po každém vyvržení kusu spárkaté. Na to jsem si zvykl za ty roky a nějak mně to zvlášť nezatížilo. Přesto žasnu nad některými příspěvky, které dokazují, že je celá řada loveckých nožů, které nepotřebují časté broušení jako Mikov. Na bourání a vykosťování používám nůž vyrobený jedním samoukem údajně z chirurgické oceli a ten je skutečně kvalitní (rozbourám divočáka, vykostím a na ocílce přetáhnu). Chtěl bych dárek ke svým kulatinám a tak budu preferovat svůj poslední lovecký zavírací nůž typu Mikov, ale ze slušnějšího materiálu. Zvažuji Pajla, ale ještě oslovím někoho na SZ. Děkuji za případný dobrý typ od praktiků. V životě jsem nůž neztratil, tak je předpoklad, že by mi mohl sloužit do konce loveckých dní, pokud to nezmění alzheimer. :wink:
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: nože

Příspěvek od Mathews »

Předpokládám že budete chtít opět zavírák.Od Pajla jsou to klasické nerezovky,ale celkem slušně zpracované.Od něj bych volil asi zavírák z S30V..,bez rytiny je i za celkem slušnou cenu.Já mám zavíráky od Solingenu,Pumy - (což je dnes již jedna firma ),Browningu,Mikovu... A volil bych asi Browning BigGame...,z parohem je dražší,dělají ho i ve dřevě.Cena kvalita je odpovídající.., pořídit ho lze kolem 2000 kč,hlavně ocel je lepší než u Mikovu.Dá se s ním vyvrhnout a stáhnout divočák o váze 60 kg bez broušení...,ale je to hlavně o rukách.Pokud se neřeže do kostí a do škáry...,tak vydrží :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: nože

Příspěvek od figi »

Divočáka s běžným Mikovem vyvrhnu a stáhnu bez broušení také ... :D
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: nože

Příspěvek od Mathews »

Nejsem teoretik :D ,ale praktik...Uloveno mám přes 1000 kusú spárkaté a testuju nože Briximu,Šmidrkalovi,Jančovi.. Mikovú jsem měl několik,pravdou je že koupených před 20 lety.Nové jsem si již nepořizoval po zkušenostech s nimi.Na jednom mi praskla pojistka(to se stává),ale řezné vlastnosti byli špatné.Což nemohu tvrdit o pilce,ta fungovala perfektně..Za jednu naháňku jsem vyvrhoval i 15 kusú,a musel jsem sebou nosit brousek.Dodnes jeden mám doma a jsem rád když prase vyvrhnu a uřežu mu spárky.Je možné že dnes je matriál lepší..
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: nože

Příspěvek od figi »

Pokud se to opravdu umí, běžný nůž musí na vyvržení kusu, odříznutí spárků a stažení stačit. Samozřejmě dobré nabroušení je podmínkou.
Je to o tom, co píšeš, při vyvrhování, odřezávání trofeje a spárků, při stahování, správně nůž nepřijde do kontaktu s kostmi.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: nože

Příspěvek od Mathews »

Rád Vám ten nůž pošlu...,pokud s ním toho divočáka uděláte je Váš :!: Nože si brousím na Arkansaském kameni a dobrušuji na keramice.Kolegům brousím tímto způsobem nože z práškové oceli s vyšší tvrdostí ,okolo 60 HRC..
Do kostí neřežu..,nožem od Brixiho ten kus i vykostím..,bez broušení.Mám nože z AK 5 a AK 9 a jsou velmi dobré.S takovým nožem ten kus zpracuji bez problému...,navíc jej nemusím tak často brousit,stačí jej přetáhnout na keramické tyči a funguje dál.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: nože

Příspěvek od figi »

Díky, nožů mám doma bednu :D
S kovaným zavazákem od Pajla z uhlíkové oceli to je také super, oproti běžnému Mikovu obrovský rozdíl ...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět