Kulové střelivo zn. GECO

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od roedear »

To Zdeněk: asi jsem to vzal o špičky borůvčí těsně před srncem
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Zdenek41 »

Rozhodně tam muselo něco být.Neni jinak možné,i když 243 dělá modřiny aby střepiny byly po celém trupu.Přesně tohle dokáže KS od RWS přes obilí.Nikdy bych nevěřil,že je taky měká a náchylná na překážku.Až jednou mi host udělal ze srnce optimální guláš.Vstřel na komoře o velikosti tenisáku a až po konec svíčkové sekaná s obsahem všeho měkého.Šel opravdu na guláš a zbytek psům.Geco v této ráži je velmi vhodné na černou do 50kg.Vím,že se množí názory proč používat 6,2mm,ale mohu říci,že málo prasat jsem viděl odejít dál jak 30m a barvení vždy dostatečné.Kolikrát po mé 7 jsem hledal dál a bez barvy,ale samozřejmě s jinou municí.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od figi »

Souhlas se Zdenkem. 243W podlitiny obvykle dělá, ale nejsou větší. než dlaň. Navíc, pokud se střela takto roztříští o překážku, jako je borůvčí, není to dobrá střela pro lov spárkaté. Proto zopakuji - 243W je ráže, která vyžaduje vždy přesné umístění zásahu zejména z hlediska možného poškození zvěřiny, a pevnou střelu, která drží pohromadě.

Ročně střílím s 243W desítky kusů srnčí, ale tohle je něco nevídaného. Změň střelivo ( třeba Power point, Ballistic tip ) a dej si záležet na každé ráně.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od roedear »

Tak mám další zkušenost s 243win, 6,8g Geco. Střelil jsem lišče - 15m, před výstřelem jakoby sedělo - zásah šikmo zepředu, výstřel páteří - díra 5cm. Na vstřelu to vzalo nevím co, ale byl přestřelený i běh. Moje 30-06, budiž ji země lehká, byla se Sierrou GK šetrnější. Zbývá mi 8 patron, posekli louky, dostřílím to na lišky a přejdu na něco jiného.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Zbrojovák »

S 30-06 je díra 6cm normální průměr, když to navíc veme páteř, bývá liška i na půl, toto není nic neobvyklého na takovou blízku :wink:
Lovu Zdar!
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
palec
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: pon 02.3.2009, 13:41

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od palec »

Dnes rano jsem strelil srnce mou starickou 7x57 GECO. Srnec strelen na 130 m v koleji, presna komorova rana (typicke znaceni), prustrel, rostrelene srdce. Srnec z mista nastrelu (ani kapka barvy az otery na travach ve vzdalenosti cca 15 m) odesel cca 60 m a pak zhasnul. :wink:
CZ 550 LUX 8x57 JS, MEOSTAR R1 3-12x56 RD
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Zbrojovák »

Toto bylo typické pro 7x57R 11,5g RWS Tig/ID, přesně jak píšeš, nevím jestli je sedmička na srnčí zakletá nebo co, ale tak to bylo kus co kus 30 až 120m, většinou těch 60m.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Choochoo007 »

Podle me je to u 7x57 tezkou a pomalou strelou. Sice jsem kolikrat zaslechl neco o knedlikach a prostrkavani nasady,... ale ocividne to zde nefunguje, mozna az u velmi predimenzovanych razi. Na srnci myslim v 7x57 9g rychlejsi strela udela lepsi praci.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od kojot »

Ani ne, v 7x57 (R) výborně fungovala SB 11,2 g. Geco má 10,7 a je i parametrově rychlejší. V "7" funguje dobře zřejmě díky nižším rychlostem. (Na uvedené střelivo v této ráži jsem slyšel nejméně kritiky.) Nicméně v .30-06 je to jiná paseka. Letos s tím mám střelený tři srnce I. V.T.(okolo 10 kg), všichni tlakem vyvržení, ale v ohni :) . Vstřel velikosti cigaretky (vždy), výstřel oválného tavru 8 - 12 cm bez podlitin. Stříleno vždy na rozhraní bránice na vzdálenosti 105, 92 a 80 m. Závěr je ten, že při vhodně umístěném zásahu toto střelivo lze zkousnout. U Geca v .243W jsem občas musel hledat i výstřel, proto mě to trochu teď překvapuje, ale časem si zvyknu :D , než dostřilím krabičku. Pak přijde na řadu Interbond a NBT.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Choochoo007 »

No ja ma zas od kolegy info ze mu lepe v 7x57R funguji 9g od SB nez 11,2. Ja osobne nikdy 11,2 nestrilel ani v 7x64 a byl jsem s 9g relativne na srnci a sele spokojen. Nikdy nebylo nic dale jak 30m. Tezko radit :?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
palec
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: pon 02.3.2009, 13:41

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od palec »

Další zkušenost s GECO v 8x57 JS. Vcera jsem slovil srnce, vstrel presne za pleckem, vystrel v oblasti jater (stal na sikmo), vstrel i vystrel minimalni velikost, srnec poposel cca 6 m a pak zhasnul. :wink:
CZ 550 LUX 8x57 JS, MEOSTAR R1 3-12x56 RD
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím :)
Podle mých vlastních zkušeností ( potvrzovaných kamarády...) s 7x57R 11,2g srnec po ráně na srdce odbíhá někdy i více než 50 metrů... Naopak při horší ráně, .. posazené dozadu za lopatku na střed těla, padá jako sražen vlakem.... Pravda, není to zákon, či pravidlo... hovořím o své zkušenosti :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od figi »

Lesomil, chlape, rána na srdce je právě ta horší, z hlediska okamžitého účinku. Rána na plíce je z tohoto pohledu daleko spolehlivější, jsou zasaženy obě poloviny nervové soustavy, proto je ta rána na srdce velmi často spojena s odběhnutím zvěře z nástřelu desítky metrů. Rána, která zsáhne srdce a plíce už má následky jako zasažení obou plic, a zvěř je často v ohni.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od dalas »

Jedinejch 100% v ohni je rána na páteř. Jinak je to víceméně loterie. I při dosti ošklivých devastacích komory mi srnčí někdy odběhlo. Důležitý je, že komora je vždy smrtelná a nejdále mi odešel kus cca 100m (Extrém s ustřelenou aortou začal barvit cca po 30m, pak to ale byly cákance barvy). Takže pokud jste si jisti komorou, musíte kus 100% najít. GEKO v tom nebude vyjímkou.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Kulová munice zn. GECO

Příspěvek od Lesomil »

figi :) ,
tím jsem jen chtěl říci, že není to pravé ořechové snažit se trefit srdce... jako já v začátcích :oops: Pak to oproti jiným ranám odbíhá. Odtud pramení má skušenost... Staří praktici říkali " na žebra" (obava ze znehodnocení zvěřiny na plecku...) Ale i na žebra odvede 7x57R se střelou 11,2g někdy hrozný dílo.... Povedl se mi taky na 50 m přes žebra výstřel skoro jako dlaň, ale ta paseka uvnitř..... prostě vývrh byl proveden "vylitím".... :oops: Srnec se jen převrhl.... Naštěstí se mi toto povedlo zatím jen jednou.....
Odpovědět