Černá zvěř

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Černá zvěř

Příspěvek od fesoj »

Několikrát se mi v noci za chumelenice podařilo přiblížit k černá zvěři v otevřeném terénu jako nikdy za jiných okolností. Ale se střelbou jsem měl problémy - puškohled bez krytek byl plný sněhu, než jsem ho vypucoval, prasata se zase dala do pohybu, já znovu za nimi - no myslím, že to znáte taky.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Černá zvěř

Příspěvek od motolada »

Já vděčím loni mlze za prasátko,vítr šel k prasatům,i tak jsem ho ulovil.Byla taková mlha,že bylo vidět stěží na 10m.K černé jsem se dostal asi na 6m-to bylo moje nejbližší setkání třetího druhu :lol:
Dnes ráno mlha,srnčí o mě nevědělo asi na 40-50m,bylo to až komické jak jsem si dělal co chtěl,bohužel jsem nebyl schopen obeznat slabý kus srny nebo srnčete :evil:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Černá zvěř

Příspěvek od fesoj »

V jiném tématu, kde to je OT, byla zmínka o určování věku černé zvěře pomocí velikosti háků bachyně a to mi hlava nějak nebere... Na to, abych zjistil, zda jde o sele, lončáka či starší kus, přeci stačí, abych poodhrnul spodní pysk. To je důležité z hlediska zákona. U kňourů se věk zjišťuje podle indexu úbrusu páráků, u bachyní podle celkového opotřebení chrupu, ale s tím mám malé zkušenosti, ono to vlastně není z hlediska zákona podstatné, důležité jsou kategorie sele-lončák-dospělec. Myslím si, že toto rozlišování je dnes již každému jasné, ale přesto si dovolím zopakovat něco z Myslivecké abecedy :

Podle hmotnosti nelze určit věk selat nebo lončáků. Vždyť lončák může mít i sto kilo a sele přes půl metráku !
Zimní srst selat se však vždy zdává zbarvená trochu do rezava a rovněž pírko kratičké označí zvíře mladičké.
Jistotu ti však zajistí prohlídka spodních čelistí : Než začne života rok druhý, má sele vpředu mléčné zuby
a určující znak lončáků je oblouk trvalých řezáků.Vidíš-li rovnou linii, střelil jsi kňoura či bachyni.
Pokud snad ještě pochybuješ, čelisti rychle vyvařuješ a dospělý věk potvrdí ti skutečnost, přírodou zde daná -
stolička poslední že z dásně je zcela venku vyklubaná.
Kritériem pravdy je praxe.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Mr. Fox »

Mysliveckou abecedu mám taky doma skvělá knížka hlavně pro děti ;) já měl ještě dřív takovou kartičku byla taky jednou tušim ve světě myslivosti nebo v myslivosti už nevim přesně a byli tam obrázky i s popisy rok po roce :)
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Perník »

jojo taková karta vyšla ve Světě myslivosti, ale bohužel jí nemám. Nemohl bys jí oscanovat a poslat mi jí mailem? Popřípadě někdo jiný? děkuji
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Černá zvěř

Příspěvek od fesoj »

Ta kartička je udělaná vynikajícím způsobem. Nosím ji v peněžence pořád.
Kritériem pravdy je praxe.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Mr. Fox »

Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Černá zvěř

Příspěvek od fesoj »

Vloni v říjnu mi při nočním čekání přišlo 8 prasat. 5 velkých, 3 menší. Jedno z těch menších - mělo necelých 50 kg - jsem střelil a když jsem kontroloval řezáky a zjistil rovnou lajnu, usoudil jsem na starší kus. Jelikož ta bachyňka měla deformovaný přední běh, myslel jsem si, že zaostala v růstu kvůli zranění, ale stejně jsem čekal, že se na mou hlavu snese kritika. Snesla a oprávněně - ale proto, že oba krajní řezáky byly mléčné a já si toho nevšiml. Přitom v té tabulce je přesně tento případ vyobrazen s poznámkou Nezaměnit s dospělcem !
Kritériem pravdy je praxe.
Rainbow
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: sob 23.10.2010, 13:35
Bydliště: Morava

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Rainbow »

Taakže za 1) divíte se, když se řekne lončák o váze 60-70 kilo, ale pokud je černá od května v řepkách do října v kukuřicích, kde má dostatek žíru tak se není čemu divit. Berte taky v potaz to, že v pokud se prasta přestěhují přes vedlejší sdružení do po polní honitby, kde jsou daleko větší plochy a těžko se ke zvěři dostává má tak značný "veget",tak bude lončák v polní honitbě vypadat jinak, než v lesní honitbě. Za 2) Když se na kus někteří dívali a ohrnuli i pysky, každý mi řek: Je to větší lončák(samozřejmě polní honitba tak se nediv) a podle chrupu taky, tak nic jsi nezkazil. Dívali jsme se na to i s tátou, prošel jsem i knížky, protože mě to celkem zajímalo. Taky jsem zažil "lončáka" kterej nebyl lončák a nakonec se z toho vyklubalo prase okolo 10 let věku (zbraně tomu kusu tak tak držely v čelisti). Hodnoty páráku a klektáku teď nevím. Jinak ještě v knize Myslivost(rok vydání 1975) je u odhadu stáří u bachyň napsáno: U Bachyně starší než jeden rok má největší průměr dolního špičáku u kořene, dvouletá bychně asi uprostřed a tříletá až čtyřletá v blízkosti obrusné plošky.Kořenový konec špičáku je již silně zúžený, jasný je to i o spodní čelisti. Přeberte si to jak chcete. Za 3) Vím, že se tady nachází dost lidí , kteří s tím mají zkušenosti, já mám zatím střelené jedno, co vím byla to lončačka a tvrdit, že nemám pravdu je blbost, vím co jsem střelil a potvdili mi to i ostatní(v rodině mám dost myslivců).Víc k tomu nemám co říct.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Černá zvěř

Příspěvek od fesoj »

Ale no tak, přece nemusíme být ve při... Netvrdím, že ten Tvůj kus lončák nebyl. Jen jsem konstatoval, že a/v našich poměrech bych se asi bál na takový kus při nadháňce vystřelit /přičemž jsem nevzal v potaz to, že úživnost tam u Vás může být podstatně větší, čemuž by odpovídala i větší průměrná hmotnost kusů/ a za b/že k rozlišení věku lončačky a starší bachyně slouží primárně řezáky a nikoliv háky. Ano, podle háků lze na věk u bachyní usuzovat - ale až po jejich vyvaření a vyjmutí z čelisti. A konečně za c/ - pokud Tvůj poslední příspěvek byl adresován konkrétně mně osobně, tak prosím nevykat, nemám to rád.
Kritériem pravdy je praxe.
Rainbow
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: sob 23.10.2010, 13:35
Bydliště: Morava

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Rainbow »

V klidu nic se něděje, ne můj příspěvek nebyl adresován přímo tobě. Možná to vypadlo jako kdybych u toho tekl, ale to ne. Rád si nechám poradit, přeci máte více zkušenosti a od toho to forum je, aby to tady řešilo, ale když už tam 3 nebo 4 lidi napíšou, jestli jsem si tím jistej a že 65 kg je na lončáka trochu neobvyklé, vím proto jsem to tak rozepsal. A na spodní čelist jsem se díval, přece nebudu určovat věk jen podle hmotnosti.Omlouvám se za OT
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Černá zvěř

Příspěvek od motolada »

No tohle ""nedorozumění" plyne opět z podávání neuplných informací takže se nemůžeš divit že se někdo ozve.Neuvedl jsi totiž (do teď),jak jsi opravdu určil věk protože jsi napsal že jen podle háků-to je samozřejmě nepřesné a zavádějící.
Pokud by jsi rovnou napsal že jsi omrknul (pokud jsi omrknul)předstoličky a M3 tak je to jasné ale takhle...?
Jinak o hmotnosti žádná,i mě se podařil lončák mnohem větší hmotnosti než ty,sice mě to moc netěší "nikde" :lol: se stím nechlubím,ale ulovil.
Naposledy upravil(a) motolada dne stř 23.11.2011, 9:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

Lončák o 60 - 70kg není žádnou vyjímkou, dá se říct,že s takovými lončáky se dá setkat běžně pokud jsou narozeni na jaře,ale při téhle hmotnosti nebo vyšší už si lovec nemůže být tak jistý,že střílí na lončáka...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Leon »

Tommy píše:Lončák o 60 - 70kg není žádnou vyjímkou, dá se říct,že s takovými lončáky se dá setkat běžně pokud jsou narozeni na jaře,ale při téhle hmotnosti nebo vyšší už si lovec nemůže být tak jistý,že střílí na lončáka...
a co s tím čekat jestli ti ukáže rodný list? :lol: :lol: loni u nás courala tlupa 10 kusu kolem 60kg ale nepodařil se mi ulovit ani jeden vždycky jsem je viděl jenom z auta přebíhat silnici z jednoho pole do druhýho tak nevím jestli to byli všechno lončáci nebo tam byli i lončačky ale byl jeden jako druhý
CZ 550 american 308win.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Černá zvěř

Příspěvek od motolada »

No,dříve jsem černou nevážil,ale po zakoupení váhy už budu :wink:
U selat máme běžně 55Kg.......
Odpovědět