7x57, 7x57R

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Lubba
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 24.12.2010, 0:21

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Lubba »

v klasické 7x57 se mi osvědčilo CDP BLaser - dirka-dirka, na lišky dobrý, ale ostatní odcházelo.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Tony30 »

Když jsem ještě hodně lovil se ZHčkem(7x57R) používal jsem na lišky SaB-Sierra Game King-11,35gr.
Většinou dirka,dirka,ale na jinou zvěř nedoporučuji je to terčová střela(tvrdší)a chová se jako celopláštˇ.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Hans88Vagus »

To je dobrý nápad, děkuji za názor. Když jsem v 6,5x57 používal naše SP, na lišky to bylo dobré. Jelikož je to hodně tvrdá střela ( je hodně přirovnávaná ke střele Sierra ), pokud jsem trefil komoru, kožešina by se dala i použít. Byly to, ale lišky ulovené na jaře a v létě. Určitě je vyzkouším.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Zdenek41 »

Na lišku ID 11,5g a do měka.Dirka dirka :wink:
Meduna
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: úte 20.7.2010, 19:51

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Meduna »

Zdravím pánové,
přečet jsem celé vlákno o 7x57 a nejsem z toho vůbec moudrý, takže se zeptám jak lama :oops: . Potřebuji poradit co si koupit za střelivo do 7x57 klasické zetky s hlavní 52 cm, kdy lovím převážně v polní honitbě, takže to budu používat na srnčí, škodnou, občas černá a párkrát za rok na horách vysoká a to jak jelen tak holá. Co se střeleckého umění týče nejraději střílím max. do 150 m, vyjímečně dál a to jen na škodnou. Veškeré balistické hodnoty jednotlivých výrobců jsem našel uvedené s hlavní 60 cm. Poraďte mi tedy prosím co pořídit aby byl kompromis mezi přesností a dostatečnou energií na mou požadované lovecké použití. O cenu mi ani tak nejde, na těchto věcech se nevyplácí šetřit. Děkuji velice za každou radu, a to především radu z vlastní zkušenosti.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od BwanaHunter »

Meduna> jak uz to tak byva,co clovek to nazor a jiste se jich sejde spousta. Mam Zetku 7x57, osvedcilo se mi strelivo Hornady SST Light Magnum, dnes nahrazeno radou Superformance. Pouzivam ho uz radu let, srnci,cerna,vysoka, skodna samozrejme. Muzu doporucit.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od motolada »

S SST jsem chtěl taky laborovat,ale odradily mě tady focené účinky.Podlitiny,velké díry atd....Jak se ti to chovalo na zvěřině?
odo
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 26.1.2012, 12:23

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od odo »

Pro mě byla 7x57 podělaná ráže a tak jsem to prodal, rozbíjela zvěřinu a ještě mi všechno strašně odcházelo i černá po komorových ranách. dnes mám osmu a spokojen. jinak k těm nábojům bych volil něco měkčího SST nebo ID od rws. jen né CDP, to bylo nejhorší, co jsem do toho naládoval. radši trochu rozbitější zvěřina než lítat celou noc po lese, a že jsem se se sedmou nalítal. nikdy víc do baráku. :D
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 485
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od bon »

odo píše:Pro mě byla 7x57 podělaná ráže a tak jsem to prodal, rozbíjela zvěřinu a ještě mi všechno strašně odcházelo i černá po komorových ranách. dnes mám osmu a spokojen. jinak k těm nábojům bych volil něco měkčího SST nebo ID od rws. jen né CDP, to bylo nejhorší, co jsem do toho naládoval. radši trochu rozbitější zvěřina než lítat celou noc po lese, a že jsem se se sedmou nalítal. nikdy víc do baráku. :D
7x57 není žádná "podělaná" ráže, ale zcela pohodová ráže vhodná s odpovídající střelou na 90% loveckého použití u nás. Léta jsem ji používal ještě než jsem z kulobroku přešel na několik jiných ráží v kulovnicích a kolegové ji používají k plné spokojenosti dodnes se střelou Hornady Interlock BTSP 162grs a to převážně na srnčí, sele , lončáka a škodnou. Určitě se najdou i jiné vhodné typy střel modernější konstrukce, ale SST bych po vlastní zkušenosti v 6,5 x 55SE a v .308W zrovna nedoporučoval.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Zdenek41 »

Je rozdíl 7sR a bez.Do klasiky 7/57 bych doporučil NP s lehčí střelou.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od BwanaHunter »

Odo> no podle me je zase 7x57 vynikajici a dobre vymyslena raze,a to ze se nad ni ofrnuje nos je tim,ze byla tak rozsirena,a tak je pokladana za neco obycejneho. Ale to rozsireni melo svuj duvod. Mam raze od 6,5x65 po 470 NE a presto nedam na 7x57 dopustit. Je to flinta,s kterou jsem kdysi zacal lovit a ze bych neco musel hledat, odlisne od jinych razi,tak to nikoliv. Naopak,stojim si za tim,ze je to vyborna raze a zbytek je v rukou s patronech.

Bon> prosim srovnavejme jablka a jablky, ne s banany. Doporucil jsem SST v 7x57, protoze s nimi mam veskrze pozitivni zkusenost. Treba v 300 WM uz bych je nedoporucil. Sice ucinnost bez problemu,streleni jeleni i trofejovi knouri,ale neprostreleno,nebarvilo,rychly rozklad strely,podlitiny... I kdyz zver i velka do 40 m od nastrelu. Na srnci to bylo leda na krk. Tak jsem presel na A-frame a v poradku. Kazda raze chce svoje. V 7x57 se me SST v tehle laboraci osvedcily. Btw.kamarad,ktery strili 308 W a strili opravdu hodne,protoze se mimo jine stara o revir a oboru,po vyzkouseni hodne streliva nejradsi strili stejne strelivo,tedy SST Superformance, s vyjimkou opravdu velkych jelenu, treba v Rumunsku. Ale zase,jeho nazor a prakticka zkusenost.

Motolada> jak jsem psal, v 7x57 vyhovujicne a spolehlive. To ale nutne neplati pro vsechny raze.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od motolada »

BwanaHunter: co řekneš na tohle?
viewtopic.php?f=8&t=15&p=57497#p57497

není jediný s takovým poškozením zvěřiny,myslím,že střela je hodně měkká,možná by to chtělo lovit kolem 100m a více...já lovím většinou v noci takže do 80m a z toho bych měl strach.
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od kajinek.sniper »

Já taky vlastním 7x57 (ZKK600), používám obyčejny S&B SPCE 11,2g a nestalo se mi, že bych někdy musel něco dlouze dohledávat (srnčí, černá). Jedinou dohledávkou byl lončák 48 kg, který byl střelen na plíce a odběhl 40 metrů. Byl čistý průstřel a barvil. Naposledy jsem střílel lončáka 45 kg na 80 metrů z ruky v běhu a zůstal v ohni (zadní komora). Bohužel fotky vstřelů a výstřelů nemám, ani nemám střeleny stovky kusů, ale zatím si na tuto ráži nemůžu stěžovat.
Teď mam koupený GECO, tak uvidímě jak bude fungovat.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od BwanaHunter »

Motolada> zajimave,stejne jako kolega,lubomir,ktery v tom vlakne,na ktere jsi dal odkaz,pise,ze tuhle zkusenost nema,a to strili dokonce 7x64, ani ja takovou zkusenost nemam. Nicmene nezalezi jen na strele,ale i na laboraci. To co jsem psal je moje zkusenost s konkretni tovarni laboraci Hornady. A samozrejme nikoho nenutim delat to same co ja ;) NP,ktere radi Zdenek bych se taky nebal pouzit. A asi stejne jako Zdenek bych pro 7x57 volil lehci strelu,narozdil treba od 7x65R.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Zbrojovák »

No mám 7x57R a je třeba hlavně koupit střelivo od firmy která nelže, já roky lovil s ID11,5g v domnění že mám v0 750m/s a divil jsem se že mi vše odchází (barva většinou nějaká byla) a ejhle na hradlech to bylo pravidelné, ale o 70-80m/s níž.
To v prvé řadě.
V hlavni 52cm budeš mít v závislosti na opotřebení a provedení vývrtu zhruba na každý minus 1cm oproti hlavni 60cm, minus 3-5m/s. Tedy až -40m/s + minusová odchylka výrobce od tabulkových hodnot, počítej běžně u RWS 40m/s, Normy 20-30m/s, SB cca 10-20m/s.
Z toho vychází asi nejlíp ty superformance (černou a vysokou brát na žabra, žádný kloub) na lehčí zvěř se přizpůsobit s umístěním zásahu tak, abys rozbil co nejmíň. To místo se liší podle dopadové rychlosti a typu střely, většinou je to u srnčí těsně pod páteř za lopatku.
Možná by stály za vyzkoušení nové SB se střelou NP, chce to ověřit v terči a pak revíru. :wink:
Já mám do 7x57R po relativně špatných zkušenostech s RWS ID, přebito RWS TMR 11,2g (v5...695m/s) hlaveň kozlice mám 62cm. Původně jsem chtěl střely hornady interlock RN 11,2g, ale nepodařilo se tenkrát sehnat, takže zatím TMR. Zatím jen jedno danče na 30m, 20m od nástřelu po nižší komoře, standardní účinek, slušná barva na stopě (sníh). A jedno sele 30kg na 50m v ohni, chytlá páteř ze vnitř komory, průstřel, barvy dost.
Na větší zvěř a na lov bez sněhu mám těžší ráže.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět