S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od roman300 »

To je dost zvláštní chování této střely, já jsem léta používal SST a na společných byla černá v 99% případů v ohni. Jeden lončák 45kg na vzdálenost cca 5m neprostřelen - vstřel velikosti dlaně :? (165Gr/v5 - 960m/s). Pravdou je že ráže byla 300WM, ale SST je dost měkká střela a velice účinná - kamarád je používá dodnes (také 300WM). V ráži 308W máme takové zkušenosti, že není téměř rozdíl v účinku SST a Silvertipu.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od BwanaHunter »

lotr> Zajímavé, ale zřejmě bude problém opravdu v dopadové rychlosti. Sám žádné zkušenosti s 308W nemám, ale kamarád, který střílí ročně opravdu hodně kusů zvěře, protože kromě toho, že aktivně loví ve 2 honitbách má ještě na starosti průběrný odstřel holé ve 2 oborách, střílí 308W, vyzkoušel řadu střeliva, a nechce slyšet o ničem jiném, než Hornady SST. Ale střílí tovární laboraci Hornady, dnes Superformance, dřív Light Magnum, tedy našlánutý laborace.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od Lotr »

Už to tu mockrát zaznělo, munice od S&B bývá vždy poddimenzovaná oproti hodnotám, které uvádí továrna. To už mnozí členové tohoto fóra prokázali měřením na hradlech a tady zveřejnili. Příčinu bych viděl tam.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> to já nerozporuji, ostatně je mi známo, že to tak je. I tak mě zaráží, že by rozdíl v rámci laborace způsobil tak zásadní rozdíl v účinku... ale víc už na tom asi nevymyslíme... :)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od sided »

SST 165gn mi fungovalo dobře i v .308WIn na 830m/s tak i v 7,5x55 na 720metrů. Ta .308 samozřejmě víc fragmentovala a trochu víc rozbíjela srnčí, 7,5x55 byla k srnčímu vyloženě šetrná. Ale rozhodně nic neodcházelo dál než pár metrů.
Equitable
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 25.12.2008, 20:33

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od Equitable »

Sellie&Bellot dělali asi tak před pěti lety program s názvem PRECIZE. V ránci toho programu zjistili, že i při ráně rychlejší střelou kus zvěře odběhne, ale u rychlé střely dojde k rozbytí krevních destiček. Důsledkem je velmi malé barvení zvěře, přecházející k nulovému barvení. Výstup pro S&B bylo, že se rozhodli dělat pomalejší střelivo. Zvěř sice odběhne, ale alespoň pořádně barví.

for Lotr

Ty kusy na naháňce byly podle mého střeleny max do 50 metrů. PTS je kontruováno účinkem na větší vzdálenosti. Proto zvěř neznačila. Kdyby dal stejnou ránu na 100 m, tak by to bylo zcšla jiné. Jsem tím pevně přesvědčen. Obecně při střílení na krátko střela nepředává energii zasažené zvěři.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od pufr »

2 Equitable Znám SST i PTS jako "měkčí" střelu s výraznou deformací v cíli - zvlášť při vyšší dopadové rychlosti (což nakonec koresponduje s tvrzením, že je konstrukčně připravena pro větší vzdálenosti střelby = nižší dopadové rychlosti). Velmi často ale SST/PTS - zvlášť při kratší vzdálenosti střelby - cíl neprostřelí. A pak se nabízí otázka, komu vlastně střela svou energii předala :)
Pufr
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od kojot »

Mám tu samou zkušenost. Nevím, kde se pořád bere tvrzení, že měkká střela na krátkou vzdálenost prostřeluje bez předání energie. Každá střela má optimum dopadových rychlostí pro svůj účinek.

Co se týče rozbití krevních destiček, nechápu příliš, z čeho vznikla tato teze. Množství barvy vytékající z rány je přímo úměrné místu zásahu (prokrvení, vitální orgány, výška zásahu na hrudním koši.) a rozsahu poškození střelou. V té teorii o krevních destičkách mi nějak nejde pochopit, ač zabezpečují krevní sedimentaci, proč to tedy nebarví, když jsou trombocyty mrtvé a neplní tak svou funkci. Mělo by to barvit 2x více. Ovšem celý proces po průstřelu je tak rychlý a v těle je rázem vyplaveno tolik kortikoidních hormonů, že se destičky nestihnou ani mobilizovat. Navíc tu máme většinou stále fungující malý a velký tělní oběh, který díky svému tlaku, ač rychle klesajícímu, krev z rány vypuzuje.
Mě to tedy po měkké střele o vyšší Vo barví až moc, tedy alespoň z jedné strany (té vstřelové) :lol:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 485
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od bon »

Pokud se týká použití měkké střely na krátko, dle mých zkušeností s SST 129grs v 6,5x55SE, které jsou proti S&B rychlejší, tak při čisté komorové ráně byla na výstřelu díra cca 8 - 10cm a pruh barvy jako z konve. Kus vždy v ohni nebo blízkém okolí. Jednalo se o srnčí zvěř.
Naposledy upravil(a) bon dne pon 28.5.2012, 18:19, celkem upraveno 1 x.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 623
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od Toma »

Ale na jaké zvěři?
Lovec zabíjí jednou ranou.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od pufr »

2 Bon Pokud měkká střela s vysokou dopadovou rychlostí zvíře prostřelí, vytvoří tak rozměrné poranění a tak dobrý ranivý účinek- jako popisuješ, nebudeš spekulovat směrem "střela asi nestihla předat energii cíli". :)
Můj příklad s "neprostřelením" cíle směřoval k předcházejícímu příspěvku používajícímu tuhle "spekulaci". :?
Pufr
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od kasari »

Equitable píše:Sellie&Bellot dělali asi tak před pěti lety program s názvem PRECIZE. V ránci toho programu zjistili, že i při ráně rychlejší střelou kus zvěře odběhne, ale u rychlé střely dojde k rozbytí krevních destiček. Důsledkem je velmi malé barvení zvěře, přecházející k nulovému barvení. Výstup pro S&B bylo, že se rozhodli dělat pomalejší střelivo. Zvěř sice odběhne, ale alespoň pořádně barví.
Tahle teorie mi připomněla 2 prodejny zbraní a i poslední návštěvu Lysé. Mě to moc pobavilo. Chudáci ti, co tam stáli a mohutně přikyvovali... :lol: :lol: :lol:
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od kojot »

Rád bych se dozvěděl, co tím naše jediná tuzemská munička sleduje, když jsou všechny její produkty podlaborované. Pro mě, a myslím že nejsem jediný, je hlavním kritériem E100 a typ použité střely. Oproti jiným výrobcům jsou rozdíly střeliva SaB při E100 i více než 700J u ráže .30-06 Sprg. Že by měli zlé tušení o technickém stavu našich zbraní?

Uvedu jeden příklad. Dnes jsem byl podat žádost o prodloužení zbrojního průkazu na Okresní inspektorát zbraně a střelivo, PČR Blansko. Když pominu ochotu dotyčného úředníka, docela mě zarazil přístup kontroly. Vzal si kulovou zbraň od jiného žadatele, otevřel závěr a se slovy "dobrý" je vrátil zpět majiteli. Totéž udělal s brokovou kozou IŽ. Nekoukal ani do laufů, ani nekontroloval výrobní čísla. Tak možná z těchto důvodů si při měření navážek ve Vlašimi říkají: méně jé někdy více :lol: .
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od Posmiros »

Já s myslivostí začínám (jsem adept) a teď budu mít první kulovnici. Můj vedoucí, kterýmu jsem byl přidělen a se kterým chodím na čekanou a tak, střílí PTS v ráži 308 Win a je s nima hodně spokojen a puškař mi je taky doporučil, že jsou dobrý :) akorát říkal, že na blízko bývá občas problém, že třeba srnčí prostřelí... Tak jsem rady uposlechl a kulovnici (CZ 550 Standart 308 Win) jsem nechal nastřelit na PTS :) Tak doufám, že to bude dobrý a nebudou problémy, jak tu zde někdo popisuje :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od Lesomil »

No to je tedy skutečně problém, když kulovnice prostřeluje srnčí zvěř.... :shock: :) To abys zakoupil špuntovku a jako střelivo použil syrový brambor..... to pak neprostřeluje... :D :wink: Myslím, že u srnčího by kulovnicí měl být průstřel spíše pravidlem....
Odpovědět