Vliv druhu a serie náboje na "nastřelení" zbraně

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Nástřel

Příspěvek od michalos »

Zdravím,
chtěl jsem se zeptat zda se může projevit jiná série stejného výrobce tím, že to střílí ve stejné výšce, ale 30 cm doprava..?? Lovu
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nástřel

Příspěvek od kojot »

To už je opravdu dost, spíš bych viděl chybu v optice. Někde jsi s tím klepl, aniž by sis to uvědomil.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vliv druhu a serie náboje na "nastřelení" zbraně

Příspěvek od pufr »

Možná by tu pro nově příchozí, co nechtějí číst "staré historky nekonečných vláken fóra" byla užitečná zkušenost, kterou jsem tu už kdesi popisoval, když mě (kdysi) kolega požádal o nastřelení ZKK601 v 308W.
Používal S&B SPCE 9,7g a řka: "Nějak se mi to nezdá, tady mám posledních 5 nábojů a pak novou sérii. Nastřel to těma starejma a když myslíš zkusíme i jeden nový. Ale já vždycky v poličce přidávám nové krabičky dozadu a zepředu si beru do kapsy, používám jeden druh náboje tak s tím nemusím dělat nic".
Jak řekl, tak jsme udělali. Bod zásahu náboje z nové série byl od ostatních z té předchozí vzdálený cca 20 cm - o dost víc než byla původní "reklamovaná" odchylka. Co nás oba překvapilo, byl i úplně jiný hluk výstřelu - "rána". U nových nábojů byl "hlubší", protáhlejší :)
Tak jsme "opravili" a střílelo to zase dobře :)

Jinak při střelbě do cca 200 m u běžných loveckých nábojů budou mít majoritní vliv na polohu bodu zásahu spíš kmity hlavně a další pohyby zbraně v době, kdy je střela ještě ve vývrtu, než vnější balistika. Řada starších si možná pamatuje, že 7x57R 11,2 g S&B SPCE typicky z kozlic ZH létaly (a asi i létají) výš než 9 g S&B SP atd. ...
Pufr
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vliv druhu a serie náboje na "nastřelení" zbraně

Příspěvek od fesoj »

Ono je pravda i to, že střelný prach časem "zraje" a jeho vlastnosti se mění. Věřím tomu, že když si koupím náboje, nastřelím zbraň, zbytek střeliva uložím do trezoru a vytáhnu po 5 letech, může to lítat úplně jinam a jinak - u brokových nábojů např. dochází vlivem stárnutí prachu k dost podstatné změně rychlosti hoření , potažmo nutnosti předsazení apod..
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vliv druhu a serie náboje na "nastřelení" zbraně

Příspěvek od pufr »

Moderní střelné prachy v hermeticky uzavřeném kulovém náboji, by neměly degradovat tak rychle, aby se během 5ti let uložení v trezoru změnily vlastnosti. Osobně takovou zkušenost nemám a ani jsem o tom neslyšel.
Brokové náboje s papírovou nábojnicí se dříve dávaly "v kuchyni na kredenc".
Pufr
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vliv druhu a serie náboje na "nastřelení" zbraně

Příspěvek od fesoj »

Věřím, že u moderních nábojů k té degradaci může docházet podstatně pomaleji, ale dochází k ní stejně. I u vojenské munice bývá po určitých letech prováděna delaborace.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vliv druhu a serie náboje na "nastřelení" zbraně

Příspěvek od Zdenek41 »

Mám osobní zkušenost,při doprovodu hosta.Dostřeloval 15 let starou munici značku psát nebudu,ale dost známá.Má pancéřový trezor v zimní zahradě.Srnec loven W243 asi na 200m na první zásobník vůbec neslyšel až po 4 raně nadskočil a po zalehnutí odešel,dostřelen dvěma ranami.Celkem byl zasažen 5 krát vše neprostřeleno a kule vypadala jako celoplášt ve šroubovici.Byly to TM.A to šlo o rany na komoru.Opravdu asi záleží na uskladnění,na kočky běžně používám tátovi SP od SB za 61Kč.Bez problémů.
Odpovědět