No , Zdenku, třeba káně lesní a poštolka obecná jsou obecně chráněné druhy ( ze sov pak kalous ušatý a puštík obecný). Takže lze požádat pověřenou obec k získání z přírody a je tu šance na tzv. odchylný postup. Teoreticky to jde u všeho,ale třeba jestřába nedovolí prakticky nikde , to raději uslyšíš bokem "než sokolníkovi,to ať mu raději bažantník utrhne hlavu" . Mně např. ČIŽP řekla,že všichni jestřábi v zajetí jsou stejně vybraní z hnízd a AOPK naopak , že je dost odchovů a ať si ho koupím. Třeba se jednou dohodnou,jak to skutečně je

. Všichni ostatní dravci naší přírody jsou na statutu zvláště chráněný se stupněm ochrany od silně nebo kriticky ohrožený.
Souhlas obce byl nutný k chovu podle staré vyhlášky(dravci byli nebezpečným druhem zvířat podle zákona na ochranu zvířat proti týrání) - +povolení veteriny , pokud není chov podle zvláštního předpisu = sokolnictví. I dnes musíš mít třeba na orla nebo výra buď doklad, že je hlášen jako lovecký nebo povolení k chovu od veteriny(KVS) a to i sokolníci(dravec je loveckým pouze s povolením KÚ-odboru zem. a myslivosti ).
Na prolet na honebním pozemku bys měl mít souhlas uživatele honitby,vlastníků asi ne. Proč taky. U nehonebního pak souhlas vlastníka ( např. parky -město).