Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od Zdenek41 »

No mě by zajímalo jak se k vám ta sika dostala,ale na druhé straně než jsem odeslal ty jsi mi už odpověděl. :D
Toho siku jsem napsal přesně proto, cos popsal - oficiálně je to tak, že ho " tlumíme", páč je nepůvodní, ve skutečnosti je to tak, že si ho chráníme, páč ho mooooc chceme ( trofeje, maso ).
Naposledy upravil(a) Zdenek41 dne pát 30.4.2010, 8:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od Lotr »

kasari: hurá, konečně jsme k něčemu došli. Oba máme na věc jiný pohled a přeci jsme došli ke společnému závěru. Myslím, že někde u kafe nebo u piva bychom si docela rozumně popovídali.
Sázení remízku tam, kde jsou nevyjasněný majetkový vztahy jsou čistě technická záležitost, tam, kde bude chuť vztahy vyjasnit remízek nakonec vznikne, tam, kde se to nevyřeší tomu nepomůže ani sto čertů. A nakonec se zase najde nějakej strejda, který ačkoliv pro věc sám neudělal vůbec nic, bude v hospodě u piva pokřikovat, jak je všechno špatně. A jsme zase u jádra věci.
Oblast chovu jelení zvěře Krušné hory je docela čerstvá záležitost, za chvíli se o ní docela určitě dozvíš. Až seženu nějaké podklady, tak je tady rád zveřejním.

Rád bych se nemýlil, ale poukazovat na chyby a křičet jak je všechno špatně a nic pro to nedělat, tak NE, poukazovat na chyby, udělat kus práce, být nápomocen radou nebo činem, tak ANO. A v tom já vidím ten propastný rozdíl.
P.S. Pokud jsem se zmýlil v tom, že Ti někdo ve sdružení ublížil, tak jsem jedině rád.

Zdenek41 - sice jsem zcela nepochopil Tvou otázku, ale tady na žatecku se jelen sika loví běžně a už jsme ho pozorovali i na okrajích lounska. Kde se vzal jelen sika v českých lesích vím, velmi stručně: byl jsem dovezen šlechtickým rodem do jedné z jeho obor koncem 19. století, 1. světová válka zapříčinila zničení obory a rozšíření do volné přírody, kde se velmi rychle adaptoval až do dnešních početních stavů. Protože ty obory a největší rozšíření bylo na plzeňsku, se kterým my sousedíme, vyskytuje se docela hojně i tady u nás. Nebo snad máš na mysli něco jiného? :shock:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od kasari »

To Zdeněk - :D A jo tak... Ale neboj, nemluvil jsem za sebe. Prosazuju likvidaci siky už spoustu let, ale většinou to nikdo nechce slyšet. Výsledkem je bastardizace populace jelena lesního a dost velký škody.
Je to krásná zvěř, ale musí žít jinde. Před 60 lety byla jen v okolí Manětína, pak se šířila dál a dál a mj. zkreslováním stavů se dosáhlo dnešního stavu, kdy její areál zabírá celou západní třetinu Čech. To mluvím o západočeský populaci, ne o Nymbursku a Bouzovsku.

Uvedl jsem tu tenhle případ proto, abych názorně ukázal, jak se liší proklamace hesel a realita. Nebylo by lepší říct to na férovku veřejně, nebo s tím opravdu něco začít dělat? To je to, co nám spousta lidí vyčítá a maj pravdu. Co myslíš?
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od Lotr »

Nedalo mi to, za minulý myslivecký rok bylo na území ORP Žatec uloveno 34 kusů zvěře jelena siky, to jen tak pro zajímavost.
Edit: jo aha, už je to vysvětleno. Jj, je to tak, pokud si budeme hrát každý na svém písečku, tak má Shiva pravdu. Hurá, máme jelena siku, budeme mít trofeje a maso, ne abyste to chlapi postříleli, ať nám zbyde něco na příští rok. Co na tom, že je sika nepůvodní a agresivní k srnčímu a dančímu. Hlavně, že se máme dobře. Ale tohle pokrytectví je typicku českou vlastností, nejen v myslivosti. Dokud se někdo "nahoře" nepostaví a nahlas neřekne, že sika musí z našich luhů a hájů pryč, budeme ho tady mít pořád. Stejně jako tady máme problémy s černou.
Jenže ono se do myslivců (policistů, politiků, atd) tak pěkně veřejně trefuje, když zrovna není o čem psát a vysílat :twisted:
A nebojte se, nepřivírám oči, některé nepříjemné věci si dokonce připouštím víc, než je mi milé :(

P.S. tak to jsme tady už tři, co se snažíme něco zlepšit. Kdo se přidá další ?! :D
Naposledy upravil(a) Lotr dne pát 30.4.2010, 8:22, celkem upraveno 1 x.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od kasari »

To Lotr - taky myslím, že bysme si docela rozumně pokecali :wink: Třeba se někdy zcuknem.

A ještě jeden názornější dodatek - hrozně často slyším tyhle 2 věty :

1) Ta honitba je úplně vystřílená. ( jako že sousedi vystříleli všechno )

2) Tolik zvěře se nedá ulovit. ( jako že plán je moc vysokej )

Jak si vysvětlit tenhle rozpor?
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od Lotr »

Zřejmě máš na mysli obvyklé navyšování plánu lovu, jak se stalo zvykem v honitbách, které mají subjekty pronajaté od LČR. Zřejmě tím, že v honitbě je tak nízký stav zvěře, že se plán prostě splnit nedá? Tyhle nářky slyším teď každou chvíli. Hele kasari, že Ty víš, kdo je ing. Ferkl :D :D :D
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od kasari »

:lol: myslíš toho mistra světa v prorážení zdi hlavou? To znám...

Ale jinak mi šlo spíš o to, jak je možný, že honitba A je vystřílená a honitba B tvrdí, že přes několikrát menší plán není schopná ho splnit. Buď v honitbě A uměj líp lovit, nebo v honitbě B lžou. Bohužel, znám příklady obou chování.

Ale zase na druhou stranu - a to je potřeba všem zdůrazňovat - znám honitby, resp. nájemce, který dokážou nebrečet, plnit plán, krmit a starat se. Ale myslím, že tyhle rozpory mezi skutečností a tvrzením nedokáže vyřešit ani státní správa, ani vedení ČMMJ a ani vlastník, pokud je poplatnej politický garnituře. Jedině tak můžem někdy dosáhnout toho, že myslivec bude branej jako přirozenej regulátor a chovatel zvěře, kterej dodržuje pravidla a bez jehož účasti se současnej " nepřirozenej " ekosystém neobejde. A ne jako někdo, kdo srnčího a vysoký chce mít nabouchanej les, ale rysa zastřelí na potkání, stejně jako psa někoho na procházce.

Myslím, že s pomocí takových lidí, jakých je tu většina by se nám to možná i mohlo podařit.
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od Lotr »

V podstatě máš pravdu. Pokud by se chtělo, ale všichni víme, že se moc nechce, tak by se přísným bděním nad dodržováním mysl. zákona s tím něco udělat dalo. Jenže je to natolik specifická záležitost, navíc stojící na okraji zájmu společnosti, že pokud nevezmou do ruky iniciativu sami myslivci, tak se toho moc nezmění. Všechno je to v lidech a pokud my sami si v tom neuděláme pořádek, budou si dál ti ostatní o nás myslet nepěkné věci.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od Lotr »

Edelweiss : můj názor je ten, že pokud se nezmění lidé, nezmění se ani českomoravská myslivost. Nositelem tradic a všeho okolo myslivosti jsou zase a jenom lidé. Myslivost se posunula tam, kam ji posunuli lidé, kteří ji v současné době představují. A nejen v myslivosti, ale i v jiných oborech. A za tím si stojím.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od Onďa »

[quote="kasari"]: Ale myslím, že tyhle rozpory mezi skutečností a tvrzením nedokáže vyřešit ani státní správa, ani vedení ČMMJ a ani vlastník, pokud je poplatnej politický garnituře.

On je totiž trošku problém v koncepci myslivosti. Dneska máš zákon nastavenej tak, že vlastníkům honebních pozemků dává docela dost práv (který ne vždycky nebo ne dobře využívají), ale zároveň jim stanovuje minimum povinností. A postavení org. st. spr. je tak slabý, že i plnění toho minima je těžko zkontrolovatelný nebo nedej bože vynutitelný. Pokud vyjdeme z toho, že na výkonu myslivosti je veřejnej zájem (a ten tam je), tak stát dělá (na rozdíl od jiných oblastí) celkem houby pro to, aby ho skutečně chránil. Je to hezky vidět i na tom, co se tady často řeší - vlastníci x uživatel honitby. Většinou kňourá jeden nebo druhej, případně oba, ale že reálně to jde v konkrétní honitbě do pr.., tedy že je jejich neschopností racionálně se dohodnout zasažen právě ten veřejnej zájem, nikdo moc neřeší. Naprosto labužnická situace pak nastává v okamžiku, kdy se na straně vlastníka i uživatele sejdou ho.ada, který si jdou navzájem na ruku ( v negativním slova smyslu) - to pak může st. spr. jenom stát a smutně koukat.. Bylo by protzo dobře, aby stát říkal "hele vlastníku, ty máš pozemky, který jsou honební. to pro tebe znamená určitý závazky vůči společnosti, takže hospodařit na nich budeš v takovým a makovým rámci, to si jako stát zkontroluju. Jak to uděláš, je tvoje věc, ale jestli to nebude, jak má být, bude zle". A vlastník, když nad sebou bude mít bič, tak se bude starat. Pokud honitbu pronajímá, tak si pak sakra pohlídá, aby nájemce dělal co má, takže nájemce se bude muset taky starat. A tohle povede k tomu, že se oddělí zrno od plev a to hlavně mezi uživateli i uvnitř uživatelů (sdružení). Samozřejmě, popsaný je jakejsi ideální stav, v reálu by to mělo určitě nějaký mušky, ale to je k diskuzi :)
Mimochodem, taky nemyslím, že je dobře, aby se honitby pronajímaly na deset let. Pronajimatelům to přináší příliš jistoty. A určitá míra nejistoty bývá mnohdy docela dobrej hnací motor :wink:

to kasari: Na slíbené jsem nezapomněl, jen jsem nějak nestíhal. Teď už to vypadá líp, tak to co nejdřív sfouknu :wink:
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od dalas »

Ufff, to poskočilo. To co píše Onďa, tak to taky cítím.
to Shiva: Já jen reagoval na tu teorii a konkretizaci činností. Jasný že se to točí kolem peněz protože bez nich to nejde. U nás není třeba problém si na to kamení někoho sjednat, nebo položit prachy na prkno. To se taky počítá. V podstatě, když se nad tím zamyslím, tak jde zaplatit vše.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od Alda »

teda panove, kdo chvili necetl, jiz stoji opodal :lol: uprimne, nestihl jsem precist vsechno, ale...

to shiva: ano, je to mozna marny boj, ale pokud ho nezkusime vyhrat (alespon nektere dilci bitvy), tak pak nam zbydou jen oci pro plac a myslenky, ze kdybychom to byvali zkusili... i kdyz v mem boji nemam okamzita vitezstvi, ty dilci se dostavuji s odstupem casu - kdyz jsem napriklad pred par lety navrhl novy provozni rad MS, byly hlasy, at odejdu, kdyz se mi to nelibi, jak MS funguje - a po 2 letech se muj navrh z 90% schvalil... 2 roky bojuju za vysazovani drevin, az jsme letos vysadili nekolik desitek kastanu... kdyz jsem se ted predstavoval v novem zamestnani, pred nastoupenymi 100 kolegy jsem rekl, ze jsem myslivec, ze ne vsichni myslivci jsou taci, jak je lici media a ze mojim cilem je, abych napomohl, aby alespon oni zmenili svuj pohled na mysliveckou komunitu. (hned 2. den za mnou prisel kolega a resili jsme otazku pobihani psu v lese na volno - nakonec mi podekoval, ze pry o plno vecech nevedel - at legislativnich, tak o tom, co vsechno muze volne pobihajici pes zpusobit atd.). kde ale musim priznat dosavadni porazku na plne care, je moje snaha o vyhlaseni danci oblasti... tam tlucu hlavou proti zdi, ale bez vysledku.

jinak - pokud jde o to, zda jsem myslivec ci ne, je uplne jedno. z meho pohledu jde spise o to, jaky mam vztah k prirode, zveri a vsemu s tim spojenym, jskou pokoru amm pred prirodou a ulovenou zveri. muzeme zde polemizovat, kde je myslivec a kdo je lovec. v konecnem dusledku ale pujde o to, jak se o zver a prirodu staram. ano, vyznavam myslivecke tradice a bojuju za jejich dodrzovani, ale na strane druhe je mi milejsi lovec, ktery da zveri posledni poctu, nez ten, ktery se tluce do prsou, jaky je myslivec, ale vymysli, jak jen by nejlepe mohl obejit zakon pri pouzivani nocniho videni ci svetla - a takovych "potrefenych hus" je mezi nami skutecne hodne.

dalsi vec je, ze myslivost a lov vzdy (az na vyjimku komunistu) byla spojena s penezi a s tim, ze ne vsem byla dana moznost lovu a vykonu prava myslivosti. bohuzel, s prichodem demokracie si naprosta vetsina ceske verejnosti (nejenom myslivci) mysli, ze demokracie = vse si muzu dovolit...
to vsak neni demokracie, nybrz anarchie... nikdo dnes nema problem ulovit velky kus cerne na jare ci v lete - kus jde do vykupu a stejne se nic nestane (kdyz jsem jednou videl, jake kusy cerne ve vykupu behem jarnich mesicu visely, neveril jsem vlastnim ocim...). i kdyz nadavame na komunisty, tehdy by si kazdy podobne poruseni zakona pekne rozmyslel... proste takovato "demokracie" do myslivosti nepatri! je pravda, ze vetsina movitejsich lidi vidi sve penize jako prostredek k tomu, ze vse mohou, ale nehazejme opet vsechny do jednoho pytle, nebot nam samotnym se take nelibi, kdyz toto dela verejnost vuci myslivcum. myslivost proste penize potrebuje - proto take mame poplatkove hosty... ale vedle toho budme radi, ze myslivost muzeme vykonavat i v MS v pripade, i kdyz na tom nejsme financne prilis dobre... vsichni plivou na MS, okazale prezentuji, ze by nikdy do MS nevstoupili, ale kdyby nemeli penize na poplatkove lovy ci na pronajem honiteb, byli by radi, kdyby v MS mohli byt... pokud tedy maji skutecny vztah k myslivosti a v MS by se uskromnili...

je to proste o nas vsech a o nasem pristupu kazdeho z nas, ale i o pokore k prirode a ostatnim "bratrum v zelenem"...

p.s. zdendo41: diky moc, opravdu si toho vazim!
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od Shiva »

Nemel jsem cas psat jen jsem prubezne cetl. Diskuze dosla, jako vzdy, od tematu a to dost daleko a na tema na kterem se shodnou vsichni ucastneni. S puvodnim tematem to nema nic spolecneho.
Bylo vysvetleno co by myslivost mela byt a jak by se meli myslivci chovat (podano nekterymi jedinci jako fakt ze to tak je). Z toho se stava pak demagogicka diskuze (nechce se mi hledat a citovat, uz mi to ani nebavi, protoze vysledek je vzdy stejny). Kdyz mi nekdo zde napise ze poukazovanim na nesvary obhajobou sveho spatneho konani, se nic nezmeni, tak s tim nemohu jinak nez souhlasit, bohuzel ale (myslim ze to psal Lotr) to je co delaji myslivci (ted to beru vseobecne). Nikdy jsem neslysel, aby podnapily ridic auta jez zapricinil smrtelnou nehodu se obhajoval vykriky: A co myslivci, ty chlastaj a strilej se navzajem. Vzdy je to naopak. Kdyz reknu ze sportovni strelci (mam ted teda namysli strelce s flintou) nemaji takoveto nehody, tak je to spatne a hleda se duvod proc vlastne nemaji.
Nekolikrat jsem napsal, at se myslivci zamysli nad tim, proc na ne ma spolecnost tak negativni nazor. Je to jen a jen z jejich chovani, zadny clovek ani ja ne, jsme se rano neprobudili s tim, ze myslivci jsou ......, ne. Kazdy si tento postoj ziskal sam. Ano, hodne toho delaji media, ze rozmazavaji kde co. Ale to "kde co" existuje, stejne tak jako u policie ci politiku, kdyby to nebylo, tak uz ta cenzura bude stejna jako drive.
Rovnez jsem mnohokrat napsal, ze myslivecka spolecnost je stejna jako kazda jina a tak obsahuje stejne typy lidi jako vsechny ostatni. Bohuze bych rekl, ze diky lovu, masu a trofejim, se ceska vlastnost "zavist" projevuje daleko vice nez jinde.
Myslivost jako takova mi hodne pripomina cirkev. Vsichni jsou cisti a ziji dle cirkevnich zakonu, jo velky h---o, o homosexualite, pedofilii nemusime psat, ale zpronevera celeho cirkevniho poslani saha 2000 let zpet. v cirkvi vzdy slo o moc, majetek a hmotne statky. coz je v primem rozporu s ucenim jezisove.
Myslivost je nemlich to samy. Je to pokrytectvi (jako ve vsech ostatnich oblastech) ale myslivci jsou na rane vic, protoze se chovaji takjak se chovaji.
za tech radove 6 let jsem potkal mnoho z vas a s vetsinou si troufnu rici, jsme kamaradi. Ale rovnez vetsina z nich na sklo nenapise to na cem se shodnem, protoze si to nemohou dovollit. Jsou vyjimky ale ty jsou dany pozici v jake se nachazeji.
Cenim si lidi jako je Alda, Kasari kteri tomu rozumi a jejich cinnost je konstruktivni, nezaviraji oci pred fakty a neomlouvaji je, jsou schopni nezaujate komunikace.
S Aldou (a jinymi) mohu polemizovat o ucte k prirode, pokore a vsech techto vzletnych frazich a rici muj nesouhlasny nazor.
Jsem vychovan ve skoutskem duchu, mnoho let jsem delal asijska bojova umeni, vse toto ma hluboke tradice. Casem ale clovek dospeje, ze dodrzovani techto tradic je hrani si na ne. Tradice patri ke vsemu co tradice ma, ale jen pri prilezitostech kterych se to tyka (stejne tak jako svatba, dekorace "bojovniku" apd) v zadnem pripade to nepatri do bezneho zivota. a uz vubec ne do selekce novych clenu.
Ucta k maticce prirode, jo to zni taky uzasne. Ale po pravde, co to ma dnes s realnym zivotem spolecneho??? je to jak hrani si na indiany. ti jedini (a par puvodnich obyvatel australie, afriky, jizni ameriky apd) mohou rikat ze jsou deti prirody a mit z toho tradici.
Komu z vas jez se tak dere o tu uctu k prirode a zveri, vlastne ta priroda (pokud se to u nas jeste da prirodou nazyvat) poskytuje osaceni, jidlo atd??
Pokud uz tady o tom tak vzletne mluvite (a pouze mizive promile vi co si pod tim predstavit) tak aby to melo opodstatneni, tak by se mel z myslivce udelat profesi. Jako to bylo drive, pekne hajny a na hajenku. Starat se opravdu o les, zver na plny uvazek, zit z toho co les da a co pan Hrabe zaplati. Pak si tu proklamujte tradice a uctu ke zveri a prirode. Co mozna takhle rezervace a skansen pro zachovani mysliveckych tradic, tam se klidne prestehuji ti co tak chteji zit.
Ne ted vazne. kdyz jdu po hrebenech v krusnejch a vidim jak je to nove zalesnene, (jo dobry, to neni kritika) jak jsou ty stromky pekne v radcich, jak vinice nebo chmelnice ci nejaky ovocny sad, tak mi to fakt jako priroda nepripada, Samozrejme, pak se setmi, zafouka a a clovek se citi tak malinkej, posloucham jak ty hory zni, duni, a clovek nic neni, nic neznamena.
No a co se tyce ucty ke zveri, to mi dost dobre nejde dohromady. Z vasich prispevku vyplyva jedno, o zver se musime starat, musime ji chovat a pak kdyz ji ulovime, tak ji vzdavame uctu. (no dle meho nazoru to bud nikdo kdo je sam nedela nebo to dela jen ze zvyku protoze se to ma, ne protoze to citi, stejne jako chodit kazdou nedeli do kostela se pomodlit, aby mi tam sousedi videli a nepomluvili, a zaroven se vyzpovidat z hrichu, protoze si tim koupim odpustku, za to ze neziji dle desetera).
Dle tohoto vzorce, by mel kazdy kdo chova a stara se o zver (dobytek, kraliky, slepice) by jim mel vzdavat uctu. protoze se o to stareme stejne (dle potreb toho ci onoho zvireciho druhu).
Jak mam uctivat neco co bezemne nevyroste,neprezije nebo si to vlastne vychovam vypestuji k tomu abych to nakonec ulovil (no a obory je vec dalsi).
uctu si dovedu predstavit kdyz si vemu luk a sip a opravdu musim tu zver vystopovat a ulovit tak aby melo sanci. Jenze to je opet v rozporu s "nasi" myslivosti. Zver se lovi protoze je potreba ji ulovit (protoze lov pro zabavu je odsuzovan, ze? napr safari) a nemuze dostat zadnou sanci, protoze se musi dodrzovat plan lovu.
Takze z meho uhlu pohledu, si tady pekne protirecite. Jsou tu nejake idealy, ktere jsou sice hezky, ale uplne v rozporu s logickym myslenim.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od lörinc »

Pro myslivost (lov, péče o zvěř a přírodu) něco dělá tak 10% z celkového počtu myslivců. Opravdu neznám víc i co se lovu týče. Ostatní kecají v hospodě. Perlička: u nás na Hané se objevila prasata a náš člen říká že by se měli vystřílet (někoho naštvu, ale tady opravdu černá nemá co dělat), tak mu říkám, ale do hospody prasata nechoděj.............. :? No co dodat. Zdendo taky jsem ten vesnický myslivec, ale po počátečním zápalu a že to půjde už mě nebaví ty lidi do toho nutit. a to když vemu okolní sdružení tak z cca 100 lidí se snaží něco udělat opravdu 10. Já to dělám rád a dělám to jak si myslím že to má být. Nebavím se o tradicích - je jasný že když jdu sám na čekanou že si netroubím atd. Dám poslední hryz a alou domů pracovat, bo mi nic neprodáváme a všechno zpracujeme. Takže každá rána se rovná práce. A v létě když střelím srnce tak mám do jedné v noci co dělat. Když půjdu s kolegou tak mu klidně tu ruku podám. Ale ty tradice je opravdu nádstavba, tady jde především o práci.

Jinak ten důvod náhledu na myslivce se vytváří podle mě v příměstských honitbách když pejskař potká myslivce a ten mu vyhrožuje že mu ho zastřelí :evil: . Toto nesnáším, tady je největší problém. Já vím že teď Zdenka naštvu, ale toto je problém starších myslivců. Bohužel si myslí že je les jejich, ale tady to chce trochu víc diplomacie. Vím to od ségry která bydlí ve městě, má psa na vodítku a potká chlapa v zeleném a ten jí řekne "jenom ať se vám nezaběhne nebo ho zastřelíme". Kurva být tam tak........ (sorry), ale tohle je bohužel tak.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Článek: Myslivec – dnešní šlechta

Příspěvek od kabát »

Napsáno je tady toho hodně, názory se různí, myslím že často také podle toho v jakých podmínkách kdo loví.
Ale ve sdružení, kde 30 členů loví 28 ks srnčí, z toho 5 - 6 srnců II. a III věkové, to opravdu není z nenažranosti po zvěřině a trofejích. A já se dobře cítím s těmi, kteří do lesa chodí i když neloví. A jsou to i 70. letí chlapi, kteří tady tu myslivost dělají celý život, nikdy nebyli lovit jinde než v našem sdružení, pamatujou hejna koroptví, bažantů, spousty zajíců. A nenechali toho ani 20 let po tom, co jsou to už jen vzpomínky. Nechodí se už plahočit na hon, který u nás znamená pořádný pochoďák za 2. zajíci do tomboly. Prostě přijdou na posdlední leč, a ve vzpomínkách poslouchají a prožívají ten hon s náma. Taky mi to trvalo léta pochopit a dospět do stádia, kdy vezmu Vitaru a i ty starší děduly rozvezu a postavím po cestě když jdeme na lišky nebo natláčku.
A jen doufám, že mě nepřeválcujou mladí, draví střelci, kteří mají momentálně prachy na to aby si přeplatili honitbu, navezli tatru krmení a sedli do zateplené kazatelny se svým infrákem nebo dokonce termovizí.
Vážím si i těch, co si za drahý peníz honitbu pronajmou a hospodaří v ní tak že se tam upravuje správným směrem poměr pohlaví i složení věkových tříd. Ano opravdu o takových honitbách vím. Ale je jich nepoměrně málo.

Tak to je pro mě ta myslivost, a jestli je k tomu potřeba dodržovat nějaké tradice tak to prostě zkousny. Až mě tradice budou otravovat natolik, že mi zhnusí ten zbytek, potom se poohlédnu po jiné zábavě.

Já myslím, že fotbalistům se také nelíbí dres všem bez vyjímky, ale je to podmínka a nikdo se s jednotlivcem nevybavuje o tom, jak dude dres vypadat.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Odpovědět