nejvhodnější zásah střelou 223rem - např. dospělého divočáka

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.

Schvalujete lov černé zvěře ráží 223rem (Federal - 1506 J/100m) ?

NE
64
58%
ANO - jen slabší kusy
40
36%
ANO - i statné kusy (nad 100kg)
7
6%
 
Celkem hlasů: 111
bendy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: stř 03.10.2007, 20:26
Bydliště: Vysočina

nejvhodnější zásah střelou 223rem - např. dospělého divočáka

Příspěvek od bendy »

Především hypoteticky by mne moc zajímaly Va?e názory teoretické a případně i podložené zkušeností, týkající se nejlepšího umístění zásahu velmi rychlou a opravdu malou střelou (například 223kou Faderal - 1506 J/100m)- především na dospělou zvěř černou.

slyšel jsem něco o malém prostoru za uchem (dá se např. na 50m s dobrou oporou,na stojící kus atd.?).
Také jsem slyšel o ustřelené půlce srdce a následném běhu na 200m, nebo o nástřelu s půl kilem jater, silně pobarvené dvoukilometrové stopě a na jejím konci ukrytém, tě?ce oddechujícím, ale ?ivém divočákovi...

takže co myslíte, 100-200kg ?ivé váhy na řekněme max. 100m a například zmíněná 223ka od Federalu, kam s ní?
Florian broková kozlice - 12/76 a CZ 550 FS 30-06 + Meopta 3-12x56 RD
cejnyk
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: pon 18.6.2007, 21:40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cejnyk »

nejprv upozorňuji, že z danou ráží nemám zkušenosti, ale vycházím z doslechu a z teoretických poznatků. Podle mého názoru, lze s danou ráží lovit slabší kusy na krat?í vzdálenost s velice kvalitní municí a dobře umístěným zásahem. Musím se přiznat, ale pokud si představím situaci na šoulačce, nebo na posedu na srnčí s .223 a 60 m od posedu by si to klidně ?třádovalo selátko nebo lončáček (rozumné velikosti) asi bych si troufnul, ale rozhodně bych střílel až by byl v klidu a buď tedy za slecho, nebo takovým způsobem na koso, abych dosáhl vstřelu za pleckem a výstřelu před pleckem.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

223 je na veškerou černou bez problémů, mnozí majitelé silných ráží by se asi divili, kdyby viděli účinek. S dobrou střelou, která drží pohromadě a netří?tí se jsou zásahy na komoru naprosto spolehlivé a zvěř většinou neodchází z nástřelu, nebo jen pár metrů. A to platí u veškeré spárkaté. Znovu ale zdůrazňuji kvalitní střelivo a zejména střelu. Vzdálenost i na silné kusy do 180 m. A přesný zásah.
Zároveň je nutné počítat s tím, že zvěř neznačí a velmi málo barví, černá většinou vůbec.
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

nejvhodnější zásah střelou 223rem.

Příspěvek od Milan.K »

Lov 223rem byl můj první,sice první ůlovky byly jen kusy srnčí zvěře,ale poznatky byly různé.Po pravdě souhlasím s tvrzením,že hodně Záleží na střelivu i střele.Střílel jsem kusy na 30 i na 180 metrů a nikdy mi kus po značení neu?el víc jak 20 metrů.Nejseem žádný světalovec ani neoplývám velkým množstvím ulovené zvěře,ale sám za sebe tvrdím,že 223ka rem je ideální k takovémuto lovu.A mnozí z nás si jistě vzpomenou,že než nějaký "CHYTRÁK"přišel s tímto novým zákonem,tak se černá zvěř lovila i touto ráží bez jakých koliv problémů.Na otázku,zda lovit i ráží 223rem černou zvěř,odpovídám ano se zřetelem na lovenou vzdálenost podle mohutnosti loveného kusu.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Muj nazor je znamy. Preferuji pomalejsi, hmotnejsi a tvrdsi strely. 223 a spol je z meho pohledu zbytecna loterie. Nicmene pripoustim ze to same se da rici o strelbe na dalku.
Kazdy z nas zije tou svou pravdou.
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.K »

Ahoj Andy. Je to tak,že každý má tu svou představu.když jsem viděl na podzimním srazu tvou kulovnici a jak bravurně s ní "umí?",tak bych třeba změnil názor,ale takovou zbraní jsem nikdy nestřílel a na takovou vzdálenost už vůbec ne.Tak jsem jen napsal svoje malé poznatky.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

223.rem

Příspěvek od SEDM »

Nejlepší rána na černou zvěř ráží 223.Rem ja taková, kteru vůbec nevystřelíte, víc snad není třeba nic dodávat. 8)
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Předmět 223rem

Příspěvek od Milan.K »

A proč máš SEDM takovýhle názor.Není tak dlouho,co tento zákon ještě neplatil a každému to bylo jedno.A na druhé straně,proč bych 223rem nestřílel na sele nebo lončáka,když i výrobci kulových nábojů vyrábí do této ráže střelivo splňující podmínky zákona? :(
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Tak ještě jednou - přesto, že píšu o překvapivě dobrých účincích 223 na veškerou zvěř, mám i některé negativní zkušenosti. I s výborným střelivem je ranivost 223 a podobných ráží o průměru 5,6 mm ( včetně 22-250) velmi nevyrovnaná. Počítám s tím, že 15 - 20 kusů za sebou bude v pohodě na nástřelu nebo kousek od něj. Pak ale najednou další kus není, přesto?e sly?ím úhoz kule na žebra, stalo se mi, že kus srnčího s prostřeleným srdcem odbíhal a bekal, po 150m le?el, nikde ani kapka barvy. Takových zážitků mám víc, i když je to cca pětina ze všech úlovků s 223. Zatím mi vychází úměra k vzdálenosti, čím větší, tím větší pravděpodobnost kusu v ohni, ale i pravidlo nevysvětlitelně špatné ranivosti na každém cca dvacátém kusu (nebo i dřív).
Proto už jsem tady kdysi psal, že tyto malé ráže k lovu spárkaté mohu doporučit pouze zkušeným lovcům. Mám to štěstí, že vždy sly?ím úhoz kule na tělo zvěře, a vzhledem k možnosti každoročně lovit desítky kusů spárkaté mám i naposloucháno, jak zní různá místa zásahu a většinou se nemýlím. S 223 je pak lov o to sna??í, protože přes všechny zkušenosti je velmi často první dojem "chybená", nebýt právě toho úhozu kule.
vhool

Příspěvek od vhool »

...jen doplnim figiho: s 22-250 jsem ulovil nekolik desitek kusu jak cerne do 50 kg tak i srnci a mohu jen potvrdit jeho slova.jen bych dodal ze u 22-250 do 150m uhoz kule neslysis.splyne ti z dozvukem vystrelu vzhledem k ohromne rychlosti strely (1150-1260 m/s).to byl hlavni duvod proc sla z baraku i kdyz o ni opet premyslim ale na tercovou strelbu :wink:
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Taky se v tuto pozdní hodinu vyjádřím :lol: :lol: :lol:

Před týdnem jsem na poslední leči seděl s velmi klidným a zodpovědným myslivcem, který má letos odloveno 12 ks černé, včetně jednoho po vyvržení 80 kg kusu - vše ČZ 527 223 Rem, z jara SB celoplá??, teď SB HPBT. Průměrná vzdálenost střelby 20 m, z posedu, v?e zůstalo v ohni na nástřelu! (vše střeleno na komoru - ne na krk)

Moje zkušenost s kamarády, které jsem doprovázel je zcela opačná (sám jsem s 223 na černou nevystřelil). Bez značení, bez barvy, na nástřelu nikdy nic - ani zvěř.

Pro zaslechnutí úderu střely nesmí být (podle mých zkušeností) překá?ky mezi střelcem a zvěří, které by odrážely hluk výstřelu (od ústí hlavně) zpět ke střelci - chce to "fraj plac". I v krytém posedu sly?ím náraz střely málokdy, v lese - myšleno v porostu - snad nikdy.

Myslím, že lze s 99,9% pravděpodobností tvrdit, že střela výše uvedeného náboje Federal vystřelená z hlavně ČZ 527 se stoupáním šroubovice vývrtu cca 14 palců poletí mírně či více nestabilně, což se projeví mimo jiné vyšším odporem vzduchu a tudí? nebude mít ve vzdálenosti 100 m od ústí kinetickou energii 1506 J (a to i pokud bude mít z cca 55 cm dlouhé hlavně CZ 527 výrobcem náboje deklarovanou ús?ovou rychlost :lol: :lol: )

Osobně mám rád prostřelený kus zvěře, který za sebou v případě odběhnutí z nástřelu zanechává pobarvenou stopu umo?ňující jeho (relativně) snadné nalezení :? takže bych se bez 223jek na černou asi obe?el :lol: :lol:
Martin
mirous
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 27.9.2007, 10:25
Bydliště: jih Moravy

Příspěvek od mirous »

Bendy položil otázku jako hypotetickou...ano, určitě se s 223 zastřelit i silný kus černé, teoreticky to půjde i s malorážkou.
Ale...hlava je dost malý cíl, navíc bývá v pohybu, silná kost běhu před komorou může střelu ůplně zrušit, barvení mizerné ( ale to bývá i u středních ráží ), osobně jsem určitě pro těžkou střelu větší ráže.
Teď se asi snese něco jako lepší 223 na komoře než 9,3 na zadek ale přidám zkušenost kolegy s celoplá??ovými Federaly na srnčí.
Na doporučení je zkusil, pár kusů OK, pak střelil navečer na srnu u kukuřice, po pobíhání do tmy a dohledávky se psem nic. Na?la se při sklizni s komorovým zásahem, hladce prostřelená.
takže hypotetická odpověď, pokud ano, volil bych komoru kousek za běh, rozhodně ne přes lopatku ( což je u silnější ráže účinná rána ) a pro jistotu bych vzal psa na dohledávku.
tož tak
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

223 rem

Příspěvek od milsfreeman »

Mám ho taky doma, střelba s ním je jen pro uvá?livé myslivce. Dříve jsem střílel sb - poloplá??, ale příliš brzy se tří?til a srnčí někdy ani neprostřelil. Pak sem si nechal přebít hornady 60 gr, tvrd?í, přesnější, prostřeluje. Kdybych potkal divočáka za světla v klidu tak do velikosti lončáka ano, střelil jsem s tím dvě selata , jedno flek, druhý 10 metrů, prostřelený, žádný podlitiny, a to vstřel byl přes žebro. Ale když du čistě na prasátka, vždycky zůstane doma. Ruku na srdce něco jinýho je střílet za dne a něco jinýho při měsíčku - kdy střelba není absolutně 100%. Tam používám 6.5/57 - hornady interbond 10,2 g a absolutní spokojenost. Na druhou stranu, to že má nějaký hovado springfílda či osmičku a mastí z toho SB na dvěsta metrů na vše co vyleze - (proto?e, někteří střílí na prase vždy za jakékoli situace na cokoli - o průběrném odstřelu nikdy nesli?eli), tak to raději odpovědného myslivce s remingtonem, jak hovado s 458 win magnum.
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Příspěvek od karel »

Zdravím všechny na fóru.Můj názor a osobní zkušenost s touto ráží je naprostá nespokojenost. Srnčí sice zůstává na nástřelu nebo nedaleko ale mlátí sebou a než zhasne tak trvá dost dlouho. A na takové svinstvo nejsem zvědavej. A na černou? Je dost zvěře nedohledané po zásahu větší ráží ,tak naco přídávat další. Já mám uloveno kolem padesáti kusů černé a žádnej jsem nikdy nemusel dohledávat se psem.používám na lov ráže .308 W a 9,3x74R. Znám taky pár lovců co mají i několik jelenů 223.
Ale to je opravdu už na hraně mého chápání. Jednou jsem viďel ulovenou laň 223 našoulanou v lese. Laň měla pět ran na komoru a poté ten borec musel zajet domů pro osmičku a laň dostřerlit :evil: :evil: :evil:
Tak 223 do papíru dobrý ale na zvěř nic moc. :evil:
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
vhool

Příspěvek od vhool »

Tak panove uz zacinam mit opravdu dost zvastu o tom jak je 223 vhodna nebo nevhodna na lov cerne zvere.uvedomte si prosim ze zakon to ZAKAZUJE takze toto tema docasne asi brzo zamknu.pro prispevatele typu milsfreeman dodam ze jsem take "hovado co strili na dvesta metru" ale to je tady na foru znama vec.chci jen naznacit ze zde na foru bylo dobrym zvykem vest diskuzi ve slusnem duchu a vecne.takoveto moresy co sem zanesli nekteri novy prichozi me doslova nadzvedavaji ze zidle a mam sto chuti napsat "TAHNETE ZPET DO RADIME SI" :evil: .takoveto stupidni uvahy (nemam na mysli tema ale zpusob diskuze) degraduji toto forum na pavlacovou diskuzi hospodyn na politicke tema.....prosim ty kterych se to tyka aby zvazili zda chteji vecne diskutovat nebo placat hovadiny.ve druhem pripade zde nejsou vitani........
Odpovědět