Záraz zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Záraz zvěře

Příspěvek od Andy »

Co si o tom pánové myslíte?

Ja cca toto:

Osobne nechápu, proč není v našich končinách povolen dostřel krátkou palnou zbraní. Dostřelit srnce na krk kulovnicí znamená zmařit dost zveřiny. Přitom z krátké palné zbraně se poškození obávat nemusíme. Co se týká humánnosti takového zárazu... domnívam se, že je to mnohem lepší než záraz zavazákem, který stejně většina myslivců i přes zákaz zákonem provozují.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Mě přijde jednodušší dát srnčímu záraz nožem. Kdo mě při tom vidí? Prase bych dostřeloval kulovnicí, protože pistoli nevlastním, ale naštěstí mě zatím všechna prasata zhasla skoro na místě.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Souhlasím, že záraz nožem je nejlepší, a na velkou zvěř dostřelná rána kulovnicí.
Jsem proti používání krátkých zbraní, a to z toho důvodu, že většina lidí má problém trefit se na blízko i s tou kulovnicí, natožpak s pistolí.
Několikrát jsem už viděl dvě i tři dostřelné rány, protože ty předchozí ?ly mimo. A když je zvěř už v agonii a můžu si dát lauf 5 cm od ní, tak potom je lepší nůž, nebo chvíli počkat.
Jinak mi to připadá, že se ty dostřelné rány dávají jen proto, aby si dotyčný střelil, po ráně nepočká těch pár minut, aby zvěř mohla důstojně zhasnout a honem běží ke zvěři a ihned střílí, protože přece "musel" dostřelovat.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Figi:

To co rikas o dostrelu kratkou VS dlouhou nedava smysl. S dlouhou se na blizko (pres optiku) spis netrefis, nez preci s kratkou. Tedy pokud ty se nebavis o dostrelu na 50m :-) ja si predstavuji dostrelnou ranu z max. 2m.

Jinak samozrejme s tim cekanim po vystrelu mas pravdu. Kdyz se ceka dele, prijdes vetsinou ke zhaslemu kusu. Ale nekdy hold prijdes driv. A pak se musis rozhodnout, zda pockat v zavislosti na zasahu... nebo dostrelovat.

Jinak ja nejsem pritel neustaleho dostrelovani. Ale kdyz prijdu tedy ke zveri a ona jeste zije... rad ji to "cekani" zkratim. To je snad logicke než Nebudu na ni 3min koukat... jak se dusi (napr. pneumotorax).
vhool

Příspěvek od vhool »

já jsem spíš pro dostřelnou ránu a je fuk jestli kulovnice nebo pistole.vždyt se dostřeluje za poslední obratel do místa kde by se měl dávat záraz nožem.nebo to dělá někdo jinak?samozřejmě když se na mě rozeběhne postřelenej divočák tak asi nebudu polemizovat jestli pistole nebo kule a vemu ho tím co bude po ruce 8) když tam nebude strom na kterej bych vyskočil :wink: jinak mezi náma,kolik dne?ních myslivců umí opravdu záraz nožem?tak aby zvěř netrpěla?párkrát jsem to videl na nahánkách kde to dělali samozvaní odborníci a ruce bych jiim urazil :evil:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Prave. Stim nozem se to opravdu musi umet. Kdezto namirit s pistoli z 0,5m na krk a zmacknout umi i moje manzelka :lol:
vhool

Příspěvek od vhool »

:D :D :D šikovná paní :D ta moje by to trefila i z těch dvou metrů :twisted: ale v podstatě jsi to nazval přesně...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Stou pistolí jsem to už viděl venku,ale nedoporučuji alespoň na černou a tam,kde se dosledu zůčastní více střelců.Nebo kovbojů,fakt to pak neni žádná sranda.A když jsme u toho zárazu dnes se to nesmí na druhé straně jen málo znás to ví.A jak říkal můj táta,který je už na věčném lovu"Čím víc se hov.. ma?e tím víc smrdí.Já se osobně přikloňuji k dostřelení kulovou...... zbraní,ale kulovou a ne si pak lámat zuby o broky.To je pak prasárna.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

nůž, pistole, puška

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Něco dostřelit, nebo zarazit znamená, že se musí prvně dokončit něco, co zpravidla někdo(případně já) po....

Jinak souhlas s Figim. Záraz jsem dával u černé zvěře v minulosti u malých kusů, když je drželi psi. Střelit 30cm psovi od hlavy - tak už vám pes nemusí sly?et, nebo ho zradíte a spolehlivý pes na dosledy má obrovskou cenu a to ne v penězích, ale v tom, že právě zkracuje utrpení zvěře. Jinak skutečně nemá cenu bít do kusu, který le?i, dvakrát, třikrát si odká?e a v klidu zhasne. Jinak jsem za divočáky při dosledech většinou lezl ( po čtyřech i po bři?e) do houštin a ty buď sedí na zadku, klektají zbraněmi a někdy jdou dopředu - pokus o útok (spí? je to takové odstra?ení-únik dopředu), nebo se rovnou snaží útéct - takže je vidíte ze zadu. Okolo toho ještě někdy skáčou psi. Moc případů, že bych mohl v klidu a pohodě přilo?it z boku na krk černé pušku a rozbít atlas (navíc není moc velký a všude je okolo zvěřina -krkovice), jsem nezažil. Proto jednoznačně preferuji dostřelnou ránu z pušky a nejlepší je brokovnice ráže 12 -Brenneka (naháňky) - super zastavující účinek, rychlé zalícení a okamžitá druhá rána. Jinak jsem měl to štěstí, že jsem srnčí nikdy zarážet a dostřelovat nemusel. Vysokou jedině dostřelit. Myslivosti zdar
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Mimochodem... tady je nazor pana Hanaka (ikdyz se s nim casto nestotoznuji, v tomto pripade ano).

Dotaz č.: 1104 [vloženo 27.10.2006]
Dostřelná rána z krátké zbraně
Jsem držitelem několika loveckých a krátkých zbraní. Stává se mi,že je třeba u prasete nebo jelena použít dostřelné rány. Z bezpečnostních důvodů nosím sebou pistoli 9mm Luger, nebo revolver 38 Speciál. Dostřelná rána z brokovnice z bezprostřední blízkosti je strašně devastující a hlavně např. u menších prasat, která se ještě pohybují, nepřesná a tím způsobuje velké rozbití zvěřiny. Lze použít k dostřelné raně revolver? Myslím si, že smrtící účinek je stejný, zásah však přesnější a méně rozbíjí. Co si o tom myslíte?

Odpověď:
V popisovaném případě uvádíte zcela logické důvody a lze s nimi souhlasit. Účinná krátká zbraň by byla také vhodnější, bezpečnější a operativnější i při dosledu postřelené černé zvěře v nepřehledném terénu, kdy hrozí útok postřeleného kusu a dlouhá kulovnice je velmi neoperativní a nepohotová. Je také faktem , že dostřelná rána jednotnou střelou z brokovnice na společném lovu je , zejména na menší zvěř , je značně devastující. Jakkoliv se na tomto názoru můžeme shodnout, přesto krátkou zbraň při lovu použít nelze a jednalo by se o přestupek proti zákonu o myslivosti. Zákon č. 449 /2001 Sb v § 45 odst.1. písm i) stanoví, že je zakázáno STŘÍLET zvěř jinu zbraní než dlouhou loveckou...Zákon nerozli?uje zda se jedná o střelbu při lovu nebo o ránu dostřelnou. Dr.Ing.Jiří Hanák
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

U té černé je to jednoznačné, přesně tak, jak píše vhool. Jedině dostřelná kulová rána a je v podstatě jedno jestli dlouhou, nebo krátkou /ovšem ne z pohledu zákona/. Pokud bude zásuvka v agonii, nebudu riskovat dostřel krátkou, ale na druhou stranu pokud bude ještě čiperná a bude o mě jevit enormní zájem nebudu se někde v houštině ohánět nemotorně s kulovnicí jen proto abych dodržel literu zákona a dnes ,po nabytých zkušenostech ,bez váhání Použiji krátkou.
SINCITYMAN
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.9.2006, 18:07

Příspěvek od SINCITYMAN »

Pokud vás zásuvka napadne je obrana jednáním ve stavu Krajní Nouze podle tr.z. a tudí? můžete krátkou použít :o
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

O tom vážně pocybuji, stav krajní nouze těžko může nastat. Pokud půjde? na dosled černé s krátkou zbraní v ruce, je to proti zákonu. Pokud ji budeš mít někde v pouzdře, asi ji nestihnež vyndat. Krajní nouze snad jen v případě, že ti prase vyrazí kulovnici z ruky a stojí na tobě, ale to chci vidět, jak v této krajní nouzi někde loví? pistoli. Navíc je to stále proti zákonu.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

krajní nouze

Příspěvek od František Fořt »

Figiho představa krajní nouze se mi líbí, jak v hospodě: Zásuvka se na mě vrhnul a vyrazil mi pušku z ruky, pak jsem upadl naznak a zásuvka na mě dal nohu. Nic jiného mi nezbylo, než v le?e na zádech vytrhnout svou pistoli a střelit zásuvku několikrát do oblasti hrudníku a břicha. Po právní stránce však požadavky trestního zákona o jednání v krajní nouzi splňuje i situace, kdy sedím či visím na stromě, kam jsem utekl před rozlícenou zásuvkou. Pak je Použití krátké kulové zbraně naprosto legální.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Navic tezko se dostaneme do situace... kdy onu zakonost pouziti kratke pri dosledu bude nekdo zkoumat. Leda by se stal nejakej maler. Coz samozrejme neni vylouceno. Ale to pri vsem co clovek dela.
Odpovědět