Kulovnice 7mmRemMag

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Hory
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: úte 10.7.2007, 12:01

Kulovnice 7mmRemMag

Příspěvek od Hory »

Dobrý den,uvažuji o koupi kulovnice, líbí se mi Tikka T3, zvažuji ráži 7mmRemMag. Kamarád ji má v 30 06 Springfield, je celkem spokojený,mě se líbí tato ráže, chybí mi ale praktické zkušenosti a hlavně jak se chová při střelbě do 100m, protože si uvědomuji,že svým výkonem a vlastnostmi je určena pro větší vzdálenosti. Díky moc za praktické zkušenosti. S pozdravem V.H.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 457
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

7RM

Příspěvek od milan »

Pro lov do 100m, bych do této ráže určitě nešel, pokud nebudeš lovit silné kusy vysoké a černé. Navíc bych volil hodně měkké a těžké střely. Určitě by ti lépe vyhovovala 8x57JS. zvaž svou volbu.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

A tahle raze ma docela pekny zpetny raz, v lehke plastove Tikka zbrani, to nebude moc prijemne strileni.
Proc si nekoupis neco v .308W.
Obavam se, ze na Tikku budes cekat tak kolem 10ti mesicu.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Opět Shiva vystihl rychle a stručně celou podstatu. K tomu není co dodat.

Osobně se domnívám, že ráže s přívlastkem magnum jsou na krátké vzdálenosti absolutní zbytečnost. Ty spíše pro stop efekt potřebuje? průřez střely. což např 300WM, 7REMM nebo 30_06 Sprg. neřeší. Proto se osobně domnívám, že je velmi vhodná pro energii a průřez 308w. Paksamozřejmě mám rád i výkonnější jako je 8x57 IS, 9,3x62, 375H&H, no a velmi zajímavými, ale už dost nahoře jsou 458WM a 416Rig. S tímto vším se u nás dá lovit. Pak je sorta ráží jako je 300WM, 8x68S, 338LM a jejich všechny možné variace v podobě super či short magnumů atd. Tyto ráže vynikají výbornou balstikou dále pak velkou energií, kterou upotřebí? při střelbě na velké dálky.
Dle mě je tedy zbytečnost si "na krátko" pořizovat energií nadupané střely, ale spíše průřezově větší.

Dalším problémem je samozřejmě munice, ale to už je o něčem jiném.

Shrnuto sečteno:
Shiva kdesi psal:
Na co 30-06 Sprg.? Střelu tomá stejnou jako 308 a tou se tomu dokonce i energeticky mohu vyrovnat. Navíc mi 308 na střelbu do 300m bohatě stačí. A to platí téměř o všech standardech - tu?ím se tomu říká medium ráže.

No a ještě bych domplnil:
Kupte si ty dalekonosné do obyčejné lovecké flinty a střílejte si s tím na 100m. To pova?uji, jako bych si do trabantu koupil motor z BMW o obsahu 2,5 :lol:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Hory
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: úte 10.7.2007, 12:01

Příspěvek od Hory »

Trochu špatně jsem se vyjádřil-samozřejmě,že počítám se střelbou nad 100-150m a to i v nezanedbatelném procentu, každopádně do 100m samozřejmě budu střílet také. Mám Kulobrok ráže 7x65R a s touto ráží mám dobré zkušenosti,proto se nebojím ani této sedmičky, řídím se bohužel ale také jinými věcmi než jsou praktické zkušenosti a to je to,jak je mi která ráže "sympatická" parametry atd - a to vím není uplně správná věc. Vím,že průřez kule je určující pro zastavení, se svými zkušenostmi nejsem schopný objektivně posoudit pro mě nejvhodnější ráži. V podstatě má představa je skloubit perfektní balistiku, TKO, odolnost vůči překá?kám a příjemnost zpětného rázu(Možná také ta sympatičnost :D ) Nyní mám navíc možnost lovu v honitbě s velkým počtem vysoké a černé, a to i právě na větší vzdálenosti, proto jsem vznesl dotaz na právě tuto (mě již delší dobu sympatickou:-)ráži. Chci se ještě při této příle?itosti zeptat na váš názor na ztrátu energie střely při Použití automatické zbraně o čem? s kolegou občas diskutujeme. vážím si Vašich odpovědí a pomoci, protože jsou to pro mě cenné informace. a tímto za ně také moc děkuji.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Tebou vyjmenované požadavky tato ráže téměř splňuje. Jediný, který mi tam silně koliguje je:
odolnost vůči překá?kám
Osobně se domnívám, že 7mm skutečně proti překá?kám moc odolné není. Leta jsem střílel (počítám do toho i lovy s otcem) s 7x65R a vím o čem mluvím. I ta .30 je náchylná, ale skutečně již méně. Jak jsem již psal, plánuje?-li střílet do 200 metrů, osobně se domnívám, že se o balistice ani bavit nemusíme. Ale proti gustu žádný .....
Samozřejmě,že s touto ráží chybu neudělá?, je to prostě jen sčítání určitých plusů a mínusů, ale osobně se domnívám, že jsou i lepší :wink:

Ztrata energie je podle mého absolutně zanedbatelná. Dokonce jsem o tom někde četl a asi jsme to už zde i diskutovali. Samozřejmě Záleží na tom (a teď čistě z hlediska fyziky): Kde je přepou?těcí kanál umístěn, jak je to v této vzdálenosti (tomto času) s růste tlaku plynů, k jakému odběru dojde a tedy k jakému zpomalení rychlosti růstu atd. Osobně se domnívám, že pro lovecké účely je tento fakt zanedbatelný. Stejně tak jako zkrácení hlavně (nebavím se o přesnosti - kmitny atd.) atp.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Hory
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: úte 10.7.2007, 12:01

Příspěvek od Hory »

Hm...a co by si mi doporučil?? :lol:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Já? No to se? hodně odvážnej, že se ptá? mě :lol:

Podívej se, tro?učku jsem se podíval na nějaké výsledky balistik na norma.cc a výsledek byl následující:

Do každé z ráží jsem uvažoval tě??í střelu, protože chceš lovit černou a vysokou. Dále jsem ONV volil tak, aby maximální převýšení trajektorie bylo 3,6cm. Díval jsem se pak na vzdálenost, kdy trajektorie střely je pod záměrnou 3,6cm. Tím bych chtěl demonstrovat dostřel bez nutnosti korekce záměrné. Nakonec jsem se díval na propad střely ve 300m. Uvedu malé zhrnutí pár ráží:

ráže/střela g ----------------ONV.......-3,6cm.........300m
.......................................[m]..........[m]............[cm]
7RM/vulkan11,0................172..........199.............29,8
300WM oryx 11,7..............166..........192.............34,9
308W/vulkan 11,7.............152..........175.............46,9
8x57IS/vulkan 11,7...........148..........171.............49,5
9,3x62/vulk 15g................150..........174.............49,9

8x68S DK11,7 má dle RWS ONV 190 a v 300m propad 25,2

Z uvedeného vyplývá, že tebou zvolená ráže ti dle mé úvahy prodlouží, oproti standardním rážím, dostřel bez nutnosti korekce o pouhých cca 25m. Potom již budeš muset stejně "nadstřelovat". A teď se tě zeptám. myslíš si, že je na 300m pro tebe problém nadsadit místo 29,8cm nějakých 49? nebo 46? Stejně budeš muset mět vybavení, záměrnou osnovu atd. aby si byl schopen odhadnout, kolik zrovinka nadsazuje?. Z tohoto důvodu se domnívám, že není třeba na občasné střílení na "velkou" dálku nějaké super hyper magnumy. Ano, pokud plánuje? pravidelnou střelbu na velké dálky, potom s tím souhlasím. To ale chce pak již jinak koncipovanou zbraň. Proto bych být tebou volil silnější kalibr, ale průměrově. máš již doma jeden 7mm. Proto bych volil, pokud se nebojí? zpětného rázu (a i ten je zde relativně malý), 9,3x62. Přetrvává?-li na daleké střelbě a máš-li obavy z odbíhání zvěře, já osobně bych měl strach, že když budu střílet na daleko, že se blbě trefím, tak bych volil 8x68S.
No a nebo mého mazlíčka, na kterého bohužel nemám, 338LM :roll:

Podotýkám, že tohle je pouze můj názor a pokud se ti 7RM skutečně líbí, tak nevidím důvod proč do ní nejít. Jen jsem chtěl, aby ses na to podíval i z jiné stránky.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

? 7RM ?

Příspěvek od FOXCLEVER »

Před 10-ti lety jsem se v souvislosti se změnou honitby z podhorské na drsnou horskou s možností běžného a častého lovu silné vysoké taky nechal nachytat na tuto ráži, ale po roce ?la z domu. Hodnocení +- :
+ dobrá ranivost při zásahu na vzdálenost od 150 m výše
+ možnost lovit na opravdu velké vzdálenosti
- lov na krátkou vzdálenost = silná zvěř odcházela jako bych střílel celoplá?těm (používal jsem TUG 11,5g)
- slabá svěř (srnčí) často úplně roztržena
- velmi nebezpečné odrazy střely při doteku překá?ky (stačila větvička 0,5cm v průřezu)
- puškohled musel být umístěn hodně dopředu aby zpětným rázem nerozbil hlavu střelce
- vysoká hmotnost zbraně (7,5 kg s puškohledem) a délka při hlavni 65 cm mě (vážím 85 kg) s přibývajícím časem nesení na rameni opravdu citelně vyčerpávala při phybu v horském terénu

Dnes je Možná k dispozici i kvalitnější střelivo než tehdy, ale děkuji-u? nikdy ji nechci. Z praktického hlediska není v ČR zvěř, kterou by pohodlně a na optimální vzdálenosti (80 až 250m) nezvládly ráže "středu", t.j. od 6,5x55SE.......po 8x57JS

Holt, nejlépe si to musí každý zjistit na základě vlastních poznatků sám. Proto už raději nikomu nic nedoporučuji, ale jen přeji "š»astnou ruku při volbě zbraně".
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Pár poznámek

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nevím, proč by musel být u 7RM posunut dalekohled někam hodně dopředu. Stačí to jenom umět držet a běžná vzdálenost 7-8cm okuláru od oka dostačuje pro každou pušku a ráži. Při střílení na LR je navíc dost času, aby se to dalo zvládnout. Jinak 7,5kg s optikou, tak to je těžká taktická puška a ta by 7RM vychytala bez problémů - standartní lov zbraně v rážích okolo 7RM, 300WM apod. v laufu 65 cm mají těsně ke 4kg a kilo (1,2kg) na puškohled s montáží bohatě stačí-a to už bude macek.
Citlivost na překá?ky. Na stéblo trávy není Možná citlivá celoplá??ová 505 Gibs, nebo 12/76 Brenneke. Haluz 0,5 cm zacvičí s každou střelou včetně té slavné 9,3x62. Nikdy nestřílet skrz překá?ky. Neznám nikoho, kdo mě při lovu a po výstřelu třeba na 100m je schopen přesně říct, jak byla halouzka silná, z jakého dřeva apod.. Sama haluz nikdy nestojí přesně svisle v ose a zpravidla ji netrefíte kolmo, takže se sveze. Náchylné jsou zejména ?pičaté střely. Hodně střel je expanzivních s řízenou deformací , kdy dutinu kryje plast ?pička - Nosler Acc., Bal. Tip, Hornady SST. Tam vám expanze na překá?ce začne okamžitě. Někde je to vidět na videu od Blasera, které někdo umístil na forum. vždycky mě fascinovalo, že mě při dosledu táhli na fraj plac a přitom bylo krmeli?tě ve zmole a nikdo mě nechtěl ukázat nástřel v trnkovém keři, protože to neustál a musel si hned bouchnout - co kdyby na něho divočáci přišli. Pes si musí poradit volým hledáním. když je pak kus najde , tak poslouchám kecy o tom, že 180 grejnů z 30-06 SaB na 35m neprostřelí sele. Jak by mohlo, když střela musela "vykácet půl lesa". Pokud umíš střílet a hlavně trefovat tam, kam chceš, tak si kup všechno od W 243 do 30-06. když ti to jde hůř, tak si kup 30-06, 308 ( 7x64;8x57JS) a začni cvičit. žádný výkon nenahradí přesný zásah. Mag. si kupuj jenom, když ví?, proč ho chceš,zda ho skutečně potřebuje? a jestli máš na to, abys ho zvládl.

To :MOsin

Neměl jsi náhodou 9,3x62? když jo, tak Napiš proč ?la z baráku. Dík.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

mám jenom takový malý dotaz co je na 7mm REM MAG tak špatného a na 7-64 tak dobrého že je jedna tak vychvalovaná a druhá zatracovaná a to v době kdy si do 7mm REM MAG můžu nakoupit náboje s V 0 3055 J - 4555 J a do 7-64 od 3213 J - 4154 J

P.S. když jsem četl příspěvek FOXCLEVERA tak jsem se zasmál protože jsem si vzpomněl na známého který má SAUER 202 7mm REM MAG a jeho otec kulobrok 7-57R a jednou chtěl zapůsobit na kolegy tak si vzal synovu flintu a skončilo 6 stehy na obočí a chybeným jelenem
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Příspěvek od duch Pampuch »

jeste nad jednou kulickou bych popremejslel 338 Federal..
prurezem docela knedlik
pekna balistika, lepsi nez 8x57 nebo 9,3x62, vykon zhruba jako 7mmRem.Mag.
kratky zaver...
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

To Josef: Vidím to obdobně jako ty. Jen se domnívám, že s těmi řeká?kami je to o trochu lepší, ale to je skutečně diskuze už mimo, protože je to neprokazatelné. Samozřejmě se nemůžeme bavit a větvích a je důležité, aby člověk vždy počkal na odkrytí nebo si to raději nechal odejít.

K té 9,3. Ano měl jsem ji. bohužel musela jít pryč. Prostě to s ní ne?lo. Týkalo se to přesnosti. Popravdě jsem již neměl nervy to ře?it. Možná by stačilo změnit munici, spouš», Možná chvílu házela optika fakt nevím. Jina jsem s tím střelil tu?ím dvě, nebo jedno sele a absolutní spokojenost. Nebyl problém v ráži, ale v daném kusu zbraně, se kterým jsem si neporozumněl. :roll:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Odpovědět