ATN osnova

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Milan_CZ550
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 09.10.2008, 7:11

ATN osnova

Příspěvek od Milan_CZ550 »

Zdravím, mám ATN 6-18*65 na CZ550 varmint (.308) a nikde jsem se nedočetl jak spravně měřit s dálkoměrnou osnovou a jetli je to alespoň trochu přesné. Nějaký pomocný načrtek by uřčitě pomohl a výklad někoho kdo to používá by byl super :D Také mě maličko znepokojilo, jak kříž při nastavení vzdálenosti na 200m se při max zvet?ení také roztahuje a posouvá nahoru,asi to bude jen věc zvyku. Nechce se mi kupovat drahý dálkoměr a kdybych si ho byl nucen koupit v žádném připadě ne v ČR ale USA.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

do jake vzdalenosti budes lovit???
308 pada ze 100 na 20m kolem 15cm a na 300m asi 50cm.
na to nepotreujes merit puskohledem, protoze v lese nic nezmeris.
kup si bushnella za ca 6000kc, zmer si kde ktery ker ci strom nebo jiny orientacni bod kde budes strilet, jak je daleko, a pak vis kdyz ti tam vyleze zver, o kolik prenyst.
Nebo si nastrel na ONV.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Milan_CZ550
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 09.10.2008, 7:11

Příspěvek od Milan_CZ550 »

Představu o střelbě mám, soustřel na 300m je dobrý a na zvěř (dravou) "liška" bych si chtěl troufnout mnohem dál třeba někde na poli a tam když není nějaký bod, třeba keř tak to je v háji na takové planině ten odhad je špatný mám varmint hlaveň + Harris BiPod laminátovou pažbu a jsem terčem posměchu ze nemám "loveckou" zbraň tak bych rád ukázal opak, že je to mnohem zajímavější než kulobrok 7*57 :P
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Stupnice na tomhle puškohledu je pro výšku cíle 1,8m (2yd), což je zhruba výška člověka :D . Umísti takto vysoký cíl jednou stranou na čáru osnovy. Druhá starna cíle ti na stupnici ukáže vzdálenost ale v yd. Pro jinou výšku cíle musíš odečtenou vzdálenost násobit výškou cíle/1,8 (vše v m). To, že se Ti pohybuje záměrná osnova a mění velikost se zvět?ením je v pořádku. U tohoto puškohledu je prováděna rektifikace pouze pohybem záměrné osnovy. (nikoliv celého systému, kde pak osnova zůstává ve středu pole a zdánlivě se pohybuje obraz). Vzhledem k tomu, že prvek s osnovou je podstatně lehčí jak celý záměrný a převratný systém, je toto řešení odolnější proti zpětným rázům. To, že se ti mění velikost záměrné osnovy se zvět?ením umo?ňuje Použití dálkoměrné dtupnice při jakémkoliv zvět?ení. Jinak čím dál, tím je měření touto stupnicí méně přesné. Pro přesnou střelbu na větší vzdálemosti doporučuji stejně jako Shiva laserový dálkoměr.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Dalkomer pri strelbe na male cile a vetsi vzdalenost je nezbytnost.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Milan_CZ550
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 09.10.2008, 7:11

Příspěvek od Milan_CZ550 »

takže v tom případě www.ebay.com ..... :wink: díky za rady
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

to necham na tobe.
ja radeji nove veci se zarukou.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 457
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

Jen poznámka, pokud chceš měřit lišku na 300m a dále, tak se neobejde? bez stativu na dálkoměr
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

:D
jo, ja si to opiram o okno na posedu.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Milan_CZ550
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 09.10.2008, 7:11

Příspěvek od Milan_CZ550 »

Tak to bude docela těžké se stím někde šoulat jestě že mám 120 kg a cvičím jinak by to byl asi problém při několikakilometrové procházce. Ale teď mám váznější problém, včera jsme nastřelovali 100m a když vše chodí jak má tak záměrná osnova je viditelně posunuta vlevo a tak moc že při velkém zvet?ení se záměrný kříž dostává mimo a není vidět........PLS Poraďte!!!! :oops: :? :(
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Kup si jiny puskohled.

a nebo vrat flintu tomu kdo delal montaz.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 457
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

z vlastní zkušenosti:
klasická závada všech puškohledů ATN co jsem měl (mimo 16x65 AZ).
Závada je neopravitelná a tak byl vždy vyměněn kus za kus.
Po výměně kříž putoval při změně zvět?ení do strany (mírný posun), ale dalo se s tím naučit trefovat. Whool má myslím taky takovou zkušenost.
vhool

Příspěvek od vhool »

tento jev neni zavadou ale je dan jednoduchou konstrukci jak popisoval dalas.zavada je to ze u nekterych kusu je slabe listove perko ktere vede osnovu.mam ATN dve (6-18x65 a 8-24x75) a obe funguji bezproblemu.akorat u toho mensiho kdyz jsme ho urazil z krouzku (pad ze stromu na sutr) tak problemy zacali.vyresil jsem je tak ze jsem to rozebral a rektifikacni sroub vcetne listovych pruzinek vymenil a byl klid.zakladem uspesneho pouzivani ATN je aby vsechny fixacni sroubky byly od pocatku dobre dotazeny.osobne to resim tak ze kdyz se mi do ruky dostane ATN tak vsechny pretahnu a zalepim loctitem.ATN ma dobre sklo a je to dosti bytelna optika.je ale zapotrebi mit na mysli to ze ac firma sidli v USA tak mechanika pochazi z ukrajiny a tudiz tam jsou jiste "DODO" ale zase cena tomu odpovida .....osobne jsem s nimi max.spokojeny a pouze posilhavam po napr.S&B nebo NF :wink:
Milan_CZ550
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 09.10.2008, 7:11

Příspěvek od Milan_CZ550 »

Děkuji trošku jsi mě uklidnil, bylo by možné že bys mi na to kouknul samo že za úplatu, jde mi jen o to aby to prostě fungovalo jak ma, máš asi nejvíc prakt zkušeností s tímhle kouskem. Byl jsem z nej nadšený když jsem ho ziskal a teď ..... no škoda mluvit...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Tak jak to popisuje?, tak se nejedná o vadu, ale o nevýhodu konstrukce. Dá se to ale napravit úpravou montáže. Co upravit konkrétně závisí na typu montáže, ale v principu by osa hlavně a osa ok měly být rovnoběžky.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět