Založení nového vnadiště

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Založení nového vnadiště

Příspěvek od Tomfi »

Je to sice téma dosti omývané, ale přesto jsem si dovolil založit jako nové téma.Jsem rozhodnut si založit nové vnadiště, a zajímali by mě veškeré rady, vás zkušených myslivců. Rady praxí ověřené, ne znalosti vyčtené, jak vybíráte místo.Zda lepší na kopci, nebo v údolí. Proudění větrů, zvlá?tě v zimě, kdy je cirkulace poněkud jiná.Teplý a studený vzduch.Jaká ideální vzdálenost posedu, jaká výška by měla stačit, bude to určitě ?ebřík, kazatelna nepřipadá v úvahu, udr?ujete chodník k němu. Přístupnost-Jaké máte zkušenosti s dopravou uloveného kusu k autu.(přijatelná vzdálenost k ručnímu odta?ení).
Jsou to sice otázky zdánlivě primitivní, ale opravdu bych nerad něco podcenil, přeci jen výběr ideálního místa je část úspěchu.

Dále předpokládám, vnadění v menších dávkách, ideální se mi zdá trošku vylep?ení děrovaný sud na kolách(hrách kukuřice) cca 25kg, nebo raději dáváte přednost spíše klasické hromadě.Nebo jiné zařízení. Doplňování denně, je nemožné, studium, dojí?dění 20km do revíru.Co se týče obilovin, spíše ječmen nebo oves.
Budu rád za jakékoliv praktické poznámky. Doufám, že se rozepíšete trochu více.
Fotky jsou vítané.
Díky Tomáš
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Příspěvek od curil »

ahoj.tak ja si delam vnadiste vzdycky tam kde zver prechazi,proste je chvilku pribrzdit.misto si vyber takove kde v noci uvidis,kde je trosku svetlej nebo ridsi les,ne zase uplne otevrenou plochu.najdi si treba kde se prasata otiraji,kudy chodi atd,je lepsi kdyz tam maji aspon trochu spady.kvuli doprave streleneho kusu je to slozitejsi,prase i s komorovou ranou neco odejde,no a kdyz skoci do sece tak je nejlepsi nekomu zavolat at ti to pomuze vytahnout,jinak velky pomocnik,je samuraj nebo niva,to vetsinou vjede vsude.ja vnadim kukurici a v zime silazi.silaz je krasne citit.
Pavel20
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 17.4.2008, 10:03
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Jak jsem to dělal já

Příspěvek od Pavel20 »

Jsem zatím jen adept, tak bych budu rád když mě opravíte, když napí?u nějakou hloupost:). Také jsem hledal místo kde by mohla chodit černá... prošel jsem křížem krážem celý revír a hledal. Koukal jsem se hlavně na místa poblí? houštin, kde černá často zalehává. Jestli máte v revíru rozsáhlé houštiny, nebo místa kde je klid, kde jsou tyhle houštiny tak je to dobré. Pak už jen obejde? houštiny, všímáš si pobytových znaků zvěře, hlavě ochozy. Já sice nepoznám jestli ten ochoz je od černé či od srnčího, ale důležité je, že tam něco chodí. Sice mě to místo bylo rozmlouvané, protože se k němu hůře dostávám, a vláčet odtamtud kus černé bude namáhavější, ale nenechal jsem se zvyklat, uvidíme. Hodně důležitý je vítr, tak zkus na to místo se 2-3přijít podívat a zkus vítr, když bude dobrý, tak to tam zkus. Stejnou prioritu jako na vítr bych dával na příchod na sedačku. Myslím, že je to kolikrát důležitejší než vítr, přijít ti?e a nebýt zpozorován a zárověn nepřecházet místa odkud zvěř vytahuje. Na vlastní oči jsem viděl, že se na takové vnadiště dá přijít v zimě dokonce na zmrzlém sněhu na sedačku vzdálenou cca 60m od vnadiště a černá krásně hodovala ani? by si něčeho v?imla. ještě jsem si ted vzpoměl, je také dobré myslet na to, že tam budeš nosit to krmení a pokud se stím potáhnež dost daleko tak ti to taky moc bavit nebude, takže přístup a vzdálenost od auta, kterou půjde? bych si rozmyslel. Jak říkám já než dojdu od auta k sedačce, tak je to tak 300-400m... když jsem našel takové místo o kterém mluvím, rozhlídl jsem se kolem zda by se ve vzdálenosti >40m<100m (od 40m do 100m) dala postavit sedačka. Čím dál bude, tím tě prasata méně uvidí a méně usly?í. když to dá? mín jak 40m od vnadiště, už bych se bál toho že se nebudeš trefovat, vzhledem k charakteru balistiky loveckých střel. Optimální je asi tak 60m. než jsem postavil sedačku začal jsem tam 1x týdně dávat obilí(?ito+kukuřice) jen malé mno?stí tak 5Kg dohromady, aby jsem zbytečně nestavil sedačku, kdyby to tam nechodilo. Nejdříve jsem to ničím nezakríval, aby to bylo alespon vidět. Zavětřit to ted nemůžu, není silá? nebo něco podobného. každý týden jsem přišel a bylo to pryč. Minulý týden jsem na to dal dekl z kulatiny a příští týden byl odhozený o 2m dál, tak předpokládám, že to je od prasat... Jinak se dá třeba něco postavit u kali?tě, ale říká se, že je to místo kde by měla mít černá klid, tak to respektuji. lepší spíš bude vyhlídnout si ochoz odkud černá na to kali?tě chodí...
Omlouvám se za pravopisné chyby a snad těch dormálních tam moc nebude.
Odpovědět