Norma Vulcan x RWS Evo

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
John
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: stř 18.8.2010, 21:57

Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od John »

Kolegové myslivci, velice mě zklamalo geco a chci změnit střelivo. O vulkanu a evu jsem tu toho našel spoustu, ale nenašel jsem přímé porovnání. Mám 7x64 a lovím černou, srnčí, dančí, možná někdy ulovím vysokou. Od nábojů očekávám, že zvěř prostřelí, tím pádem bude barvit a měla by zhasnout co nejblíže od nástřelu. O poškození zvěřiny mi nejde. Hlavně ať to zvěř má rychle za sebou. Chtěl bych porovnání mezi těmito náboji a vyvodit který bude vhodnější. Které tedy vzít?
vhool

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od vhool »

nenasel protoze chces srovnat nesrovnatelne :-) ... jednoznacne doporucuju EVO ...vulkan do 7x64 neni to prave orechove :wink:
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od lovec »

Slovu jednoznacne by som sa vyhol a RWS EVO radsej tiez, marketingove nadsenie postupne opadlo aj v krajine povodu a prichadza vytriezvenie. Neprestreluje (casto bez ohladu na kaliber a druh zveri), nepredvidatelna ne-deformacia, alebo naopak velke poskodenie mensich kusov aj s relativne slabsimi kalibrami (napr. 308W, kde sa ozaj neda hovorit nejakej silnej laboracii).
Z fabrickeho by som skusil do 7x64 radsej napr. Blaser CDP, Norma s Accubondom (mozno,mozno s Oryxom) a samozrejme SAKO Hammerhead.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vhool

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od vhool »

to lovec:necerpam z nactenych teorii ale z vlastni praxe :wink: ... EVO ... s nim mam naloveno dost kusu v kalibru 300WM a absolutni spokojenost (srnci,cerna i vysoka) ...Accubond je pro tuto razi jiste velmi vhodna volba a sam jsem na nej presel po vycerpani darovanych EVO protoze tovarni munici osobne nekupuji.dotaz vsak znel jasne "EVO nebo VULKAN"....
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od sided »

Přidám svůj názor a souhlas s lovcem, EVO v .308 je naprostá tragédie. Neprostřeluje prasátka a u srnčího nevídaná devastace. Podlitiny na vstřelu přes celá žebra a výstřely okolo 15cm.
vhool

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od vhool »

trocha teorie a domenka,zrejme je evo nachylne na rychlost a pomalejsi raze mu nesvedci,mozna by bylo fajn nekde vyguglovat jestli RWS neuvadi optimalni rychlost pro danou strelu.jak pisu moje zkusenost s EVO je ve 300WM a spokojenost v tomto kalibru velka ... a co se 7x64 tyka tak je to take velice rychla raze a proto si troufnu tvrdit ze to bude fungovat urcite lepe nez vulkan ktery ma zase lepsi ucinek v pomalejsich razich (napr. 8x57 )
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od lovec »

vhool, to nie su "nactene teorie", ale prakticke skusenosti ludi zo Slovenska,Ciech,Rakuska,Nemecka....ktori ich zverejnili na roznych diskusnych forach (precitaj si napr. Wild und Hund, horar.sk a ine)... Ja osobne som nestrelil ani jeden kus s EVO a ani to neplanujem pouzit. Toto co prezentujem su skusenosti ludi, s ktorymi polujem cely rok v roznych reviroch, strielaju vsetku zver pocnuc srncou az po vysoku. Takisto spektrum kalibrov je od tych najbeznejsich 308W, 7x64 a pod. az po tie vykonnejsie, resp. magnumy. Pocul som aj dobre skusenosti, ale zial prevazju tie negativne-prave tie negativne prezentuju ludia, ktori tej zveri ulovia rocne viac (desiatky kusov). Su to triezvo a prakticky uvazujuci ludia, takze ked musia jelena stopovat niekolko stovak metrov, alebo sa predierat v hustom podraste za kancom, ktory je nazive este 10 hodin po komorovej rane umiestnenej dlan za lopatku, tak je jasne, ze na "nactene teorie" sa vys**u a kupia si iny naboj, ktory ich od takychto "radosti" usetri.
Ja osobne sa staviam k EVO negativne, pretoze tych zlych skusenosti je naozaj viac nez dost a to nielen v nasich krajoch. To automaticky ale neznamena, ze s tym niekto nepoluje k svojej spokojnosti....

edit: uz to tu asi bolo, len pre ilustraciu - zdroj zo strelectvi.cz : "V sobotu jsem při bourání lončáka našel v prakticky v kloubu v zadní kytě tuhle střelu ráže 7 mm.Plášt je ocelový ponikolovaný s začínající korozí.Rána krásně shojená.Jen je mi divné , že se nedloupla balistická čepička za druhé proč střela neprošla kost.Prase melo 52 kg před vývrhem."

Obr. 1
Obr. 2
Obr. 3
Naposledy upravil(a) lovec dne čtv 13.10.2011, 11:10, celkem upraveno 1 x.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vhool

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od vhool »

to lovec: ... ja ti nechci brat ve informace ci je znevazovat ...o me je znamo ze si zkusenosti rad POSLECHNU ale zaver si udelam sam z vlastni zkusenosti a ty pak prezentuju jako fakt.take jsem slysel vselico a bohuzel kdyz jsem se ptal na to jak a co a kde a cim se strlili tak vetsinou mi z toho vyslo ze volba strely EVO nebyl zrovna nej napad :wink: ...tim nechci tvrdit ze tvoji znami ci kolegove jsou neznalkove ale kdyz uz cerpam info tak chci znat presne detaily abych si pak sam udelal zaver a jak znamo tak debaty u stolu o strelbe a strelach maji do takoveto vypovidajici hodnoty hodne daleko :wink:
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od lovec »

V tom pripade je mi luto, uz sme sa o tom raz obsiahlejsie bavili s rovnakym vysledkom. Pre mna su tie informacie relevantne, nakolko nikto z tych ludi nie je taky somar, aby dobrovolne zabijal cas zbytocnou dohladavkou po dobrej rane. Zmenia strelivo a ide sa dalej.
Tiez ma bavi to neustale podsuvanie "debat u stolu o strelbe a strelach....", "nactene teorie" a podobne vtipky... Vychadzaj zo svojich skusenosti do miery akej chces - to je tvoje plne pravo, ale zial neoddiskutovatelny fakt je ten, ze EVO ma opravnene prisudenu nalepku nevyspytatelnej a nie velmi spolahlivej strely. Z mojej strany vsetko.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vhool

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od vhool »

nic proti tvemu pohledu ale z meho pohledu je toto dost povrchni tvrzeni ... otazkou ale porad zustava PROC tomu tak je ...nejsem jeho vylozenym zastancem a sam pouzivam jine strely (bohuzel ho neumim sehnat jako komponentu) ale zkusenost mam dobrou a proto ho s cistym svedomim doporucim :wink:
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od sided »

Doporučil mi ho člověk od ktereho jsem kupoval Tikku, vzal jsem dvě škatule na vyzkoušení, střeleno 8ks srnčího od 30ti do 150metrů a 5prasátek od selat po lončáka 70kg. Srnčí bez výjimky rozbity, podlitiny na vstřelu, díra na výstřelu, podlité plece i když nebyly zasažené. Na selatech dobrý ale prasata od 50kg neprostřelená, odcházela 100-150metrů a skoro bez barvy při dobré komorové ráně. Liška jako po granátu. Jediný klad který bych EVU přiznal se solidní přesnost.
vhool

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od vhool »

tak pravdou je ze ja s evem strilel z 300WM na vzdalenosti 150-500m (pod 100m bylo rozbite vse a na strele nezalezelo) a nejlepsi vysledky byly na 200+ a co se cerne tyka tak nelovim vetsi kusy jak cca 45 kg a co se tyka srnciho a devastace tak bez rozbijeni,ovsem na vzdalenost pres 250m ...ono totiz s tristovkou lovit na min jak 150m je vzdy o velke devastaci a odbihajici zveri pokud se nestrili na kloub ...a zase kdyz se strili na kloub tak je to rozbite vzdy ...
...omluvte kvalitu zaznamu,uz bylo horsi svetlo a kamera to moc nepobrala ...
http://www.youtube.com/watch?v=JgDnziF0zXg
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od běžkař »

Možná by bylo lepší, kdyby se John zeptal na konkrétní ráži. Já můžu mluvit o moji 308W a kamarádově 30-06 (RWS EVO). Už jsem to nedávno psal (myslím v účincích). Pokud se jedná o mojí 308W, tak účinnost na vysokou a prasata je asi průměrná. Zvěř odchází po komorové ráně max. do 100 m. Když je to přes kloub, tak většinou v ohni. Vždy dírka sem, dírka tam. Barvení takřka nulové, takže i např. 50 m v houští bývá velký oříšek. Proto nevidím absolutně jediný důvod dál tyto náboje kupovat. Můžu srovnat pouze s SaB a Normou Vulcan. Pro mě je jednoznačně nejhorší RWS. Střelba byla takřka vždy do max. 100 m. Vulcany byly v této ráži mnohem lepší. Zvěř prakticky neodcházela, velmi dobře barvila. Na druhou stranu byla střela méně šetrná. V žádném případě však poškození nebylo velké.
Na druhou stranu musím říct, že kamarád v 30-06 (RWS EVO) je spokojený. Zvěř neodchází tak daleko jako po 308W a barvení je výrazně lepší. Bavím se zase především o prasatech a vysoké. Vzdálenost taky v drtivé většině do 100 m. Avšak musím ještě říct, že z cca 25 kusů zvěře, které ulovil došlo u dvou kusů k neprostřelení. Vím jistě, že jeden případ byl u srnčí zvěře. Druhý už si nepamatuji.
Možná to teda bude opravdu ráž od ráže. Když Whool říká, že mu to v 300 win mag fungovalo dobře, tak není důvod pochybovat!!!

Závěrem tedy odpovím na dotaz kolegy Johna. Dle mého názoru v 308W jednoznačně Norma Vulcan!!!!!!!!
vhool

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od vhool »

kolega zminuje 7x64 :wink:
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 297
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Norma Vulcan x RWS Evo

Příspěvek od Myslivec Milda »

vhool píše:kolega zminuje 7x64 :wink:
Osobně, už několk roků používám do svých Blaserů náboje RWS - EVO . ( Kalibry : 7x64 , .300. Winch.Magnum , 8 x 68S ). Jednak proto že si s hlavněmi rozumí, mají vynikající precizi a perfektní ranivost. Tohle platí nejen o mně, ale o cca. desítce mých nejbližších kamarádů, klientů a přátel kteří loví těmito kalibry a náboji. A že těch "kusů" letos padlo ! Počínaje srnčím, přes muflony, černou zvěř, jeleny, daňky a taky africká zvířata. Nezaznamenal jsem jedinou stížnost, leda na "gramlavé ruce a nervy v kýblu" . Takže neznám dnes lepší náboj než RWS-EVO, aspoň co do výše uvedených kalibrů. Tím netvrdím, že někde neexistuje lepší. Dále k Norma-Vulkan . Tento používám do Browningu-BAR , v kal. 30-06, zejména na naháňky. Do 100.m , jsem naprosto spokojený. Do samonabíjecí kulovnice ideální volba, páč má střelu bez olověné špičky. Olověná špička se vždycky při nabití ze zásobníku do hlavně poškodí, ostřihne o hranu hlavně a ztácí precizi, anóbrž je mechanicky poškozená. "Ničivý" účinek Vulkánu na lončáky z 30-06 je víc než dostatečný. Co se precize v opakovacích kulovnicích týká. Vulkán je na 200.m značně horší než EVO. Nemá jeho precizi, ani to od něho nikdo nečeká. Cenově je levnější než EVO, ALE ! nemá zaručené vlastnosti a parametry jako EVO. Zejména to, že krabička Vulkánů z loňska zpravidla "nelítá" jako ta letošní. Podobně se chová třeba munice S&B . EVO je vlajková loď koncernu RUAG , kdežto VULKAN je kvalitní konfekce od stejného koncernu . Toto je má praktická zkušenost.
Odpovědět