společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od běžkař »

V mnoha vláknech se tu a tam oklikou narazí na společné lovy (naháňky, natláčky atd) a jejich ne/vhodnost z různých hledisek. Často je to však v daném vlákně OT a debata o této problematice se musí zarazit. I já jsem poukazoval na naháňky ve vlákně „profesionální smečky honičů“. Měl jsem za to, že když jsou smečky úzce spjaty se společnými lovy, tak to úplně OT nebude (myslím si, že pokud se toto téma rozvine, tak se tam stejně smečky i jiná problematika než společné lovy objeví :shock: ). Nicméně příspěvky byly smazány moderátory. Toto s naprostou pokorou respektuji, a proto zakládám nové téma, aby se tato problematika nemusela neustále probírat tam, kde nepatří.
Pokusím se tedy opět nastínit můj pohled na problematiku společných lovů. Z hlediska myslivosti patří tyto akce samozřejmě k tradicím. Často si však kladu otázku, jestli podobné tradice nepatří do dob dávno minulých. Když tak nad tím přemýšlím a všude všechny poslouchám, jaká je snaha zvěř co nejméně stresovat a při lovech co nejšetrněji usmrtit, tak se mi naprosto vytrácí to, jak vlastně můžeme někdo něco podobného dělat. Následující poznámka bude trochu z nemysliveckého pohledu….. Připadá mi např. naprosto absurdní, když myslivec potká turistu v lese a začne mu říkat, že musí chodit jen po vyznačených trasách, že ruší a stresuje zvěř atd. a den na to jde na společný lov, kde je takový humbuk, že……….však všichni víte. Honci řvou a troubí, psi ženou a stresují zvěř a v průběhu padne např. 100 ran a na výřadu je 35 kusů. Když k sobě budeme upřímní a nebudeme pokrytci, tak si asi musíme přiznat, že pár kusů se zkrátka hodně trápí, než se (v dobrých případech) dohledají a pár zůstane trápících se někde v lese, zatímco myslivci si budou v teplém srubu plácat po rameni a s panákem v levici si budou říkat, jak to bylo všechno fajn. Je to opravdu zvláštní, že to lidé takto ne/vnímají. Asi většina lidí, co tady přispívá již někdy zažila, jaký pohled se skýtá na poraněný kus, když čeká na to až jí to zkrátíme. Každý asi bude souhlasit, že jsou to chvilky, kdy člověk začne opravdu více přemýšlet nad některými věcmi souvisejícími s lovem a myslivostí jako takovou (někdy navíc i nad jinými). Pokud člověk takovou zkušenost má a je si vědom toho, co se děje na společných lovech, tak to s ním zkrátka musí nějak pohnout (jinak tomu nerozumím). Navíc je nutné si uvědomit, že pokud se na společném lovu zvěř nedohledá (často ani není vůle), tak jí ty obrovské muka nikdo nezkrátí.
Pak jsou zde samozřejmě taky důvody proč společenské lovy dělat. Např.: „tradice“, zábava, finance (placené akce), využití psů, protislužba, plnění stavů, snaha o snižování škod způsobených zvěří pomocí lovu atd.
Rád bych věřil, že většina myslivců dělá myslivost primárně k vůli tomu, že mají přírodu a zvěř opravdu rádi. Když to ale kolem sebe vidím, tak tomu tolik nevěřím. A pokud tu přírodu a zvěř mají rádi, tak jim chybí pokora, protože pokud by si dokázali skutečně uvědomit, co se na naháňkách odehrává, tak by to nepodporovali svoji účastí.
Je mi jasné, že někdy je problematika s pácháním škod zvěří veliká, ale myslím si, že kdyby byla vůle, tak by to šlo řešit individuálními lovy, bez zbytečného štvaní a s vypracováním si co nejlepší individuální příležitosti pro lov. Však kolikrát tady lidi brečeli nebo byli rádi, že je jich ve spolku např. 15, ale loví jen 3. Spoustu lidí má možnost lovit jen srnčí, co by dali za to, kdyby jim někdo nabídl zdarma odstřel např. černé či vysoké.
Věřte prosím, že téma jsem nezaložil proto, abych si něco dokazoval či moralizoval. Jen mě opravdu zajímá, co primárně vede lidi chodit na podobné akce, i když jsou si vědomi toho, co se tam děje.
Budu rád, když si o tom podiskutujeme a třeba mi někdo otevře oči a třeba i částečně změním pohled na danou problematiku. Diskutujme solidně, věcně, proč ano, proč ne, bez známek osobních útoků a napadání.
S pozdravem a přáním všeho dobrého,
Pavel
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: společné lovy a jejich smysluplnost

Příspěvek od Petr1970 »

aniž by chtěl nějak rejpat - drobnou navrhujete řešit jak? individuálním lovem s malorážkama?:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
vhool

Re: společné lovy a jejich smysluplnost

Příspěvek od vhool »

to petr1970: myslim ze kolega ma na mysli hlavne lov sparkate ... drobne je stejne uz tak malo ze by se vubec nic nestalo kdyby se deset let nelovila vubec :wink:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: společné lovy a jejich smysluplnost

Příspěvek od Petr1970 »

já vím, ale pojal to tak nějak globálně - o utrpení atd...
drobná - co budou dělat v jižních čechách a jinde? kachen biliony... u nás díky polodivokému chovu (přikrmování, budky na přírodních rybnících) tahy o 50-150 kachnách "přírodních"...
např. u nás prasata nejsou - ani v okolních sdruženích (a to se na to chlapi celkem třesou že by si prase rádi střelili..)

zahrneme do diskuse i etiku "norování"? obklíčená díra kde to vypadá jak u verdunu kde se pálí po každém pohybu? místo našoulávání-čekané lišek?

jinak to nechci nějak provokovat ale.. je jedno jestli srnčí(spárkatou) zvedne 2x do roka hulákající honec nebo houbař, jezdec na koni, čtyřkolce...

a že drobná trpí to snad každý souhlasí....(plašení, psi, poranění palbou, víceméně jatka -automaty..)

přijde mi že myslivci dělí zvěř na 2 druhy - naše a zlá
naše: všechno maso, pěstujeme, chráníme, nechceme stresovat
zlá: zobáky, lišky, kuny, psi, kočky... - palme je, travme je, likvidujme je těžkýma kulometama bez ohledu na nějakou etiku, kazí nám to "naše" zviřátka...

to je takovej zjednodušenej pohled který tak občas zažívám....
Naposledy upravil(a) Petr1970 dne ned 01.1.2012, 22:02, celkem upraveno 1 x.
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: společné lovy a jejich smysluplnost

Příspěvek od běžkař »

To: Petr1970
Je to přesně jak nastínil vhool. ¨
Navíc lov drobné je taky kapitola sama pro sebe. Vypouštění krotkých bažantů pro naše uspokojení z lovu je taky zvláštní forma zábavy. Stejně tak chov krotkých kachen jen proto, aby se pár človíčků v zeleném pobavilo je též podivné. Když jsem naposledy cca před měsícem a půl šel na ryby a viděl jsem, kolik psů honilo po hladině postřelené kačeny, tak to taky nebyl příjemný pohled. Pak dostřelování X kachen na hladině (létalo to všemi směry). Zkrátka často to není dost důstojné a vždy se najdou tací, kteří to ještě umocňují.
Pokud ale Petře souhlasíš se všemi dnešními formami společných lovů, tak by mě spíš zajímalo, proč tomu tak je? Nějaké pozitivní věci, které souvisí se společenskými lovy. Pomineme setkání se s přáteli. To by byl myslím příliš pokrytecký důvod, vzhledem k tomu, že zvěři přijdem "domů" a dělá se tam to, co se tam dělá......
vhool

Re: společné lovy a jejich smysluplnost

Příspěvek od vhool »

to petr1970: prosim te ja myslim ze neni treba slovickarit,kolega fesoj zde jasne nadhodil tema zpusobem ze ktereho myslim dost jasne vypliva o cem chce diskutovat.navic si myslim ze v tomto pripade chytas zaslova a je z meho pohledu trosku hloupe prirovnavat lov kachen ke spolecnym lovum na sparkatou.to ze nejde o zvednuti srnciho dvakrat do roka je vice nez jasne tomu kdo lovil jinde nez kolem rybnika :wink: ... jsou reviry kde se tyto akce poradaji nekolikrat do mesice a to ma myslim kolega na mysli :wink:
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: společné lovy a jejich smysluplnost

Příspěvek od Hirc »

právě z těchto důvodů, které jsi popsal, chodím každý rok jen na jednu "dobrovolně povinnou" naháňku. Za posledních cca 10 let se jen jednou stalo, že se ulovilo úměrně tomu, kolik bordelu se v lese nadělalo - veškerá zvěř šla ke své smůle na 4 vynikající střelce. V ostatních případech bývá výsledek tristní - tu metrákový kňour, tu X nedohledatelných postřelů, desítky ran "do vzduchu" atd...

Nemám nic proti tomu, když někde organizují naháňky na profi úrovni - jasně vymezené výseče střelby, vyvýšené "palposty", kvalitní psi pro práci v leči tak hlavně pro dohledávku, a hlavně střelci, kteří a) umí střílet na zvěř v pohybu a b) ví kdy a na co mohou a nemohou zmáčknout. Bohužel těch skutečných střelců bývá s bídou 20%...

Sám se řadím mezi ty ne-střelce, a preferuji individuální lov kde mám čas si počkat, připravit se a klidně si i ránu odpustit... vždyť i bez toho je hezký večer/ráno.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: společné lovy a jejich smysluplnost

Příspěvek od Petr1970 »

whool: no právě že téma "společné lovy" je hodně široký.. jestli myslíte poplatková jatka (jedno jestli drobná na konopišti nebo obory na černou apod..) tak to napište..

v normálních honitbách (chudých) neznám že by někdo dělal hony x-měsíčně... 2-3 společné hony za sezonu, když jsou rybníky tak k tomu 1-2 tahy kachen - tam bych řekl že to nějak extra stresující-jatka nejsou.. je to tak jak by to možná, mělo vypadat...
moc se toho nestřelí, ta zvěř tam stejně není, je to spíš vycházka, když se ve 40 flintách za 6 lečí sloví 1 liška a 3 zajíci, občas 1 prase náhodou, je to bráno jako úspěch...

osobně nemám společné akce rád z těchto důvodů
poplatková jatka (jedno jaká) nejsou lov, ale prostě jen střelnice do masa
nebezpečí - nadržení střelci, nedisciplinovaní, ohrožení psa(pes má pro mě cenu jako člen rodiny..)
machrování a tvrdej alkohol - půl litru zelený při pasování atd...

společné akce mám rád z těchto důvodů
když o nic moc nejde (trofeje, peníze) - je to procházka, stmelující akce, vyvrcholení mysliveckého roku
tradice - psi, troubení, ohně...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: společné lovy a jejich smysluplnost

Příspěvek od dalas »

Nemá smysl tu řešit společné lovy na druhy, u kterých to zákon jednoznačně přikazuje (pokud se nechceme bavit o změně zákona). Pavlustryckovi jde zřejmě o lov těch druhů u kterých je povolen jak společný lov, tak lov individuální.
Můj názor na věc je ten, že společné lovy nejsou pořádány z důvodů dodržování tradic. Myslím, že hlavním důvodem je jejich účinnost, pokud jsou prováděny správně. Nejsem zastáncem společných lovů metodou proženeme to, jestli tam něco je nebo ne. Já preferuji jistotu. To znamená, že místo pobytu lovené zvěře je známo. Leče pak mohou být podstatně menší a tím i stresování ostatní zvěře. U nás je tímto způsobem lovena černá a liška a jak už jsem předeslal, je vše vázáno na obeznání a tedy i sníh. Pokud tyto podmínky nejsou, společné lovy nepořádáme. Další věcí je kvalita lovců. Jednak z pohledu bezpečnosti ale taky z pohledu jisté rány. Je to téma diskutované v mnoha jiných vláknech a taky důvod, proč tyto společné lovy aktivně nevyhledávám. Pokud jsou to hurá akce, kde se jde hodně lidí jen vyblbnout, tak to radši ne.
to vhool: nelovit drobnou ještě samo o sobě moc nevyřeší, těch faktorů, které ovlivňují stavy je moc a pokud bych je měl seřadit, tak následovně: vhodný biotop, způsob zemědělského hospodaření, stavy zvěře škodící v myslivosti včetně chráněných druhů vytvářejících tlak, péče o zvěř v zimním období, lov. Ono se to prolíná, ale asi tak.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od vhool »

vlákno přejmenováno na "společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost"
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: společné lovy a jejich smysluplnost

Příspěvek od běžkař »

Petře, ty jsi to asi špatně pochopil. Jak jsem říkal výše. Měl jsem především na mysli lov spárkaté. Šlo mně ale především o to, lovit tak, aby to bylo pro zvěř co nejméně stresující, pokud možno co nejrychlejší a ještě lépe, aby ani netušila, že se o něco snažíme.
Neboj, ani mně se nelíbí čtyřkolky, motorky atd. Jde o to, pokusit taky proti tomu něco udělat.
Ale tokový turista nebo houbař, který se za ničím nežene, po nikom nestřílí, není zase tak obrovská hrozba pro zvěř. Zvěř si v klidu odběhne, protože má čas a většinou jen jistí. Zvěř je zvyklá, že se sem tam někdo mihne. Samozřejmě by byl asi lepší úplný klid. Ale žijeme snad v realitě a víme, že to úplně nelze.
Ale vrátil bych se spíše k tomu, co bylo nastíněno na začátku.......
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od kasari »

Tohle je téma,který řeším cca 20 let...
To pavelstrycek - chápu, že se chceš dozvědět důvody, ale to je příliš obecný. Nejde srovnávat oblasti, kde se střelí 10 prasat za rok a oblasti, kde 200 není žádný výsledek. Stejně tak i s vysokou.
Pokud se na to podívám z hlediska stresu, není to vůbec tak jednoznačný, jak popisuješ. Myslím, že zvěř je daleko méně stresována nárazovými akcemi, řekněme 4x-5x za měsíc, kdy poté nastává klid, než v situaci, kdy se na posedech střídaj myslivci a pokud zrovna jejich hromada nebyla navštívená, obchází v noci další, jestli náhodou nenarazí na zvěř jinde. Stačí se jen podívat do sešitů v MS, kde se na posedy zapisují. Okolo úplňku to připomíná pořadníky na auta za komančů...
Další věcí, je samotná organizace společného lovu. Právě malé leče jsou myslím významným stresorem, protože zvěř není zneklidňována jen uvnitř leče, ale také mimo ni, plus samozřejmě přesuny apod. Oproti tomu při tzv. naháňkách se slíděním dochází jen ke zneklidňování zvěře, tak pomalu táhne jinam a přitom je i daleko lépe slovitelná, protože neprchá tryskem. Jako nástroj pro případné snížení stavů jen doporučuji. Přesto ( nebo možná spíš proto ) není příliš využívána.
Osobně se zúčastňuji naháněk často, ale jen jako psovod. Nikdy mě nebavilo a ani možná neumím, střílet na rychle běžící zvěř. A učit se to zatím nepotřebuju, protože individuálně si i tak zalovím dost.
Ulkomaalainen...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od dalas »

to kasari: trochu se rozcházíme v pojetí malé leče. Je samozřejmě blbost dělat malé leče jednu za druhou a plošně tak pročesávat honitbu. To souhlasím. Já to píši na základě praxe u nás, kdy je obstoupena většinou jen jedna huština, z které je pak černá, nebo liška vytlačena. Tím celá akce končí. Podmínkou je, že jdeme téměř vždy na jistotu. To by si nikdo nedovolil něco organizovat jen tak. Samozřejmě to závisí na charakteru honitby a jejím zazvěření. U nás není černá trvalou zvěří (naštěstí) a nějaké rozsáhlé lesní porosty taky nemáme.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od kasari »

pavelstrycek píše: Však kolikrát tady lidi brečeli nebo byli rádi, že je jich ve spolku např. 15, ale loví jen 3. Spoustu lidí má možnost lovit jen srnčí, co by dali za to, kdyby jim někdo nabídl zdarma odstřel např. černé či vysoké.
A to je právě echt česká myslivost - v první řadě je bude zajímat KOLIK by za to dali... Protože jsou vlastně rádi, že jim tam nikdo neleze, páč by jinak mohl střelit víc, než oni.
Včera jsem slyšel, jak jeden psovod na naháňce v horách vyprávěl zážitek za rakovnicka - před nástupem k němu přišel člen pořádajícího MS ( výběrčí :D ) a zeptal se ho : Na štontu se platí 2 tisíce, ty jdeš do leče se psem? - Jo. - Tak zaplatíš 200.- Za to že bude pes makat v leči? - Jasně. - Tak to si polibte... A odjel jinam. Taky způsob společnýho lovu... :?
Ulkomaalainen...
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od kasari »

to dalas - to je právě to, co jsem myslel tím, že to nejde porovnávat. :)
Tenhle způsob jsme praktikovali na polesí. Akce pro 30ti člennou skupinu cizinců se musí organizovat jinak.
A obojí je kolektivní lov. :wink:
Ulkomaalainen...
Zamčeno