Sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Perník »

Vážení, obracím se na Vás s dotazem, zda jste nuceni se s podobným problémem potýkat i v jiných krajích ČR. Ústecký kraj, resp. Krajský úřad nařídil všem státním správám myslivosti na ORP ve své působnosti vymáhat sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře tzn. zahájit správní řízení v této věci. Vše prý vychází z požadavku MZe a mělo by se to řešit v celé republice, ale podle toho co jsem si zjišťoval se jedná jen o specialitu našeho kraje. Jak je to u Vás?
Přítel Lotr sice tvrdí, že by to mělo být řešeno v celé ČR, ale podle informací, které mám o podobném požadavku jinde (dosud?) neví.
Jinak k této problematice doporučuji přečíst článek Davida Vacy ve Světě myslivosti 1/2014, dle mého velmi výstižně popsáno!
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od dalas »

Tohle dost dobře nechápu. Proč by provozovatel honitby měl být sankcionován za vyšší stavy zvěře, pokud by ničemu nevadily. Ta původní idea byla taková, že pokud jsou stavy mezi minimem a normovaným, nehradí provozovatel honitby škody vzniklé zvěří. Tyto škody se měly uplatňovat pouze v případech, že normované stavy jsou prokatzatelně překročeny. Ale při převládajícím IQ v této zemi se ničemu nedivím.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Jan Slavětínský »

U nás zase vyhrožují se sankcemi veterináři přes St.správu za to, že nikdo nesbíral trus a nedali se vzorky na parazitární vyšetření v návaznosti na vydání léčiva. Všichni to pochopili tak, že nebudu sbírat trus,tudíž nechci a nebudu letos léčit....
Prý omyl, řeší se to ze všech stran, tak uvidíme. Ale vyhrožovali 20 ti tisíci.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Lotr »

Čekal jsem, kdo s tím přijde. Jedná se o to, že MZe vydalo všem Krajským úřadům v republice pokyn na zahajování správních řízení za porušení povinností stanovených v § 3 odst. 2 zákona o myslivosti, tedy nedodržení povinnosti udržovat stav zvěře v honitbě mezi minimálním a normovaným stavem. Zákon na to pamatuje v § 64 odst. 3 písm. c). Vychází se z toho, že uživatel honitby uvedl do sčítacího listu do jarního kmenového stavu víc, než má v rozhodnutí o uvedení honitby do souladu se zákonem. Dle názoru MZe se tím dopustil výše uvedeného přestupku a orgán SSM nejnižšího stupně, tedy ORP, zahájí správní řízení a uloží pokutu. Jak píše přítel Perník, u nás v Ústeckém kraji se tato praxe rozjela pod pohrůžkou právníků MZe, že na ty úředníky SSM, kteří nebudou ve věci zahajovat řízení, budou po kontrolách z KUUK a MZe a následném zjištění nečinnosti podávána tr. oznámení po podezření ze zneužití pravomocí úřední osoby. Mnoho kolegů, včetně mě, i když jsme s tímto názorem nesouhlasili, bylo donuceno řízení zahájit. Věc má horší dopad, než to vypadá, tedy uložení pokuty uživateli honiteb. Pokud je uživatelem honitby fyzická osoba, musí se zahájit řízení o odebrání loveckého lístku, neboť po pravomocném uložení pokuty není taková osoba způsobilá držet lovecký lístek. Dále se za účelem úpravy stavů zvěře v honitbě musí zahájit řízení povolení lovu dle § 39 zákona o myslivosti, aby došlo k úpravám na normovaný stav. Tato povolení se budou ukládat jako opatření a pokud uživatel honitby nesplní nařízené opatření, opět se budou ukládat pokuty. Odvolání proti zahájení řízení nepomohou, neboť krajské úřady, potažmo MZe neberou na námitky odvolatele zřetel a rozhodnutí o uložení pokuty potvrdí. Jediným řešením, které jsme byli schopni vymyslet - zatím - je zahájení řízení na návrh držitele honitby o změnu minimálních a normovaných stavů, neboť návrhy pocházejí z roku většinou 1993 a občas jsou počítány velmi zahádně. Zatím se s tím pereme, jen je mi záhadou, proč jsou biti pouze uživatelé honiteb v Ústeckém kraji, když na pokynu MZe je rozdělovník pro celou republiku. Co jsem se poptával kolegů ze zbytku republiky, některé kraje od toho daly ruce pryč a na některých ORP o tom vůbec neví.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas> je to tak, v Ústeckém kraji se KÚ rozhodl pokutovat ty uživatele honiteb, kteří vykázali vyšší než normované stavy zvěře. Takže vlastně ty poctivé, kteří se snaží nepsat bludy a navýšit adekvátně odstřel, aby s tím aspoň něco třeba udělali...
A korunu tomu nasadili tím, že dovodili, že ruku v ruce s tím musí zahájit správní řízení o odebrání loveckého lístku pro spáchání přestupku tomu uživateli, opět za to, že napsal nejspíš pravdu, nebo jí se blížící stav. Pominu to, že někdo by mohl nadhodnocovat, aby mohl střílet. Pěkná vizitka našeho systému mysliveckého plánování, ne? Blázinec hard. Svět myslivosti se tomu celkem věnuje, tam najdeš víc.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Aaaa, Lotr mě předběhl, a ostatně je to osoba nejpovolanější a přímo od zdroje. Nu, nezávidím ti, po mě někdo chtít takovou hovadinu, při tom, jak všichni známe fungování výkaznictví a plánování, nevím jak bych se s tím popral... Už sama ta pokuta je nepříjemná, a odebírání LL, to už je totál vrchol.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Lotr »

Ano, republika, potažmo Ústecký kraj je teď rozdělen na dva tábory a to na ty, kteří už léta do výkazů lžou a teď se smějí a na ty, kteří poctivě sčítají, uvádějí do Mysl-7 pravdu a teď jsou za to sankcionováni. Povede to k naprosto absurdní situaci, kdy budem rázem celá republika lhát a mávnutím kouzelného proutku budou normované stavy naprosto v pořádku, podle tabulek. Na MZe si zřejmě rozdají odměny a budeme se všichni tvářit, že je to vlastně v pořádku. Otázka zní, co nastane, až se právníci velkých zemědělců opřou do škod, které vznikají na poli i v lese přemnoženou spárkatou, která vlastně papírově přemnožení po letošním sčítání není.
Jo a ve Světě myslivosti č. 2/2014 jsem včera četl velice pěknou reakci od p. Buršíka, též doporučuji ke shlédnutí.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od dalas »

tohle by se klidně mohlo jmenovat "sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře aneb pytlákem z donucení" :mrgreen:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Perník »

když jsem se dozvěděl že SSM na ORP Děčín bude ukládat pokutu 300,-Kč za každý kus navíc, polilo mě horko.
Podle všeho, jsem za poslední dobu jediný MH který přes HS požádal SSM o navýšení NS srnčí zvěře. Nikdo podobnou změnu (zatím) nechtěl. Ale jak ví Lotr, já už se s představitelem správy myslivosti na KUUK dohaduji delší dobu. Vždy jsem se snažil při sčítání postupovat zodpovědně a do komentáře uváděl ža do naší polní honitby je v zimním období, kdy se sčítání prováděla, staženo značné množství zvěře z okolních lesních honiteb. Upravený stav před lovem již odpovídal skutečným stavům v dané době. To ale bohužel nikoho nezajímá!!! na monitorech úředníků červeně bliká číslo sčítaných stavů. Zatím nevím jak se k tomu postaví naše ORP, zda bude pokuta ukládána paušálně, nebo podle vzoru Děčína.
Problém opravdu nastane až bude třeba cca 1/3 zvěře úmysně zamlčována a odlov se bude počítat z nižších (nasčítaných) stavů. Stavy porostou, úměrně i škody, ale problém zůstane! Ale úřadové na krajích a MZe se budou plácat po ramenou, jak to dobře udělali!
Zásadní prostě je, že o tom jaké stavy jsou pro dané prostředí únosné nerozhoduje držitel honitby ale SSM na základě zastaralé vyhlášky a vlastně celého systému mysliveckého plánování!
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> no ale já se nedivím, já taky už předem vím, kolik se u nás letos nasčítá, to by jeden neřekl, jak jsem jasnovidný... :lol: :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Lotr »

Pro Bílého lovce: pro odlehčení, jeden náš bývalý kolega nás vždy učil, že plán lovu srnčí zvěře se určuje podle toho, kdy a kdo má v daném roce narozeniny, kdo vdává dceru, žení syna, kolik lidí přijde na výroční schůzi, na myslivecký ples nebo věneček apod. :D A pokud vím, mnozí se toho drží dodnes. Papír to unese a pokud to tak dělají už léta, tak to dokonce vypadá, že je v honitbě všechno v pořádku.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Karel61 »

Lotr píše:..na ty úředníky SSM, kteří nebudou ve věci zahajovat řízení, budou po kontrolách z KUUK a MZe a následném zjištění nečinnosti podávána tr. oznámení po podezření ze zneužití pravomocí úřední osoby..
Tak tohoto bych se kóónečně rád dočkal :!: OŽP v Dačicích není schopno dodržovat lhůty, protože úředníci na to rozumově nestačí, s každou prkotinou telefonují na krajský úřad, co s tím mají dělat. Občany ale šikanují porušováním zákonů (to je hrozně baví, posiluje to zjevně jejich narušené sebevědomí), ministerstva za ně platí škody (jen mně už zaplatilo MZe 35 tisíc náhrady za šikanu) a neděje se vůbec nic.. Ministerstvo jim škodu odmítlo strhnout z platu, i když jsem na to tlačil...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od fesoj »

Typický český Absurdistán. Takže abych se vyhnul sankcím a přitom zabránil zvyšování škod, musím do sčítaných stavů uvést číslo ne vyšší než NKS, podle toho též stanovit plán chovu a lovu - a vzápětí požádat o jeho zvýšení, protože až po sčítání mi do honitby - neznámo odkud - přišlo větší množství zvěře, kterou je samozřejmě nutno odlovit. Já vím, že je to blbost a vlastně podvod, orgán SSM také ví, že je to blbost a podvod - ale nemůže mi nic dokázat. A pravdivé údaje uvést nelze, protože, jak říkal už Josef Švejk, "Kristus Pán měl taky pravdu a taky ho ukřižovali" - a jak říkají zkušení recidivisté, přiznání je sice polehčující okolnost, ale tutovej flastr. A to, že někdo vůbec něco podobného dokázal vymyslet, tomu se ani nemá cenu divit - kdo se diví, tomu je divno, lepší je si v pohodě hovět a bude nám...dobře.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Lotr »

4 Karel61 - můžeš tak učinit i Ty, nic Ti nebrání. Co chceš slyšet, rozumově nestačící se prolínají všemi obory, i státní správou, s tím nic neuděláme. Ale třeba se jednou štěstí unaví a MZe přijede na kontrolu i do Dačic, co já vím. . . .. :twisted:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: sankce za překročené normované stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Tim »

Tak jsem to tu včera dopoledne pročítal a nestačil se divit, no a odpoledne už jsem měl ve schránce dopis.... :roll: Vůbec jsem o něčem takovém do včerejška neslyšel, jakto ??? No, díky bohu je tento "nápad" tak děravý, že ho lze jednoduše obejít, jenže takový přístup se mi vůbec nelíbí, ba se mi i příčí :cry:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Odpovědět