Termokamery

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Termokamery

Příspěvek od lovec »

@ cobaj, nenárokujem si univerzálnu pravdu a netvrdím, že FLIR je jediný kúpyhodný prístroj na trhu.
Rozlíšenie mikrobolometra síce nie je jediná podstatná vec, ale z malého rozlíšenia sa kvalitný výsledok vyčarovať nedá. Súhlasím s tým, že optický zoom je plus. Pre mňa je subjektívne väčším prínosom široké zorné pole. V spojení s citlivejším mikrobolometrom to pre mňa znamená menej hľadania a otáčania sa, čiže menej námahy než niečo objavím.
Zabudovaný zdroj vidím naopak ako výhodu. Podľa mojej skúsenosti s LS64 a s LS-XR vydrží minimálne dva dlhé posedy s množstvom používania. Po druhom večere mám k dispozícii kapacitu odhadom ešte tak 20-25%. Okrem toho so sebou nosím dve powerbanky 20000mAh, takže ak by som mal obavy, že mi to nevydrží, no tak to jednoducho na chvíľu napichnem. To už je taká časová kapacita, že ak by som ju využil, tak asi prídem o oko.
Z toho, čo dnes FLIR ponúka, ja za adekvátne využiteľné považujem len LS-XR a prízvukujem, že je to môj, prísne subjektívny názor. Poznám ľudí, ktorým stačí k spokojnosti aj Scout TK.
Značky ako Nightpearl, Pulsar, Guide, Liemke atď., atď., beriem ako alternatívnu konkurenciu, pre mňa je však negatívom užívateľský komfort a použité materiály.
Ak by som nevedel, čo od dobroty, tak sa obzriem za niečím ako je napr. Oasys (SkeetIR) alebo Insight (MTM AN/PAS 23). Pre začiatok mi LS-XR postačí, uvidím tak za rok-dva, čo bude na trhu.

Rád si prečítam skúsenosti ďalších užívateľov, bez ohľadu na typ prístroja.
Pre spestrenie pridávam link na jeden z nemeckých obchodov: http://www.lk-shop.com/

P.S. Jedna drobnosť, ktorá sa prekvapivo dá aj prakticky využiť, je zabudovaný viditeľný laser vo FLIRe. Kolegovi bez terma, sediacemu o nejaký ten posed ďalej, sa tak dá ukázať/označiť prichádzajúca zver. :D
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Termokamery

Příspěvek od sara »

Ohledně obnovovací frekvence obrazovek termo přístrojů. Co se týká výrobků zn. Pulsar, mám nakoukáno dost s 30 Hz a 50 Hz.
A ten přínos u vyšší frekvence není zanedbatelný. Když tzv . švenkujete po krajině trochu rychleji, tak u 30-tky jste snadno schopni přehlédnout kontrastní objekt právě pro malou obnovovací frekvenci obrazu displeje přístroje. Docela by mě zajímalo o jaký čas zpozdí 50 Hz-ka oproti reálu. Zvláště pokud by jsme se bavili o třelbě na pohybující se cíl pomocí termozaměřovače s touto obnovovací f. sara
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

sara s 50 -tkou se dá normálně střílet v pohybu a bez problémů trefovat, běžně tupluju
krajec666
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: úte 08.10.2013, 20:29

Re: Termokamery

Příspěvek od krajec666 »

Napiste vsetci ake termovizie matte co v tom vidite na aku vzdialenost co viete rozoznat?
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Termokamery

Příspěvek od sara »

rimar77 píše:sara s 50 -tkou se dá normálně střílet v pohybu a bez problémů trefovat, běžně tupluju
To je dobrá zpráva, že trefuješ. :) Ale stejně by mně zajímalo, o jaký zlomek sekundy se vykreslení obrazu zpozdí za realitou.
To by se dalo, ne složitým pokusem, zhruba zjistit, ale kde na to vzít čas. :( . sara
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Termokamery

Příspěvek od crif »

První rána je v podstatě jasná. Na tupl do 50m přímo na plec, okolo 100m si s tím člověk musí v pohybu malinko pohrát. Ale nic dramatického. Jak se to dostane do ruky, jde to samo.
gazaa
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: pon 20.5.2013, 17:35

Re: Termokamery

Příspěvek od gazaa »

crif... a jakou masinkou?

Odesláno z mého Lenovo P1a42 pomocí Tapatalk
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Termokamery

Příspěvek od crif »

Apex XD 75
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

sara píše:
rimar77 píše:sara s 50 -tkou se dá normálně střílet v pohybu a bez problémů trefovat, běžně tupluju
To je dobrá zpráva, že trefuješ. :) Ale stejně by mně zajímalo, o jaký zlomek sekundy se vykreslení obrazu zpozdí za realitou.
To by se dalo, ne složitým pokusem, zhruba zjistit, ale kde na to vzít čas. :( . sara
sara spíš než pokus by bylo lepší to spočítat myslím že to by bylo jednodušší jen nevím jak na to :-) bude záležet na rychlosti objektu a úhlu pod jakým se bude pohybovat, při střelbě je ještě další proměnná - rychlost střely čím rychlejší střela tím méně se tím zkreslením musíš zabývat já předsazuju stejně jako u klasiky a sedí to ale přednostní pro mne je počkat až stojí, u digitálu jsem taky zpoždění nezaznamenal abych se tím musel zabývat, teď jsem četl že by měli u nějakého terma přijít s 60 herci otázka je jestli je to ještě důležité zlepšení o těch 10 ale to nemohu posoudit na těch 100metrů to asi mít zásadní vliv nebude ale na větší dálku už to znát asi bude
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Termokamery

Příspěvek od crif »

Možná stojí za posouzení při střelbě v pohybu a je-li tam trocha času, ve kterém módu pracuji. Či jedu na A a nebo si musím ťuknout do H. Potom je lepší i pracovat na dvoj či trojnožce.
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Termokamery

Příspěvek od sara »

sara spíš než pokus by bylo lepší to spočítat myslím že to by bylo jednodušší jen nevím jak na to :-) bude záležet na rychlosti objektu a úhlu pod jakým se bude pohybovat, při střelbě je ještě další proměnná - rychlost střely čím rychlejší střela tím méně se tím zkreslením musíš zabývat já předsazuju stejně jako u klasiky a sedí to ale přednostní pro mne je počkat až stojí, u digitálu jsem taky zpoždění nezaznamenal abych se tím musel zabývat, teď jsem četl že by měli u nějakého terma přijít s 60 herci otázka je jestli je to ještě důležité zlepšení o těch 10 ale to nemohu posoudit na těch 100metrů to asi mít zásadní vliv nebude ale na větší dálku už to znát asi bude[/quote]

No to ne, tady nic prvotně nespočítáš.V tomhle případě můžeš jen naměřit a pak dopočítat. To co popisuješ , nemá se smyslem otázky nic společného. Ptáme se na čas kde cíl je, a na čas kdy ho vidím v přístroji. Pokud se objekt pohybuje a přístroj má "zpoždění", tak ho vlastně vidím jinde než rálně je.
To co popisuješ je klasická úloha výpočtu předsazení s parametry/ doba letu střely a rychl. pohybu cíle v projekci vzhledem ke střelci/ . V obecném případě se při výpočtu použije goniometrická funkce.
V této klasice je jediným fyzikálním zpožděním doba, po kterou k oku střelce doletí fotony/ respektive el.-mag. vlny/ obrazu cíle. Ovšem vzhledem k tomu, že "světlo letí" rychlostí cca 300 000 000 m/s, je doba zpoždění obrazu oproti objektu zanedbatelně malilinká, limitně - nulová. Zpoždění dané mech. spoušť ústrojí a dobou vývinu rány nemá s touto otázkou taky nic společného. /Ptám se na "zpoždění" termozaměřovače.
Při pozorování termozaměřovačem je tu také toto limitně nulové zpoždění, ale navíc je tu zpoždění dané procesy uvnitř optoelektroniky přístroje, a o tomto zpoždění se vede řeč. A toto zpoždění by chtělo vyčíst od výrobce a nebo změřit a pak vypočítat, případně aspoň odhadnout. Podle toho, co píšete, je malé, ale stejně bych radši viděl objektivně udanou hodnotu 0,..... vteřiny/ i kdyby to byla čistá nula, jako že asi nebude/. Možná je tento parametr proměnný, napadá mě třeba závislý na teplotě přístroje, mikrobolometru atd.. sara
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Termokamery

Příspěvek od sara »

rimar 77 píše. " u digitálu jsem taky zpoždění nezaznamenal abych se tím musel zabývat,"

Já jsem střílel jednou na pomalu se pohybující sele přes digi 770-ku na cca 50 m.
A vstřel byl cca o 25 cm vzadu, než bych čekal. :(
Samozřejmě, jeden případ , jasně, ale semínko nedůvěry vzklíčilo. sara
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

sara já to chápu ale myslím si že čím více herců ten přístroj má tím je to zkreslení pohybujícího se cíle menší, když se podíváš na videa na youtube z USA kde maj povolené 9hercové přístroje a střílí v běhu tak předsazují víc než metr to bych se s 50ti hercovým apexem netrefil takže co jsem měl na mysli já je spočítat při daném počtu herců o kolik to zpomalí (zkreslí obraz) a né kolik zpomalí přístroj tím přenosem na displej to opravdu jde jen údajem od výrobce a nebo nějakým pokusem jak říkáš ty
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 537
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Termokamery

Příspěvek od kounek »

:D Pokud se to vezme čistě matematicky, tak počet hertzů znamená počet opakování za sekundu, tedy 9 hz znamená, že mezi jednotlivými obnoveními uběhne 0,111 sekundy. Při 30 Hz to bude 0,033 sekundy a při 50 Hz to bude 0,02 sekundy.

Pokud pomyslné prase poběží rychlostí 20 km/h, tak běží rychlostí 5,55 metrů za sekundu.

Z toho vyplývá:

9 Hz = 0,111 sekundy mezi obnoveními = 61 centimetrů běhu prasete rychlostí 20Km/h
30 Hz = 0,033 sekundy = 18 centimetrů rychlostí 20Km/h
50Hz = 0,02 sekundy = 11 centimetrů

Toto je ale čistě teorie co se týče výpočtu prodlevy mezi obnoveními a dráhy, kterou prase za tu dobu uběhne. Nedá se to ale paušálně vztáhnout na předsazení. Problém totiž může nastat hned na několika místech. Otázkou je, zda je u těchto přístrojů touto frekvencí myšleno to, že 30 Hz je obnovovací frekvence displeje, a samostatný bolometr s řídící jednotkou jsou na tom lépe/hůře, jaké je spoždění výpočtu řídící jednotky apod...

A nedejbože aby prase běželo 21Km/h... :D

Všem, kteří jsou ve výpočtech raději exaktnější se omlouvám, čísla jsem zaokrouhlil, ale pro představu to doufám postačuje...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

kounek díky přesně to jsem měl na mysli jen jsem nevěděl jak na to aby se to spočítalo a že to jde použít jen pro představu to je jasný
Odpovědět