Zbrojní oleje & čištění zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Vzkutku velice, velice zajímavé. Jest samozřejmostí, že většinou čistící olej má ni??í ochranné schopnosti. Velice se ale divím tomu WD40. Je to hodně zajímavé. bohužel opět musím trošku protestovat proti těmto testům již jako dříve. Berme-li tedy v potaz ty podmínky, ikdyž jse naposled byl proti nim, a pova?ujme je tedy za vhodné pro tyto testy. Nebudeme se bavit o nějakén tom UV atd. jak jsem kdysi namítal (tím nechci říci, že to na to nemá vliv). Ale jak je vidno, tak rozdílonst testů nám ukazuje jedno, což je snad samozřejmé. A je to následující. Silnější vrstva má lepší ochranné účinky. To je holý fakt. O tom nebudeme diskutovat. A teď si vemme, že ta vrstva je jen o tro?ičku silnější. což je fakt, oproti utřenému není jen nanesená o moc silnější. A pov?iměme si, že ten rozdíl v čase výdrže je skutečně markantní. bohužel autor s největší pravděpodobností nebyl schopen na každém tom hřebu vyvinout stejně tlustou vrstvu. To je samozřejmě způsobeno mnoha faktory (způsob naná?ení, viskozita média, smáčivost hřebu v daném médiu, ...). No a teď si vemme, že třebas pro WD 40 je zde vyšší smáčivost atd a vytvoří se silnější vrstva. Nepatrně, ale i to, jak je vidno, stačí. No a pro Konkor 101 se vytvoří menší vrstva. No a tím mohou vzniknout markantní rozdíly. Těch faktorů je mnoho, napsal jsem jeden takový dosti pravděpodobný a principuelně jednoduchý.

V žádném případě nechci zpochybňovat zvěřejněné testy. Jen chci upozornit na to, aby se toho někdo extra nechytil a striktně se tím neřídil. Mimochodem je mi tak trochu známo, že WD 40 je poměrně dobré čistidlo, ale ne konzervovadlo :wink:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Ano stím máš pravdu,stím prováděním a naná?ením oleju a vrstev.Jak tu bylo již psáno je dule?itý mazat pořád ,kdo ma?e jede :) .Já dávám konkor a uvažuji o balistolu na konzervaci,dávám docela velkou vrstvu konkoru do hlavně a vždy tak jednou za měsíc to vyčistím a znovu dám vrstvu konkoru.
vhool

Příspěvek od vhool »

v tvem pripade bych misto balistolu zvolil nejaky olej hustsi konzistence na konzervaci hlavne.jsou bezne k dostani oleje k tomu urcene.vse co jsi testoval jsou oleje k cisteni a kratkodobe konzervaci.za hlubokeho totace byl na delsi ulozeni zbrane (pominuli vazelinu) bezvadnej motorovej olej M6AD.osobne konkor pouzivam spis na panty u dveri nez na zbran. :wink:
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Tohle nejsou moje testy,je to napsaný v prvním testu nad tím... :) jelikož používám střelu11,2 SPCE tak mám v hlavni otěry měděné.většina zde doporučuje Balistol či Brunox.Nebo spíše změním střelivo které nemá takové otěry ,myslím že RWS,Tig11,5g by mělo být lepší.
vhool

Příspěvek od vhool »

:wink: asi je jedno ci jsou to testy :lol: ja pouzivam tez strely berger a ty maji zvlast mekky tombak a nyni mam oter take.u tigu , tugu nebo jinych strel ktere pouzivaji niklovy tombak (nebo jak to nazvat) oter budes mit taky akorat nebude tak videt a cisti se stejne blbe jako medeny oter,mozna i hur. :wink:
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Otěry má nejspí? každá střela,některá víc některá mín.Vyzkouším ten Balistol na tu měd a pak dám vědět...
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

U balistolu vidím při čištění jednu výhodu. Vyčistím brokovnici, která je kal zrcadlo. Nanesu vrstvu a nechám přes týden stát. No a jak se opět na víkend vrátím, mrknu na to a co nevidím. Bordel až hanba. Čím to? No on ty rezidua vyčistí a jakoby vytáhne ven na povrch. takže celý proces opakuji. No na tu konzervaci se samozřejmě z obyč. prostředků bude jevit klidně i ten motorový olej. Proč? No pokud to vyčistí? třebas tím balistolem (pořádně) a pak nanese? ten olej, který vytvoří hustý tlustý film, tak se k tomu nic nedostane. Ale chtělo byto to zvolit kompromis. použít nějaký, který i jaksi neodborně řečeno neutralizuje ty rezidua a brání vlhkosti, aby neproběhla daná reakce (prakticky el. článek). protože by se mohlo stát to nejhorší. Pod vrstvou tohoto oleje zůstanou spaliny a vlhkost. Olej můýe být pasivní k těmto spalinám. Vytvoří jakousi kapsu, pod kterou toto vše je. Začne probíhat elektrochemická rce (koroze). Produkty těchto rcí sami vyvolávají další korozi, čím? se tedy rychlost zvyšje. Dochází k nárustu koncentrace těchto produktá a tedy i rychlosti rce. Dojde ke ?těrbinové korozi, která toto vše opět umocňuje ....... O tom by se dal napsat velmi dlouhý článek. Proto tedy dle mě je třebas vhodnější použít např ten Balistol s tím, že se to hold častěji musím překonzervovat.

To? můj názor.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Po čištění zbraně to vždy nakonzervuji a potom vždy tak jednou měsíčně vytřu do sucha a znovu nakonzervuju.Mám na mysli kulobrok,jinak brokovou hlaven používám často,tak tam jenom naná?ím malou vrstvu oleje bud WD40 nebo Konkor ale zkusím ten Balistol.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Nemám rád Konkor ni WD40 a to z jednoho důvodu. Ničí dřevo. U toho Balistolu se tvrdí, že je také vhodný i na konzervaci dřeva, takže by jej neměl ničit. Proto jej taky používám a je fakt, že i tu měď rozpouští. Sice v menší míře, jak spe?l čističe mědi, ale rozpouští. Proto jsem jej začal používat. jelikož jsem se začal trošku zabývat pažbama (hodně sme už o tem tu diskutovali), tak už ten Balistol nepoužívámna konzervaci toho dřeva. Jest fakt, že jsem jej používal nebylo to špatné. Dnes již mám doma lněný olej, který je osvědčený a prověřený časem. takže mám Balistol na ?elezo a lněňák na dřevo. ještě něco málo vymyslím na ty otěry a budu spokojený. :lol:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Hodně se tu také diskutovalo o otěrech střal v hlavni. Dokonce si matně vzpomínám, že se někdo ptal, jaký má vliv otěr na hlaveň a střelbu. Bylo mu tu?ím zodpovězeno Andym, jaký to má vliv na střelbu. Dovolím si zodpovědět, jaký to má vliv na tu hlaveň.

Jak jsem již dříve zmiňoval, koroze je způsobena elektrochemickou reakcí. Aby proběhla, musí tedy vzniknout elektrochemický článek. Tazv. galvanický článek vzniká spojením dvou kovů elektrolytem. Pro vznik tohoto článku jsou některé kombinace vhodné, některé méně a některé téměř vůbec. Vezmeme-li v potaz jen namátkou některé kovy obsa?ené ve střele, můžeme tedy odhadnout chování této kombinace. Například spojení uhlíkové oceli nebo litiny s mědí je maximálně nevhodné, protože vzniká galvanický článek, který zapříčiňuje korozi.
Naštěstí zbraně jsou zhotoveny z korozivzdorné oceli (teda alespoň v to věřím :lol: :wink: ). Tato kombinace není nijak extra hrozivá a je ji možné použít například pro různé konstrukce. Co z toho vyplýváš No. Spojením hlavně s měděným otěrem není extra nebezpečné. nesněme však na vavřínech. Vemme v potaz, že splodiny vytvářejí vysoce korozní prostředí (elektrolyt), který je překryt vrstvou měděného povlaku. Vzniká tedy mnou zbyňovaný článek a problém je tu. Otěr tedy tvoří i jakousi bariéru čistícím prostředkům, zakoncentrovává elektrolyt (ionty nemohou ven) a sám otěr negativně (ikdyž jen slabě, alepřece) působí na samotnou reakci.

Doufám, že je to alespoň trošku srozumitelné. Cílem bylo, abychom tento otěr nepodceňovali. Nechtěl jsem to však napsat prostou větou:
nepodceňujte jej, je to špatné :lol: :wink:


Napadá mě. Pánové, nevíte náhodou z kterých ocelí se ty laufy dělají?? Stačí mi číslo normy, nebo staré POLDY značení? abych to mohl přesně napsat. Nějak si nejsem jist tím korozivzdorný lauf :? Tro?ičku mi to zaráží :lol:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Příspěvek od Choochoo007 »

Jeste k tomu balistolu, take jsem byl pro nej rozhodnut, ale pak jsem si precet clanek na www.myslivost.cz, doporucuji precist prispevek na radime si - Jak správně čistit kulovnici.
Otazka je to fakt zapeklita, hlavne kdyz kazdy rika neco jineho. Asi zustanu u toho naseho konkoru. Kdyby stal tak zaprd, tak ty zbrane po dedeckach uz jsou davno ve srotu.

Zapomente na Balistol - Autor: DANIEL DONATAK [25.2.2007]
Pratele,nejsem zaden odbornik na zbrane, ale jedno vim urcite.Zapomente na Balistol! Jestlize Vam tento olej natece do systemu,myslim teda do baskule,po case a rocnich teplotnich rozdilech se Vam srazi,a vytvori jakoby srazenou hmotu,ktera muze mit vliv na kvalitni a bezpecne fungovani zbrane.Toto je overena informace.Min.2*do tydne,jsem u kamarada,ktery ma prodejnu a zaroven opravnu zbrani(NSR),tak vidim co Balistol dokaze.Sam jsem koupil brokovnici,ktera byla osetrovana prave Balistolem a ani technicky benzin, ho radne neodstranil.Tot moje zkusenost.

Jeste k tem ocelim hlavnim. nektere jsou z nerezu , ale jen ty co maj v nazvu stainless, coz znaci nerez tridy 17xxx.xx . Jinak jsou nase zbrane delany z ocely 15230.xx, coz je reznouci ocel jako kazda jina. Sice ma vic legujicich prvku a je tedy odolnejsi proti korozi, ale i tak se musi hlaven cistit a konzervovat. u techto oceli jde spis o to ze jsou vice odolnejsi na vyssi teploty, oter a maji vysokou pevnost
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
vhool

Příspěvek od vhool »

no nevim jakou ma pan donatak zkusenost ale ja balistol pouzivam jiz skoro deset let a jeste jsem na jim popsany problem nenarazil a to se zbranim venuji opravdu nadprumerne.s konkorem jsem zkoncil ihned po vojne v roce 89 kde jsem byl u ROT jejiz soucasti byl i zbrojir ke kteremu jsem se chodil cele dva roky zasivat.to ze zbrane po nasich dedech jsou nektere ve vzornem stavu pripisuji spis vzorne peci a malemu poctu vystrelenych ran.ono to za totace bylo predsi jen trochu slozitejsi si zajit jen tak nekam zastrilet nez je tomu dnes.kdybych pri poctu mnou vystrelenych ran ze sendera rocne pouzival konkor tak uz mam druhy lauf a tesne pred vymenou :lol: nechci ho zde slepe propagovat ale myslim si ze oproti konkoru je o dost lepsi :wink:Jeste ktem zbranim po dedech,proslo mi rukama uz hodne starsich ceskych zbrani ktere byly osetrovany konkorem a je pravda ze cerneni na vetsine z nich uz bylo minulosti.nejsem tribolog nebo metalurg ale co vim tak konkor je v podstate zakladovy olej nizsi kvality ktery se nehodi na zpracovani na kvalitni treba motorove oleje.vychvalovat konkor mi prijde stejne ulitle jako tvrdit ze M2T do dvoutaktu je kvalitni a dobra volba :wink:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Aby jsme to trošku shrnuli. U těch problémů je to opravdu složitější. Musíme si uvědomit, že zásadou při čištění je to, aby se olej nedostal do vnitřních m,echanizmů. A to z prostého důvodu. každý olej jednou ztuhne. Za druhé se na ten olej lepí bordel (prach, tráva ...) a to tvoří zmiňovanou tvrdou vrstvu. No ale nikoho u pana D nenapadlo, že je na těch součástkách také vrstva staré zbrojní vazelíny, která sama o sobě ztuhne a je taková lepkavá až postupem času dost tvrdá. No a to je dle mě to, co nemohli pánové rozpustit technickým benzínem. No a hlá?ka ne?lo to ani technickým benzínem, je poměrně smě?ná, protože technický benzin je v celku máčka oproti jiným org. rozpou?tědlům. Chtěl bych jen podotknout, že nechci žádný z čističů nadná?et. Faktem jest, že Balistol rozpouští i ty Cu otěry. Důkazem je zelenavě modré zabarvení vytěráku. No a tom co vydržely, repektive nevydržely flinty po pradědech, bych asi moc nediskutoval. Rad?i.

Zamrznutí vnitřních mechanizmů (obvzlá?tě v zimě) je starým známým faktem. Z toho důvodu se u některých zbraní vůbec mechanismy nema?ou, ale jsou například pozlaceny, nebo hněděny, aby nekorodovaly.

Dle mého názoru, to vůbec není chybou Balistolu, ale naopak majitele, který neví, jak používat čistící oleje!!!!!!

S pozdravem Mosin
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

Mosin píše:...... No ale nikoho u pana D nenapadlo, že je na těch součástkách také vrstva staré zbrojní vazelíny, která sama o sobě ztuhne a je taková lepkavá až postupem času dost tvrdá.
.......

...no me to napadlo ale nepredpokladal jsem,ze clovek ktery tak kategoricky odsoudi nejaky vyrobek ,neni az takovy amater.u takoveho cloveka bych predpokladal alespon zakladni znalosti :wink:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

jo nemyslel jsem nikoho z nás tu přítomných, ale těch rádoby odborníků, co to odsuzují. Přece jen tro?ičko o tom něco vím. Tak mě toto odsuzování dosti rozčiluje :wink:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Odpovědět