Domací upravování střel ... ???

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Domací upravování střel ... ???

Příspěvek od nimrod nimrod »

http://www.myslivost.cz/RadimeSi/detail ... 3&rok=2007

:shock: Tak to už tu jednou bylo, myslím že před více než sto lety v Indii.
vhool

Příspěvek od vhool »

no osobne bych to nazval prinejmensim diletantstvim.v dnesni dobe kdy je vyber strel dost veliky v podstate pro vsechny raze tak mi to prijde jako holy nesmysl.pochopil bych to jeste za totace kdy to bylo o necem jinem ale dnes ???.myslim si svoje a tentokrat svuj presny nazor presentovat nebudu abych nenarusil slusnost tohoto fora :wink:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Navic jsou to kokoti. Jakmile zasahnou do konstrukce strely, zmeni se jak vnitrni balistika... tak vnejsi. Cili nejen ta terminalni.

Riskujou...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2181
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Ale vies ake je to lacne....???!!! :wink: :twisted:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Tu diskusi jsem sledoval.ještě že tam neře?ou křížky :shock:
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Ale zas proti gustu žádný di?putát :o)), a určitě Záleží na provedení, třeba s tímhle holowpointerem se dá dutina ve ?pičce udělat velmi kulturně
http://www.forsterproducts.com/Pages/trim_pointer.htm

a pokud by to někdo dovedl k dokonalosti a pomocí přesného nástroje do ?pičky zalisoval třeba tuhle kalibrovanou polyetylenovou kuličku od Corbina ...

http://www.corbins.com/bball.htm

ovšem úprava ?pičky celoplá??ových střel ssebou nese velké nebezpečí, že plá?? otevřený v předu i vzadu jednou nevydrží tlak plynů, pustí jádro střely napřed a sám zůstane ve vývrtu, další výstřel za utíkajícím minutým srnečkem může mít fatální důsledky :(
Martin
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Taky jsem už něco už slyšel o otáčení střel ve vojenských nábojích (bází v před):shock: , prý to do sto metrů lítá dobře a ranivost je o 100% lepší.
Neslyšeli jste o tom někde něco??? Ne že bych to chtěl zkoušet. :lol:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Občas se to objeví při výrobě podzvukového střeliva - pro subsonickou oblast , kde sací odpor na zádi střely tvoří výrazně větší podíl je ta ?pička vzadu vcelku výhodná a terminálně-balistické účinky jsou taky výrazně lepší :lol: :lol:
Martin
vito
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pát 30.3.2007, 10:34
Bydliště: U Prahy

Re.:

Příspěvek od vito »

Ahoj pánové, nejsem ani tolik myslivec, jako mě zajímají lovecké zbraně a střelivo. V některých oblastech určitě nebudu dosahovat va?í specializované odbornosti. Nicméně k tomu obracení střel v nábojnici. Mám doma již delší dobu tovární krabičku SB nábojů 38 Spl., které mají právě tak zasazenou olověnou střelu obráceně, t.j. ogiválem do nábojnice. Nikde jsem nezjistil, co to je. Neviděli jste to někdo? Nevíte proč by se to tak dělalo?
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

vito:
Asi nova pracovni sila z vychodu :lol: Nove postupy a inovace :lol:
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 587
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

To - Vito, není co dodat k Edelws. příspěvku, má pravdu. Kdysi jsem vlastnil revolver Rossi v r.38 sp a toto jsou opravdu běžné terčové náboje. S pozdravem F.
politice a politikům zmar
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Jo, jo pánové, ale když se obrátí ten S&B Wadcutter dutinou napřed, to je teprve maso :oDDDDD
Martin
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Domací upravování střel ... ???

Příspěvek od Jiří K. »

Reaguji dost pozdě po posledním příspěvku na toto téma.Teprve dnes jsem si ho všiml. Původní odkaz na myslivost.cz jsem ani neotevřel, ale tuším o co šlo( ubroušení špičky na celoplášťové střele .223 rem ). Dle mých informací, to byla docela běžná praxe před rokem 1989 . Důvodem byla nespokojenost z továrními SP, již tehdy! Vtip byl v tom, že se vytvořena ploška na hrotu střely nesměla odkrýt olověné jádro. V opačném případě došlo k jeho odtržení od pláště. Dle osobních zkušeností členů vlastnících zbraně popsané ráže, takto upravené střely byly podstatně lepší než tovární SP. Tímto upraveným střelivem bez problému lovili i černou. Bratři Slováci, odkud tento zlepšovák údajně přišel si s ním troufli také na jelení zvěř.Samozřejmě s tím nestříleli žádnou " Long Range".
K tomu otáčení střel v náboji. Již za "první republiky" docházelo k upravování zbraní původně vojenských na lovecké. Praxe běžná dodnes na celém světě. V armáda v té době přešla na Čz vz.24(8x57JS) a i vyskytl se časem jistý přebytek vojenských pušek systému Mannlicher ( 8x50R). Tyto zbraně byly časem také upraveny pro lovecké účely. Náboj 8x50 R byl dlouhou dobu vyráběn také jako lovecký. Po příchodu komunistů došlo k zastavení výroby těchto nábojů. Tím byl učiněn krok k jedné nečekané improvizaci. Mezi uživateli této ráže bylo ve své době dost veteránů 1.sv.války a ti vzpomněli na nouzové použití ukořistěných ruských nábojů 7,62x54 R v puškách systému Mannlicher. Mezi historiky se spekuluje, že se rakušákům podařilo ovlivnit vývoj ruského náboje. 8x50 R byl přijat v roce 1888 a 7,62x54 R až v roce 1891. Pokud si vyhledáte rozměry nábojů v literatuře či na netu. Zjistíte, že náboj ruský lze bez problému nabít do rakouské pušky ( opačně "ně vazmožno"). Ruské střelivo má dost dlouhý krček, při výstřelu dojde k jeho roztažení a tím i utěsnění. Průměr střely na ústí nábojnice je 7,92 k 8,22 takže v poho. Přesnost této nouzovky byla do 100 m dostačující, střela měla bohužel tendenci se pří letu převracet. Účinek v cíli této nectnosti odpovídal. Mezi myslivci vlastníci zbraň ráže 8x50 R tak vznikla velká poptávka po kulometných nábojích ČSLA. Samozřejmě,že došlo i na obracení střel. Tím byl vytvořen poloplášť.
Takových nouzových řešení bylo asi spousta. Je škoda, že toto téma není aktivní.
Sám vím ještě o dvou:
1. V jistých letech byl nedostatek střeliva 8x57JR. Střelivo bylo vyráběno s 8x57JSx57(JRS) delaboraci. Následně byla střela 8,22 mm překalibrována pomoci kalibru a rány kladivem na 8,09 mm. Pak byl kompletován náboj 8x57JR(8x57R/360).
2. Náboj 7x57R je bez problému použitelný v komorách 7x65R.
Tady nemám bližší informace.
Naposledy upravil(a) Jiří K. dne pát 22.1.2010, 19:21, celkem upraveno 1 x.
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Domací upravování střel ... ???

Příspěvek od duch Pampuch »

Domaci upravy streliva do roku 1989 vetsinou podporovali evolucni teorii pana Darvina, od relativne neskodneho navrtavani vojenskych 8x57 JS pres dost debilni vyrobu 7x57 z 7x57R na soustruhu z nedelaborovane naboje, strelbu naboju 8S z osmicek I a tema domaci vyroba breneku obcas i z loziskove kulicky by vydala na horror. :twisted: A nyni jsou zbrojovky ktere odmitaji vyrobit kulovy dvojak 8x57JR/30Blaser... :D
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Domací upravování střel ... ???

Příspěvek od Jiří K. »

Na domácí výrobu jednotných střel do brokovnice jsem úplně zapomněl. Setkal jsem se dvěmi provedeními.
První byla něco jako "Fosterova" střela používaná převážně u amerických muniček. Ovšem bez vnitřní dutiny, s vyraznějšímy žebry a plstěna zadka byla k střela přichycena vrutem. Přesnost byla lepší než u "plastiku".
Druhé provedení byla podomácku vyráběna střela "Ideál". Přesnost mizerná. Nádherné zvukové efekty, během letu fantasticky hvízdala.
Odpovědět