Před 30ti lety se v tuzemsku považoval lov na vnadišti
v době nouze jednoznačně nejen za neetický ale i nezákonný (doufám, že si to tady krom mě ještě někdo pamatuje

.
Doba i zvyky se změnily. Černé přibylo. Lov na vnadištích vytáhl ven do mrazu i lidi, kteří dříve celou zimu na čekání nešli o šoulačce ve sněhu nad ránem (jako bylo třeba to dnešní) ani nemluvím. S tím, že čekám na zvěř v době nouze u krmení a střílím tam do ní, se dnes musí srovnat každý jen sám se sebou - a většině lidí to nedělá problém.
Velký kus pravdy má ale Kopov. Ti z nás, kteří nemusí doprovázet na lovy advokáty-myslivce aby odvrátili žaloby o náhrady škod ve statisícových částkách (založené na odměnách znaleckým vykukům s kulatými razítky ve výši "pouze" desetitisíců), ti se dnes mohou považovat za šťastlivce a pěstovat etické dišputace.
Když postavíme otázku ještě tak, jestli je lepší strejda na posedu u vnadiště nebo žloutenka, prasečí mor a jiné nákazy v populaci přemnožené černé zvěře, vypadá to taky jinak. Nakonec i v USA převálcovaném ekologickými aktivitami zůstává základním pravidlem ochrany lesa i rostlin "Pest and Management" - v době gradace nějakého druhu použiji jiné prostředky (u užitkové zvěře snad proboha na ten "pest" - jed nikdy nedojde) než v době, kdy zvládám běžnou populaci, která je - jak říkávali dříve ochranáři - "pod prahem hospodářské škodlivosti"
Základním regulativem jsou zákonné normy - v bohatším sousedním Rakousku se pokud vím může sypat na vnadiště 1kg krmení denně (z toho je i vidět, že to není jen "náš" problém). Absence jakékoli doby hájení - klidu v době nouze - u většiny černé zvěře skoro v celé Evropě je asi taky reakcí na "něco".
Letošní zima s "vlaky" žaludů v dubinách, je trochu jiná a dává divočákům šanci nenechat se "vydírat" plesnivým krmením na vnadišti. O to větší ale bude letos "nástup" - minimálně jako v jiných žírných letech, spíš "lepší".
Nedávno jsem v příručce k lovu černé od Harlinga četl, že "o veškeré druhy zvěře musím pečovat, abych je mohl lovit; jen černou zvěř musím lovit, abych o ní mohl pečovat". To je celkem výstižné. Taky tam někde bylo, že za posledních 30 let se odlov černé zvýšil v ČR na desetinásobek. Myslím, že myslivec který neodlovil v honitbě o kterou se stará alespoň 10 divočáků ročně sám - osobně a to pravidelně - tak alespoň pět let zpátky, ten by měl své soudy o strejcích na posedech u vnadišť právě v tomto vláknu vyjadřovat opatrně, protože neví o čem mluví
