375 H&H Magnum

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 297
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od xtaup »

Proč by 375 neměla být srovnatelná s 9,3x64, to mi není jasné, jsou to ve všech ohledech podobné náboje, to že se neprosadil může být z různých důvodů, marketing, velikost trhu, který je ochoten náboj vůbec vyzkoušet, módní trendy apod., dnes podobný osud potkává mnoho velice dobrých evropských nábojů, které byli prověřeny dlouhým časem, a zavést nový evropský náboj to je dnes rovněž téměř nereálné, v tom hraje prim USA. Nicméně 375 je fakt odzkoušená klasika, které není co vytknout, to že se tu zastávám 9trojky je jen z důvodu mojí úchylky na klasické náboje z centrální Evropy, takže mě neberte tak vážně :lol: :wink:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Xtaup> jasne ze trochu sklouzavame do roviny osobnich nazoru,ale i o tom je diskuze. Nejde vsechno vycist z tabulek,nekdy proste nektere veci fungujou lip nez jine,a tezko presne kvantifikovat proc,roli hraji male rozdily. Proc 7x57 funguje tak dobre po celym svete vcetne Afriky,kde na ni nedaji dopustit,kdezto treba 8x57 je evropska klasika ale jinak ne? Proste sedmicka je povedena patrona,vybornej pomer hmotnost,prurezovy zatizeni atd. a proste funguje lip.
Pokud jde o 9,3,nic proti nim,beru 9,3x62,9,3x74R, miluju 8x75RS,zminenou 7x57,8x68S....kdyz jsme u te Evropy. Ale 9,3x64 se podle me nepovedla. Moc kratka hilzna moc naslapana moc rychly prachem,ten vyvoj rany je takovej nestabilni,v horku a tak... No,nejlepe to clovek pochopi,kdyz si vystreli z obojiho,a nejlepe na zver. Ale treba by sis i pak myslel neco jineho nez ja. A to se muze :) :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jezevec
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 27.10.2011, 16:42

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od Jezevec »

Především zdravím všechny na tomto fóru.Asi před dvěma měsíci se mi podařilo zakoupit levorukou CZ 550 saf.mag.v r.375 H.H mag.v podnikové prodejně v Brodě.Původní záměr byl,předělat ji na r.458 Lott,ale po zjištění jak pohodové a k tomu ještě přesné je střílení z téhle pušky,nechávám si ji v této ráži.Prozatím jsem vyzkoušel náboje RWS UNI,NORMA Oryx a Svift A Frame cca 120 ran na střelnici. Móóc milé překvapení.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 297
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od xtaup »

BwanaHunter: Beru, to co si napsal dává smysl :wink: , o tomhle se s tebou nemůžu přít, neboť nemám ohledně těchto ráží praktické zkušenosti z lovu.. :(
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

jezevec> není jednodušší si koupit rovnou 458 Lott? Než kuchat do nový flinty? 458 Lott je zřejmě povedená ráže, ačkoliv s ní nemám vlastní zkušenosti, jen od kolegů. Pokud jí chceš, v bývalé Frankonii na IP Pavlova mají jednoho Lotta, postaveného na Mauseru od puškaře Lebruna, je moc pěkně vyvážená a pěkně sedí v ruce i v rameni. Přemýšlel jsem o ní, ale mám 416 Rigby a 470 NE, tak už by těch čtyřstovek bylo asi moc.... Sorry za OT.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jezevec
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 27.10.2011, 16:42

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od Jezevec »

BwanaHunter: Tu 550ku v levorukým provedení,mají celou zkompletovanou před vývozem,,prý,, pouze v 375HH. No a pro mně to byla výzva, přesvědčit prodávající,aby mi jednu z té várky pro ameriku odložili a prodali. Trvalo to a povedlo se. Prosím pěkně,ten Mauser v 458Lott je pro leváka? Jinak všem přeju hezký den.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od Zbrojovák »

Bwanahunter: ohledně komprimace ráží (ve smyslu ta ráž nikoliv ta ráže :wink: často se to plete) máš asi pravdu, nicméně to co píšeš platilo zhruba do roku 1980 kdy byly k mání ještě trochu jiné prachy než dnes, ale uznávám spolehlivost je prvořadá a chce to rezervy - proto objemná 416Rigby by mě zajímala více než 416RM nebo 416Ruger, stejně tak raději 450Rigby než 458Win nebo 458Lott. - Pokud bych tedy byl P.H. (průvodce) nebo častý lovec nebezpečné zvěře.
Proč ne dlouhé a raději krátké (komprimované)? Protože se prostě do starších systémů kulovnic (např. mé oblíbené ZG) nevlezou bez nějakých hrubých povolovacích úprav pouzdra. Nebo někomu vadí delší pracovní dráha závěru - a to i směrem k obličeji při zalícení.
když jste nakousli toho Lotta:
Apropos nejde mi do hlavy proč se dnes dělá fabrický 458Lott (Norma, Hornady) stejně našláplý (press prachu) jako u 458Win. S tím aby Lott vyhnali na vyšší výkon. Původní teze pana Lotta byla totiž ta, že jeho náboj bude mít více spalovacího prostoru, aby se nemusel prach presovat (aby se v tropech po čase "nespékal"). Účel byly v prvé řadě spolehlivost a pravidelnost hoření nikoliv vyšší výkon. A dneska ruptyboty, fabriky to našlapou tak že zvednou výkon a press tam je úplně stejný.
Co o tom soudíš Bwano? Zajímal by mě pohled uživatele - lovce. Není to paradox? Kule 32gramů s rychlostí 640m/s na ústí opravdu na Big5 nestačí?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od dalas »

Kluci, nechci se vám do toho míchat, mých big5 je nesrovnatelně menších jak vašich, ale není to téměř 100% plnění, případně komprese spíše snaha o precizi náboje? Pokud se prach v nábojnici přesýpá, je rána od rány přece jen trochu rozdílná.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od Zbrojovák »

V tomto případě a u těchto ráží určitě ne :wink: jde o výkon a snahu vycucnout z náboje (spalovacího prostoru) maximum - to odpovídá i Pmax který je u 458Lott zhruba o 30% vyšší než u 450Rigby např. - přičemž Rigby je laborován standardně s ještě těžší střelou (36,9g) viz Norma PH.
Ačkoliv, a to odbočuju, z hlediska vnitřní balistiky a pravidelnosti hoření je údajně plný maximálně vyplněný (nikoliv přeplněný) spalovací prostor nejlepší - tak mi to alespoň bylo sděleno lidmi zkušenými.
Z vlastní zkušenosti: současnou navážku 458Win mám na mírný pres a chodí mi to na 50m v tzv. trojlístku (průměr nejlepšího soustřelu 3ran jsem měl 13mm (opsaná). Takže možná na tom něco bude.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

jezevec> pardon, tu zminku o levorukosti jsem původně přehlédl. Ne, ten Mauser je normální pravej, bohužel.

zbrojovák> No, je pravda, že pokud vím, bylo původním záměrem pana Lotta odstranit nešvary 458 Win tím, že prodlouží nábojnici a zvětší spalovací prostor, přesně jak píšeš. Bohužel, já Lottem nestřílím ani jsem nestřílel, zkušenosti a reference mám jenom z doslechu, a tak se k tomu moc vyjádřit nemůžu, nicméně, to co jsem slyšel bylo pozitivní a na negativní referenci se nevzpomínám, ale jak říkám, je to jen z doslechu...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od Myslivec Milda »

BwanaHunter píše:Při procházení fóra při hledání nějakých informací jsem narazil na tohle vlákno. a padlo tu pár názorů zda 375 HH ano či ne, moc tu toho není. Dovolím si tedy přispět. S 375 H&H mag. lovím od pol. devadesátých let. Za tu dobu jsem s ní nastřílel - myslím si - .......dostatek kusů, abych mohl vynášet závěry........... (Napsal bych kolik, ale nevím to přesně). Dotaz zněl na vhodnost 375 HH pro lov evropské zvěře, budu se toho tedy držet. Je faktem, že tahle ráže se stala mojí srdcovou záležitostí a ............ střílím s ní v klidu všechno od lišek, přes ... srnčí..... po vysokou a prasata. Z posedu, na šoulačce i na naháňkách. Střely 300 grs SPRN, 270 grs SP, Swif A-frame, Barnes TSX, Woodleigh. Mám jen ty nejlepší zkušenosti, osobně tuhle ráži považuji za nejlepší vynález po vynálezu střelného prachu. .... Nerozbíjí,.......... výborný stop efekt, srnčí obvykle v ohni, o liškách nemluvě, vysoká a černá max. pár kroků od nástřelu, a to mluvím o trofejových kňourech. Co si tak vzpomínám - kňour, na šoulačce, hozená rána na 80 m, spodní okraj komory, 300 grs. SPRN, 15 m od nástřelu, ani už nezvedl hlavu. Za mě, jak tu někdo psal !!375 HH!! :D
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vážený pane kolego. Když čtu, nebo slyším něco, co mi nejde pod nos, a čemu se zdráhám uvěřit, tak se snažím takovouto informaci ověřit na vlastní oči. Prostě už jsem takový „nevěřící Tomáš „ . Takže jsem si odzkoušel kalibr . 375 H&H na vlastním srnčím. Náboj RWS – UNI Classic , 19,5 gr. „Srnéček- chudáček - gulášový“ , do kuchyně na naháňku , hmotnost 11.kg. Takové střílím na kořen krku, aby bylo „maso“ nepoškozené a kuchař si nestěžoval. Tohoto jsem střelil z posedu na cca. 120.m, vstřel z levé strany, přesně na kořen krku. Výsledek ? DĚSIVÉ a HROZNÉ ! Tak zdevastovaný a rozbitý kus jsem ještě nikdy neviděl ! Na straně výstřelu je díra jako po granátu, viz foto ! Tak nevím, jestli u vás máte „opancéřovanou“ srnčí , nebo u nás je tak háklivá na ránu. Nabízí se i třetí možnost, prostě máš rád pohádky. Pro ilustraci jak to rozbíjí uvádím Foto srnéčka mnou střeleného kal. .375 H&H Magnum zde : http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/Let ... 011305.jpg
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od rimar77 »

milý Mildo a ještě je tu 4 možnost že narozdíl od tebe střílí BH na komoru a né na krk, kde po kontaktu s kostí to vypadá jak ty ukazuješ na fotce, já lovím 9,3x62 a srnčí na komoru rozhodně rozbyté není ani podlité ale věřím že když bych střelil na krk jako ty, taky to bude takovádle díra, když chci kuchařskou ránu tak střílím na žebra kde nejsou žádné velké kosti které by se mohli kuli postavit na odpor, srnčí max. do 10ti metrů od nástřelu a krom kousku žeber na výstřelové ráně nic vyhazovat nemusím
Naposledy upravil(a) rimar77 dne pát 18.11.2011, 13:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od kojot »

Diskutovat o vhodnosti .375 HaH magnum na subtilní srnčí mi připadá jako jet do lesa pro otep dříví osmikolovou Tatrou. Dříví sice také doveze, ale za jakou cenu? Přednostně tato ráže byla vyvinuta úplně pro jiný kontinent, kde byly zřízeny Britské kolonie a proto nelze její univerzálnost při lovu tuzemské zvěře zřejmě příliš ocenit. Nicméně vzledem k celosvětovým změnám klimatu, s nímž je spojena migrace zvěře z teplejších oblastí, může v následujících 200 - 300 letech způsobit její masovější rozšíření i v centrální Evropě, pokud se ovšem do té doby nebude lovit laserem.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
nivo
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 23.2.2008, 21:13

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od nivo »

Kojot,lépe bych to nenapsal :lol:
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od Myslivec Milda »

rimar77 píše:milý Mildo a ještě je tu 4 možnost že narozdíl od tebe střílí BH na komoru a né na krk, když chci kuchařskou ránu tak střílím na žebra kde nejsou žádné velké kosti které by se mohli kuli postavit na odpor, srnčí max. do 10ti metrů od nástřelu a krom kousku žeber na výstřelové ráně nic vyhazovat nemusím
Mnooooo, a víš že můžeš mít pravdu ? Tohle mně nenapadlo. Jenže já mám s "ranou na žebra" svoje zkušenosti. A to takové : Když střelím tzv. srnéčka -gulášového , za plecko na žebra, kalibrem .300 Win.Magn. Tak je z plic taková - kašamáčka a gulášník pak řve, že to smrdí a že je to jako od mazlavého mýdla. Když to střelím z 8 x 68 S , tak je uvnitř dutiny břišní totální sajrajtum , játra, plíce trávník všechno v jednom , jako z mixeru a zbytek střev obyčejně trčí ven na straně výstřelu. Takže kuchařskej mně nadává do prasat a dokonce se pokouší přinutit mně, abych mu poskytnul první pomoc proti poblití-se ve formě kvalitního moku. Abych o zachránil před alkoholizmem , zkusil jsem to střelit na krk, tak jak mně to kdysi učili u VLS na Libavé. Když jsem zde četl příspěvky o účinku kal. .375 H&H Magnum, právě od váženého kolegy BwanaHuntera, že tento kalibr srnčí nedevastuje, tak jsem použil schválně trvdou střelu - UNI Clasic a výsledek byl přímo šokézní. Po cestě jsem rovnou koupil flašku "Jeníka chodce" , aby mně s tím nevyhodili . Nicméně zkusím to ještě na černou a uvidím co to bude dělat. Já jsem čekal, že ten . 375 H&H Magn. udělá v tak subtilním tělíčku hladký průstřel, ale viděl jsi sám jak to dopadlo.
Odpovědět